BCC oczekuje prawnych ułatwień dla przedsiębiorców

Tomasz Gdula [email protected] – 77 48 49 528
Przedsiębiorcy oczekują m.in. prawa do przechowywania dokumentów podatkowych i kadrowych na nośnikach elektronicznych. scx.hu
Przedsiębiorcy oczekują m.in. prawa do przechowywania dokumentów podatkowych i kadrowych na nośnikach elektronicznych. scx.hu
Na Opolszczyźnie prawie 100 tys. osób prowadzi własna działalność gospodarczą. Czas na jej uproszczenie – uważa BCC i oczekuje ustawy deregulacyjnej-bis.

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Business Centre Club zaapelowali do rządu o przyspieszenie prac nad tzw. ustawą deregulacyjną-bis.

Zrobili to przy okazji podpisania przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy ułatwiającej kontakty obywateli i biznesu z urzędami poprzez m.in. zastąpienie formalnych zaświadczeń pisemnymi oświadczeniami.

Dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC i ekspert tej organizacji ds. gospodarki:

- Odbiurokratyzowanie prawa poprzez odświeżanie ustawy powinno być działaniem permanentnym, systematycznym wysiłkiem czyszczącym wadliwie finkcjonujace ustawy i rozporządzenia. Niestety założenia do projektu kolejnej ustawy deregulacyjnej już na początku spotkały się z silna krytyką urzędników.

Celem ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców jest zmniejszenie ryzyka i kosztów działalności gospodarczej, przyspieszenie rozliczeń z fiskusem, redukcja liczby zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczenie sprawozdawczości i przeniesienie jej w sferę elektroniczną.

Projekt założeń do ustawy przygotowało Ministerstwo Gospodarki, jednak inne resorty nieprzychylnie odnoszą się do zaproponowanych regulacji.

Tymczasem projekt tzw. ustawy deregulacyjnej-bis jest ważnym krokiem w kierunku likwidacji niepotrzebnych biurokratycznych obowiązków. Zapoczątkowane w Komisji Przyjazne Państwo odbiurokratyzowanie prawa przedsiębiorcy witali z satysfakcją i nadzieją, licząc że kolejna ustawa o ograniczeniu obowiązków informacyjnych w postaci sprawozdań i raportów składanych urzędom przez osoby prowadzące działalność gospodarczą będzie szybka kontynuacją pierwszej ustawy.

Czego oczekują przedsiębiorcy:

Prawa do przechowywania dokumentów podatkowych i kadrowych na nośnikach elektronicznych

• Likwidacji numerów REGON

• Skrócenia z 60 do 30 dni podstawowego terminu zwrotu VAT

• Skrócenia z 10 do 5 lat obowiązku przechowywania kopii deklaracji podatkowych i imiennych raportów miesięcznych

• Likwidacji obowiązku przekazywania przez pracodawcę ZUS-owi zwolnień lekarskich pracowników

• Wydłużenia do 31 lipca okresu na wykorzystanie zaległego urlopu

• Skrócenie z 20 do 5 lat okresu przedawnienia za niezapłacone składki do ZUS

Przedsiębiorcy z BCC zaapelowali do rządu, by jak najszybciej przyjął kolejny pakiet deregulacyjny i – jak czytamy w wydanym przy tej okazji przez BCC oświadczeniu – dał sygnał, że „jest zdecydowany włączyć z biurokracją i obalać stereotypy działania urzędniczego”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska