Będą dyskutowali o tym, jak uczyć języka polskiego

Anna Grudzka
Anna Grudzka
„Bariery i pomosty w kulturze i języku” - taki będzie tytuł konfrencji naukowej organizowanej przez Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa UO.

Konferencja rozpocznie się w środę i potrwa trzy dni. Jej główne założenie to integracja środowiska zajmującego się nauczaniem języka polskiego jako obcego lub drugiego.

W spotkaniu wezmą udział osoby zajmujące się kształceniem polonistycznym cudzoziemców oraz młodzieży polonijnej w polskich jednostkach akademickich, na uczelniach zagranicznych oraz w tzw. szkołach sobotnich, działających poza krajem.

Przewiduje się, że w konferencji weźmie udział ponad 100 osób z Polski, Austrii, Niemiec, Węgier czy Słowacji. Organizatorzy podkreślają, że to spotkanie naukowe jest ważnym przedsięwzięciem przede wszystkim z perspektywy narracji toczącej się wokół polskiego jako języka, którym włada ponad 50 mln ludzi – tych mieszkających w Polsce oraz związanych ze środowiskami polonijnymi.

- Konferencja zbiega się także z 20-leciem Stowarzyszenia „Bristol” i 25-leciem Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód - podkreśla dr hab. Danuta Lech-Kirstein, wicedyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa UO.

W czasie uroczystego otwarcia konferencji zostaną wręczone medale okolicznościowe Mickiewicz-Puszkin: dla Wydziału Filologicznego UO „za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, naukowe, wydawnicze oraz wszechstronną współpracę w zakresie humanistyki z ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą” oraz dla Stowarzyszenia „Bristol” „za 20-letnią wszechstronną i nieocenioną działalność w zakresie promocji Polski, kultury i języka”. Początek konferencji o godz. 9.45 w Collegium Maius.

Zobacz też: Opolskie info [13.10.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska