Będzie mniej pociągów. Jakie połączenia zlikwidowano

Redakcja
Pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z kolei, będą mogli dojechać do celu, ale pociągów w przyszłym roku będzie mniej. Zdecydowały o tym m.in. mniejsze wpływy do budżetu województwa.
Pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z kolei, będą mogli dojechać do celu, ale pociągów w przyszłym roku będzie mniej. Zdecydowały o tym m.in. mniejsze wpływy do budżetu województwa. Sławomir Mielnik
Niedawno zakończyły się prace nad nowym rozkładem jazdy pociągów spółki Przewozy Regionalne. Wiadomo już, że od 11 grudnia zniknie 10 połączeń, mniej pojedzie też pociągów w weekendy i pierwsze dni Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Dotychczasowy rozkład będzie ważny jeszcze do 11 grudnia tego roku. Nowy wejdzie w życie 12 grudnia, ale zgodnie z przepisami spółka ma obowiązek podać go do wiadomości siedem dni wcześniej. Będzie go można znaleźć m.in. na stronie internetowej Przewozów Regionalnych.

Wiadomo już, że z rozkładu zupełnie zniknie 10 połączeń, ograniczona zostanie także liczba połączeń w weekendy i święta. Pociągi znikną natomiast całkowicie na trasie Tarnowskie Góry- Zawadzkie. Linia ta ma być zlikwidowana.

- Przygotowując nowy rozkład jazdy musieliśmy wziąć pod uwagę mniejsze dochody budżetu województwa, a jednocześnie wzrost kosztów, jakie ponoszą Przewozy Regionalne, w tym opłat za korzystanie z torów dla PLK - tłumaczył cięcia Tomasz Kostuś, wicemarszałek Województwa Opolskiego. - W sumie musimy zrezygnować ze 100 tysięcy tzw. pociągokilometrów na 3,5 miliona wykonywanych rocznie. To niewiele w porównaniu do np. województwa zachodniopomorskiego, gdzie cięcia sięgają ponad miliona pociągokilometrów. My likwidujemy w sumie 10 połączeń na 243, które wykonywane są codziennie przez Przewozy Regionalne.

Ze zmianami muszą liczyć się więc podróżni na trasach z Opola Głównego do m.in. Strzelec Opolskich, Brzegu czy Zawadzkiego.

Na pewno z rozkładu wypadną następujące połączenia: Wrocław-Kluczbork (odjazd 13.35, przyjazd 15.35), Kluczbork-Wrocław (o.13.46, p.16.08), Opole Gł.-Brzeg (o.22.23, p.23.08), Brzeg-Opole.Gł. (o.15.56, p.16.24), Opole Gł.-Zawadzkie (o.22.26, p.23.21), Zawadzkie-Opole (o.4.34,p.5.34), Opole Gł.-Strzelce Op. (o.7.50, p.8.26), Strzelce Op.-Opole Gł (o.8.41,p.9.20), Opole Gł.-Strzelce Op. (o.17.17,p.17.53) oraz Strzelce Op.-Opole Gł. (o.18.41,p.19.20).

- Od 12 grudnia nastąpi też całkowita likwidacja pociągów na odcinku Zawadzkie - Tarnowskie Góry - informuje Ireneusz Cieślik, naczelnik Działu Przewozów, Gospodarki, Eksploatacji i Utrzymania Taboru w Opolskim Zakładzie Przewozów Regionalnych.

Nowy rozkład przewiduje również ograniczenia terminów kursowania pociągów. Zamiast jeździć np. w dni robocze, będą jeździć w dni nauki szkolnej, a pociągi jeżdżące od poniedziałku do soboty, będą jeździć w dni robocze. Czterdzieści trzy pociągi nie będą kursować w Boże Narodzenie i Wielkanoc - dotyczy to całych linii: Kluczbork-Opole, Opole-Nysa, Kędzierzyn Koźle-Nysa, Nysa-Brzeg oraz częściowo linii Opole-Zawadzkie.

Wprowadzone w rozkładzie ograniczenia dotyczą połączeń o niewielkim zapełnieniu lub przypadków, w których jest możliwość przejazdu pociągiem jadącym godzinę przed lub po zlikwidowanym połączeniu.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
były mieszkaniec opolskieg
Zlikwidowali pociągi z Tarnowskich G. do Opola tłumacząc że, Urząd marszałkowski woj. śląskiego nie ma kasy na dopłacanie do linii. Tymczasem na już raz zlikwidowanej, i reaktywowanej linii z Bytomia do Gliwic (po roku od przywrócenia chcieli połączenie z powrotem zlikwidować - takie było obłożenie) zwiększono liczbę połączeń z 8 do 22! Tylko te pociągi już teraz, przy ośmiu połączeniach wożą bardziej powietrze niż pasażerów. To już wiemy gdzie poszła kasa i dlaczego trzeba gdzie indziej połączenia likwidować.

Opolskie to takie coś co naciąga sąsiadów, podobna sytuacja jest jak Wrocław w ramach jakiegoś połączenia stykowego płaci za pociągi aż do Brzegu mimo, że to jest już Opolskie i logicznie opłata powinna się skończyć 2 kilometry za Oławą, gdzie kończy się województwo. Kolejnym elementem naciągania jest przyjeżdżanie do pracy, wywożenie zarobionych pieniędzy i płacenie podatków gdzie? W Opolskim. Młodych obywateli za nauką też się wyśle, chorych do leczenia również i jest git. Tak więc strategią istnienia tego czegoś jest życie na koszt sąsiadów, ciągłe udawanie no i jeszcze ogłupianie ludzi, którzy wierzą, że bez opolskiego to świata nie ma i zaklinanie rzeczywistości do czego służą lokalna telewizyjka i radyjko.
g
górny ślązak
Zlikwidowali pociągi z Tarnowskich G. do Opola tłumacząc że, Urząd marszałkowski woj. śląskiego nie ma kasy na dopłacanie do linii. Tymczasem na już raz zlikwidowanej, i reaktywowanej linii z Bytomia do Gliwic (po roku od przywrócenia chcieli połączenie z powrotem zlikwidować - takie było obłożenie) zwiększono liczbę połączeń z 8 do 22! Tylko te pociągi już teraz, przy ośmiu połączeniach wożą bardziej powietrze niż pasażerów. To już wiemy gdzie poszła kasa i dlaczego trzeba gdzie indziej połączenia likwidować.
G
Gość X
Rok trzeba bylo czekac na przywrocenie przedpoludniowego pociagu z Raciborza do Kedzierzyna. Tylko jak sie ludzie od niego przez rok odzwyczaili to kto teraz nim pojedzie?
b
były mieszkaniec opolskieg
Zlikwidowano w opolski grajdole, bo w dolnośląskim uruchomiono 50 nowy połączeń, więc tam pewnie onaczej się liczy te osobokilometry. Utrzymujcie dalej swoje "województwo" a będziecie jeździć rowerem, leczyć się jak w XIX wieku i patrzeć jak inwestują, ale inni.
k
kulejarz
"stratoosoba"

Prosta definicja
Kolej przynosi straty więc na jednego pasażera przypada jakaś kwota strat.
Więc im więcej dany pociąg przewozi pasażerów tym większe przynosi on straty
(przez owe "stratoosoby") - logiczne
k
kolejoŻ
Co to za nowomowa "pociągokilometr" Nowa jedkostka kolejowa?
Przypomina to inną genialną jednostkę taką jak "stratoosoba"
Dodaj ogłoszenie