Bezpłatne bilety MZK dla uczniów w Opolu? [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski
Pomysłodawcy uchwały przekonują, że dzięki bezpłatnym przejazdom dla uczniów w autobusach, zmniejszą się korki w mieście.
Pomysłodawcy uchwały przekonują, że dzięki bezpłatnym przejazdom dla uczniów w autobusach, zmniejszą się korki w mieście. Arti
Powstała uchwała zakładająca, że wszyscy uczniowie korzystaliby bezpłatnie z miejskich autobusów. Takie rozwiązanie pomogłoby np. rozładować korki w Opolu, ale może też nas sporo kosztować.

Rewolucyjną uchwałę przygotowało stowarzyszenie Synergia Opolskie ‘18, ale aby trafiła pod obrady rady miasta trzeba pod nią zebrać minimum 300 podpisów opolan. Z tym nie powinno być problemu, bo autorzy obiecują bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich uczniów w mieście.

- Chodzi nam o dzieci i młodzież uczęszczające do opolskich szkół, ale nie dłużej niż do 19. roku życia - tłumaczy Adam Więcek, przedstawiciel stowarzyszenia. - Dodatkowo proponujemy także, aby opiekun dziecka, uczęszczającego do 1, 2 lub 3 klasy też miał możliwość bezpłatnej podróży.

Do tej pory takiego rozwiązania w Opolu nie stosowano, ale na bezpłatną komunikację dla uczniów właśnie zdecydowała się Warszawa. Tam uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich będą od 1 września podróżować komunikacją miejską bezpłatnie na podstawie specjalnych kart miejskich, czyli tzw. Kart Ucznia. Bezpłatną komunikację dla uczniów, ale tylko tych ze szkół podstawowych, wprowadził już Kraków. Pomysł kiełkuje także w Koszalinie i również jest na etapie uchwały.

- Koszalin to miasto porównywalne z Opolem, a bezpłatna komunikacja dla uczniów to same korzyści - przekonuje Więcek.

Według pomysłodawców takie rozwiązanie spowoduje, że mniej samochodów będzie wjeżdżać do centrum, a to z kolei może spowodować zmniejszenie smogu.

- Bezpłatne autobusy dla uczniów to również inwestycja w przyszłość miasta, bo dzieci jeżdżące bezpłatnie wyrobią w sobie nawyk korzystania z komunikacji miejskiej - przekonuje Więcek. - Ważne jest także to, że zaproponowane przez nas rozwiązanie odciąży nieco budżety domowe. Niektóre rodziny muszą wydawać na bilety dla dzieci kilkaset złotych rocznie. Argumentów mamy więcej i mamy nadzieję, że przekonamy nie tylko opolan, którzy poprą uchwałę, ale również radę miasta i prezydenta.

Autorzy uchwały zakładają, że wprowadzenie bezpłatnych biletów mogłoby kosztować około 2,5 miliona złotych. To nie jest kwota, której miasto nie byłoby w stanie udźwignąć.

- O ile to będzie kosztować, musimy to dokładnie policzyć - zastrzega Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Opola.

Ostateczną decyzję będą podejmować jednak radni, a ci mają sporo wątpliwości.

Sławomir Batko, przewodniczący klubu radnych PiS podkreśla, że pomysł Synergii wart jest dyskusji, ale...

- Duże koszty mogą go pokonać, warto pamiętać, że miasto w najbliższych latach wyda miliony na komunikację miejską
w Opolu np. poprzez zakup autobusów - podkreśla Batko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska