Biblioteka wspomina tragiczny lipiec 1997

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od poniedziałku w holu Biblioteki Głównej UO będzie czynna wystawa upamiętniająca kataklizm, który zabrał co trzecią książkę.
Od poniedziałku w holu Biblioteki Głównej UO będzie czynna wystawa upamiętniająca kataklizm, który zabrał co trzecią książkę. Krzysztof Świderski
Od poniedziałku w holu Biblioteki Głównej UO będzie czynna wystawa upamiętniająca kataklizm, który zabrał co trzecią książkę.

9 lipca 1997 roku był słoneczny i ciepły. Był też ostatnim dniem przed tragedią powodzi, która 10 lipca pochłonęła wyspę Pasiekę i znajdującą się tam Bibliotekę Uniwersytetu Opolskiego.

W nadchodzących ostrzeżeniach o możliwości wystąpienia podtopień brakowało jednak informacji co do rozmiarów fali powodziowej. O godz. 9.30 dyrekcja Biblioteki Głównej Uniwersytetu Opolskiego podjęła decyzję o zamknięciu książnicy i rozpoczęciu szybkiej ewakuacji księgozbioru.

Powódź 1997 nad Opolszczyzną z lotu ptaka.

Powódź 1997 z lotu ptaka [20 LAT PO POWODZI]

W pospiesznej akcji wzięli udział pracownicy biblioteki, dodatkowo przydzielona obsługa oraz służby administracyjne Uniwersytetu Opolskiego. Udało się wynieść poza magazyny kilkadziesiąt tysięcy woluminów książek i część czasopism, aparaturę i część wyposażenia bibliotecznego. Pozostały księgozbiór przemieszczono na najwyższe półki regałów.

- Tego dnia i tej nocy nie można było zrobić już nic więcej - mówiła wieloletnia dyrektorka biblioteki, dr Wanda Matwiejczuk. W nocy przyszła wielka woda, osiągając poziom 5m 30cm. Zalany został cały dolny magazyn i górny do połowy. Z księgozbioru liczącego ok. pół miliona egzemplarzy, ucierpiała niemal jedna trzecia.

Wydarzenia te zostały utrwalone na zdjęciach i zapisały się w pamięci pracowników. Przygotowana wystawa przedstawia pełną poświęcenia pracę bibliotekarzy, ich wkład w ratowanie zbiorów, oczyszczanie biblioteki, a także w odbudowę utraconego i zniszczonego księgozbioru.

Powódź 1997 w Opolu.Powódź Tysiąclecia - film dokumentalny

Powódź 1997 w Opolu. 21 lat po powodzi [ARCHIWALNE ZDJĘCIA I...

Zaprezentowano na niej zdjęcia z archiwum biblioteki, a także znanych opolskich fotografów – Jerzego Stemplewskiego i Tadeusza Kwaśniewskiego – przedstawiające dramat powodzi na Pasiece i Zaodrzu. Uzupełnienie zdjęć i wycinków z prasy lokalnej tego okresu stanowią publikacje książkowe na temat przyczyn, skutków oraz wpływu katastrofalnej powodzi z 1997 r. na życie mieszkańców dotkniętych kataklizmem.

Zobacz też: Obwodnica Czarnowąsów prawie gotowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska