MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biegaj z głową!

Klinika Sport
Ciepła, ale nie za gorąca aura i chłodniejsze już wieczory sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. To także dobry moment dla tych, którzy dopiero przymierzają się do uprawiania sportu. Zamiast inwestować w drogie karnety na siłownie czy zajęcia fitness, warto rozważyć bieganie. Do zalet tej formy aktywności nie trzeba długo przekonywać. Biegają dziś wszyscy: celebryci, politycy, gwiazdy. Cała Polska biega. Aby jednak jogging był dla nas bezpieczny musimy pamiętać o kilku zasadach.

Na dobry początek – zrób badania
Dla własnego bezpieczeństwa warto określić swój stan zdrowia. Dotyczy to szczególnie osób w wieku powyżej 35 lat, otyłych, prowadzących dotąd mało aktywny tryb życia czy stosujących używki. Przebadać się powinny także osoby cierpiące na choroby układu krążenia, oddechowego i narządu ruchu

– Zaczynamy od badań podstawowych, takich jak morfologia, oznaczenie poziomu cukru, zbadanie poziomu hormonów tarczycy, profil lipidowy, jonogram oraz elektrolity. Jeżeli zamierzamy uprawiać bieganie w sposób systematyczny, bardzo ważne jest wykonanie badania EKG oraz echa serca. Na ich podstawie można stwierdzić, na ile nasz układ krwionośny jest wydolny i czy nie posiadamy żadnych wad serca, które mogą spowodować nagłe zatrzymanie akcji serca podczas wysiłku – tłumaczy dr n. med. Henryk Noga, Specjalista Ortopeda Traumatolog ze Sport Kliniki..
Powyższe badania wykonywane przynajmniej raz w roku pozwolą porównać postępy w treningu, a także sprawdzić czego brakuje naszemu organizmowi.
zdjecie

Mierz siły na zamiary
Zaczynając przygodę z bieganiem nie warto od razu porywać się na maraton. Jeśli nie ćwiczymy regularnie, tak długi bieg będzie nie tylko ogromnym obciążeniem dla organizmu, ale i rozczarowaniem, które może zniechęcić do dalszej aktywności fizycznej.

Do biegania nie powinniśmy podchodzić ambicjonalnie, za to stopniowo przyzwyczajać organizm do coraz większych obciążeń. Każdy jogging powinien być poprzedzony wykonaniem szeregu ćwiczeń, które rozluźnią nasze mięśnie i pozwolą im się spokojnie rozgrzać. To pozwoli nam uniknąć takich nieprzyjemnych doznań jak bóle i skurcze łydek czy kolka, a także zminimalizuje ryzyko doznania kontuzji.

Dobrą podpowiedzią dla początkujących jest reguła 3x30x130. To nie formuła matematyczna, ani wymiary regału – to zalecenie WHO wskazujące, jak utrzymać dobry stan zdrowia.

– Oznacza ona podejmowanie aktywności ruchowej minimum trzy razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut, utrzymując tętno na poziomie ok. 130 uderzeń na minutę. Trening według tej zasady ma za zadanie głównie podtrzymać bieżący poziom wytrenowania organizmu, pozwoli nam więc rozpocząć przygodę ze sportem – mówi dr n. med. Henryk Noga.

Przyda się trochę sprzętu
„Trochę” wcale nie oznacza „dużo” ani „drogo”. Jedną z wielu zalet biegania jest fakt, że trenowane odpowiedzialnie nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych. Warto jednak zainwestować w odpowiedni ubiór, szczególnie jeśli myślimy o podnoszeniu kondycji fizycznej, a nie sporadycznej przebieżce.

Obuwie to bez wątpienia najważniejszy element ekwipunku biegacza. Wygodne i dopasowane do naszej stopy buty zwiększają komfort biegania, zmniejszając zarazem ryzyko urazów stopy.

Aby ruch był przyjemnością – od diagnozy do rehabilitacji
– Bieganie jest dyscypliną sportu, w której jak w każdym sporcie zdarzają się urazy i kontuzje. Dlatego ogromne znaczenie odgrywa opieka medyczna, która pozwala cieszyć się wszystkimi zaletami biegania minimalizując jednocześnie ryzyko. Sport to zdrowie, ale pod warunkiem, że podchodzimy do niego z głową – mówi dr n. med. Henryk Noga, Specjalista Ortopeda Traumatolog ze Sport Kliniki.

– W Sport Klinice opiekujemy się biegaczami na każdym etapie. Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem proponujemy niezbędne badania i pomagamy poznać możliwości ich organizmu. Jeśli już zdarzy się kontuzja, pacjenci znajdą u nas pomoc wykwalifikowanej kadry lekarskiej – dodaje.

Zapraszamy do Oddziału Zamiejscowego Sport Kliniki w Opolu.
Zakres naszych usług:
•konsultacje ortopedyczne
•badania diagnostyczne
•zabiegi ambulatoryjne

Sport Klinika – Oddział Zamiejscowy
ul. Telesfora 2, Opole
Telefon: 32 475 93 10; 32 475 93 11; 77 442 37 28

Sport Klinika w Żorach
ul. Bankowa 2, Żory
Telefon: 32 475 93 10 oraz 32 475 93 11
www.sport-klinika.pl

logo

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska