Bierzesz leki? Wypełnij listę od PTK i noś przy sobie. Zaznacz też alergie. W nagłych przypadkach nie ma czasu na szukanie informacji

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas wizyty lekarz powinien zapytać o zażywane leki. Nawet jeśli tego nie zrobi, warto przedstawić mu listę stale przyjmowanych środków, a także suplementów diety. Dlaczego? Bo wchodzą one w interakcje i nowo przepisane lekarstwo może z tego powodu zagrażać zdrowi, a nawet życiu. Gotowy formularz do umieszczenia tych niezbędnych informacji przygotowali specjaliści z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Spis treści

Bierzesz leki? Ich lista powinna być zawsze dostępna

Informacje o lekach przyjmowanych na stałe są bardzo ważne nie tylko podczas wizyt lekarskich, ale przede wszystkim w nagłych sytuacjach, gdy nie ma czasu na szukanie danych medycznych.

Kobieta w średnim wieku źle się czuje i rozmawia z lekarką
Juanmonino/Getty Images

Właśnie dlatego powstał prosty formularz stale przyjmowanych leków, w którym jest też miejsce na dane nt. alergii. Jest dostępny do pobrania w formacie PDF z strony Sekcji Rytmu Serca PTK.

Jak wypełnić formularz stale przyjmowanych leków? Wystarczy wpisać w rubryki nazwy zażywanych preparatów, jak również ich dawki przepisane przez lekarza oraz informacje o ewentualnych uczuleniach.

Na stronie formularza jest także miejsce na zanotowanie ważnych pytań do lekarza, a także podanie danych kontaktowych do osoby, do której można zwrócić się, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Formularz należy wydrukować i wypełnić ręcznie, a następnie zrobić zdjęcie. Na wizytę warto udać się z wersją papierową, a cyfrową mieć zawsze przy sobie. Ten prosty krok pomoże nie tylko lepiej wykorzystać czas spotkania z lekarzem i zadbać o swoje zdrowie, ale także uniknąć poważnych problemów.

Zobacz: Leki bez recepty – czy wiesz, jak przyjmować je bezpiecznie? Oto najważniejsze zasady

Listą leków i suplementów diety na wizycie u lekarza

Gotowy spis stale przyjmowanych leków jest rozwiązaniem, które zapewni medykowi niezbędne informacje dotyczące stosowanych stale terapii, jak i stanu klinicznego pacjenta. To ważne, bo wielu chorych nie pamięta nazw swoich leków i nie może podać ich lekarzowi, który chce przepisać kolejne.

– Niestety, częstym wyzwaniem w mojej codziennej praktyce klinicznej jest problem niewłaściwego przygotowania pacjentów do wizyty – mówi dr n. med. Paweł Życiński z Katedry I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK. – Bywa, że pacjent zapytany o stale przyjmowane leki jest tym pytaniem zaskoczony. Zestresowany próbuje sobie przypomnieć nazwy preparatów. Bywa, że jak w teleturnieju wybiera „koło ratunkowe” i telefonuje do bliskich. Czy wymienił wszystkie stale przyjmowane preparaty? Nie zawsze jest pewność. To wszystko zajmuje cenny czas, który moglibyśmy poświęcić na dokładniejsze omówienie bieżących dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta.

Czytaj: Zażywanie więcej niż 3 leków i rozwój demencji w ciągu kolejnych 5 lat

Kardiolodzy ostrzegają: uwaga na interakcje leków!

Przyjmowanie wielu leków przez jednego pacjenta grozi niebezpiecznymi interakcjami ich składników czynnych. Prowadzą one do zmiany działania ich składników aktywnych, nadmiernie je nasilając lub osłabiając, a także wystąpienia działań niepożądanych. Te natomiast mogą być przyczyną nawet bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Podobnie jest z suplementami diety, które również wpływają na działanie medykamentów.

Zjawisko zażywania licznych lekarstw, czyli wielolekowość lub polipragmazja, dotyczy zwłaszcza osób po 65. roku życia. Jak podaje NFZ, aż 1 na 3 seniorów łyka co najmniej 5 różnych leków dziennie. Tymczasem już przy 4 rodzajach ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wynosi 38 procent, przy 7 rodzajach – 82 proc., a gdy leków jest dziesięć lub więcej, są one nieuniknione u wszystkich pacjentów.

Wielolekowość zagraża przede wszystkim powikłaniami ze strony nerek, układu krzepnięcia krwi, zaburzeniami funkcji poznawczych i depresyjnymi, a także nasileniem objawów nietrzymania moczu i częstszymi złamaniami kości. Dlatego w przypadku osób z chorobami współistniejącymi leki powinny być przepisywane ze szczególną uważnością.

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bierzesz leki? Wypełnij listę od PTK i noś przy sobie. Zaznacz też alergie. W nagłych przypadkach nie ma czasu na szukanie informacji - Strona Zdrowia

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska