Bilet 2D, czyli jesteśmy w Europie

Redakcja
Przewozy Regionalne wprowadzają nowe technologie, oszczędzając czas pasażerów. Nie dość, że nie trzeba już stać w kolejce po bilet, to nawet nie trzeba drukować kupionego przez internet.
Przewozy Regionalne wprowadzają nowe technologie, oszczędzając czas pasażerów. Nie dość, że nie trzeba już stać w kolejce po bilet, to nawet nie trzeba drukować kupionego przez internet. Paweł Stauffer
Od 18 czerwca pasażerowie Przewozów Regionalnych nie muszą drukować biletów. Wystarczy, że pokażą je do kontroli na ekranie mobilnego urządzenia.

Wakacje w 2011 roku w Anglii. Podjeżdża autobus na dworzec. Pasażerowie ustawiają się w kolejce i wyciągają telefony komórkowe.

Zachodziłam w głowę, o co chodzi, dopóki nie zobaczyłam, jak podstawiają te telefony pod nos kierowcy, który wpuszczał ich do wozu - opowiada pani Mariola z Opola. - Okazało się, że zamiast drukować kupione online bilety, korzystają z wygodniejszej formy. Tylko my byliśmy w tyle i podaliśmy papierowe wydruki.

Nowe technologie dotarły już do Polski i wdrożyły je właśnie Przewozy Regionalne.

- Od 18 czerwca pasażerowie Przewozów Regionalnych, kupujący bilety przez internet, nie będą musieli ich drukować! - informuje Michał Stilger z Biura Sprzedaży i Komunikacji Marketingowej, Wydziału Public Relations PR w Warszawie. - Wystarczy, że w czasie kontroli w pociągu wyświetlimy bilet na ekranie urządzenia mobilnego: smartfona, netbooka, tabletu, laptopa czy zwykłej komórki.

Jak dodaje przedstawiciel spółki, cieszący się stale rosnącą popularnością system sprzedaży internetowej IPR został wzbogacony o nową, niezwykle praktyczną funkcję.

- Dziś za jego pośrednictwem można kupować bilety na wszystkie pociągi Przewozów Regionalnych, także na połączenie z przesiadkami i bilety sprzedawane w ramach ofert promocyjnych, a nowością jest właśnie elektroniczny bilet - kontynuuje Michał Stilger.

Można go zaprezentować konduktorowi w jednej z dwóch wybranych przez siebie form. Pierwsza z możliwości to wygenerowanie w systemie IPR pliku z biletem w formacie PDF, który dotychczas należało drukować, wyświetlonego na ekranie o przekątnej minimum siedmiu cali (tablet, netbook, laptop czytnik e-książek).

Korzystając z tej opcji, należy pamiętać, by nasze urządzenie miało zainstalowane oprogramowanie prawidłowo wyświetlające pliki w formacie PDF.

Z kolei użytkownicy urządzeń wyposażonych w wyświetlacze o przekątnej minimum trzech cali mogą posiadać bilet w formie utworzonej w systemie IPR strony w formacie HTML, wyświetlonej w trybie online lub offline.

W tym przypadku urządzenie musi posiadać dostęp do sieci i przeglądarkę stron internetowych.

Po zakupie biletu podróżny będzie otrzymywał na swój telefon SMS-a z adresem internetowym (linkiem) do biletu, którego otwarcie spowoduje wyświetlenie biletu z systemu IPR na smartfonie lub innym urządzeniu.

- Warto pamiętać, że wyczerpanie baterii w urządzeniu lub brak zasięgu nie zwalania pasażera z obowiązku okazania ważnego biletu podczas kontroli. Rekomendujemy przechowywanie biletów elektronicznych w wersji offline - dopowiada Michał Stigler z PR w Warszawie.

Nowością będzie także możliwość kupienia przez internet będzie także REGIOkarty i REGIOkarty SENIOR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska