"Bitwa o prawdę" - komentarz Jerzego Miki, pedagoga i harcerza

Jerzy Mika
W Brzegu przy Zamku jest budynek, pełen harmonii, równowagi i proporcji, to szkoła. Na rogu ulicy Ozimskiej i Katowickiej w Opolu 100 lat temu stanął gmach Gimnazjum. Dziś to liceum.

Nasza cywilizacja stoi na edukacji, to ona pozwala tworzyć, budować, rozwijać. Ma służyć prawdzie. Aby uczniowie stali się wolnymi ludźmi odpowiedzialnymi za siebie i innych, zdolnymi do rozwoju. Nie może urabiać do posłuszeństwa i bezmyślności. Kluczem jest znajomość historii.

Podręcznik do 8 klasy, wywołał w 1981 r. nagonkę: Szczęśniak „przesadza”, „ma skrajne poglądy”, „to opinie nie fakty”. Co było powodem potępienia? Autor podał daty wydarzeń, przytoczył znane dziś fakty w sprawie Katynia. Opisał opowieść Rosjan, wiedzę Polaków. Ułożył się obraz prawdy. Wnioski pozostawił uczniom. Było to przerwanie milczenia o zbrodni katyńskiej w narracji PRL.
Minęło czterdzieści lat. Ale wciąż w mediach trwa fałszowania rzeczywistości. Dominuje retoryka pełna ideologicznych kłamstw i narzuconych mitów. A historycy piszą wiele o prawdziwych wydarzeniach. Tylko… nie wolno o tym mówić.

I oto Minister Edukacji przerywa to społeczne oszustwo poprzez nowy przedmiot - HiT. Jeszcze wakacje a już są protesty. Tak jak czterdzieści lat temu: autor „ma skrajne poglądy” „podręcznik jest nieobiektywny”. to ten sam sposób walki z prawdą.

Prof. Roszkowski nie podporządkował się „jedynie słusznej” ideologii opisywania świata! Podręcznik do „Historii i Teraźniejszości” przerywa narrację „dominującego nurtu” i podaje fakty! Żadna z wrogich podręcznikowi opinii nie zaprzecza opisanym faktom. Jednak jak to traktował Stalin: ”jeśli są prawdziwe - tym gorzej dla faktów”

Przeczytajmy ten podręcznik… Co nam zrobiono, że tak trudno przyjąć prawdę z historii i poukładać z niej wnioski. Jak bardzo zostaliśmy uwikłani we współudział w kłamstwach. Jak trudno wyciągnąć konsekwencje gdy ktoś głośno powiedział prawdę! Strach nakazuje zaprzeczać. Pieniądze i wygoda będą wspierać takie zachowania.

A król jest nagi! Jest wielu, którzy będą dziecko karać za to spostrzeżenie. W 1981 roku niektórzy nauczyciele pomijali fragment o Katyniu lub mówili, że Andrzej Szczęśniak przesadza. Historia się powtarza czy nauczyciele w 2022r. będą mądrzejsi i dadzą szansę młodzieży? Chyba nie będzie przyjemnie ale to teraz trwa bitwa o prawdę – w naszych głowach. Dziś inaczej budujemy szkoły dla naszych dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska