Biznesu uczą się już w szkolnej ławce

Beata Szczerbaniewicz [email protected] 077 46 66 833
Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 2 w Gogolinie założyli firmę pod nazwą „Stokrotka”. (fot. Beata Szczerbaniewicz)
Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 2 w Gogolinie założyli firmę pod nazwą „Stokrotka”. (fot. Beata Szczerbaniewicz)
Uczniowie ze szkoły podstawowej nr 2 w Gogolinie założyli firmę pod nazwą „Stokrotka”. Uczą się w niej ogrodnictwa i przedsiębiorczości.

Posadzili kwiaty i krzewy, zrobili skalniaki, posiali cebulę, dynie i kapustę, a do tego zioła: tymianek, oregano, bazylię. Cały czas doglądają grządek.

Założyli też wirtualne przedsiębiorstwo, wybrali zarząd, podzielili się na działy: produkcję, księgowość, marketing itd. Opracowali biznesplan.

Zobacz: Wolontariat. Sposób na zdobycie doświadczenia

- Jestem wiceprezesem, ale doglądam grządek tak jak inni pracownicy - mówi z powagą piątoklasista Andrzej Fajlert. - Zanim założyliśmy „Stokrotkę” nie bardzo się interesowałem ogrodnictwem, ale teraz odkryłem, że to pasjonujące.

A wszystko dzięki projektowi edukacyjnemu zorganizowanemu przez Śląskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne w Katowicach „Tworzymy Firmę Szkolne Ogrody”.

Szkoła podstawowa nr 2 w Gogolinie zakwalifikowała się jako jedna z dwunastu placówek w Polsce do jego realizacji i dofinansowania.

Zobacz: Uczyli się inwestować

- Po pierwsze pięknieje nam otoczenie szkoły, po drugie dzieci uczą się ogrodnictwa, a co za tym idzie przyrody i proekologicznych zachowań, po trzecie poznają podstawy przedsiębiorczości - wylicza plusy projektu jego szkolna koordynatorka, Mariola Jendrusch.

Uczestniczą w nim wszystkie klasy. Każda odpowiada za swoje grządki lub rabatki.

- Uczniowie wczuli się w obowiązki przedsiębiorców - ocenia dyrektorka Renata Kochanowska. - I co ciekawe, znikł problem niszczenia zieleni wokół szkoły.

Pod lupą

Uczniowie  będą realizować projekt do 2010 roku. W czerwcu br. wezmą udział w konkursie „Na najbardziej ukwieconą szkołę”. Jesienią zbiorą plony i będą je sprzedawać na festynie szkolnym. Zrobią też zielniki i prace plastyczne z suszonych kwiatów. Będą uczestniczyć w konkursie na piosenkę ekologiczną.

W ramach projektu uczniowie uczestniczą w specjalistycznych warsztatach z ogrodnictwa, podstaw przedsiębiorczości oraz informatycznych. Projekt dofinansowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska