"Blisko coraz bliżej?" - komentarz Piotra Moca, redaktora naczelnego Radia Opole

Piotr Moc
Dokładnie 101 lat temu, 29 lipca 1921 roku na stacji meteorologicznej w Prószkowie pod Opolem zanotowano najwyższą temperaturę w Polsce. Pomiar wykonano dokładnie o 13:48, a termometr wskazał wtedy 40,2 st. Celsjusza. Od wieku ten rekord nie został pobity.

Ów pomiar temperatury w Prószkowie odnotowano za czasów istnienia tam Królewskiej Akademii Sadowniczo-Ogrodowej. To tam właśnie znajdował się ogródek meteorologiczny, który był położony w otwartej przestrzeni pośród doświadczalnych pól. Absolutnie nie można dzisiaj podważać tamtego rekordu, bo pomiary były prowadzone nad wyraz skrupulatne. Bowiem w prószkowskiej Pomologii mierzono aż osiemnaście parametrów pogodowych. Wtedy była to stacja w pełni analogowa, a klatkę meteorologiczną ustawiono dwa metry nad poziomem gruntu. Co jest standardem także i dzisiaj.

Niewiele mniej ma drugi wynik w historii najwyższych temperatur w kraju. Równe 40 st. Celsjusza również 29 lipca 1921 roku odnotowano w Zbiersku w Wielkopolsce. Letni czas w 1921 rok był w środkowej i wschodniej Europie bardzo gorący i suchy. Wtedy, tak jak zdarza się obecnie, fale upałów przeplatały się z gwałtownymi burzami gradowymi, które przynosiły ochłodę, ale zwykle na krótko. Deszcz nie padał całymi dniami. Spustoszenie na polach było ogromne. Apogeum upałów nadeszło wówczas właśnie na przełomie lipca i sierpnia, po trzech suchych tygodniach.

W tym stuleciu najwyższą temperaturę odnotowano jeszcze w miejscowości Silniczka w Łódzkiem. Tam w sierpniu 2013 roku było 38,9. Sto lat temu, według opinii współczesnych naukowców był to incydent meteorologiczny. Niemniej Opolszczyzna od wielu dekad jest uznawana za najcieplejszy region w Polsce. Jest zatem szansa, że niebawem nowy rekord ciepła – mierzony w cieniu w profesjonalnej stacji meteo dwa metry nad ziemią – znów zostanie pobity w naszym rejonie. Przed rokiem w Prószkowie uruchomiono w pełni cyfrową stację pomiarową i dokładnie w setną rocznicę tego historycznego wydarzenia słupki rtęci na odtworzonym stanowisku pomiarowym wskazały 33 stopnie. Mieszkańcy gminy na pamiątkę pomiaru sprzed wieku, ustawili wykuty z żelaza termometr z oznaczeniem 40,2 stopnia, tablicę z datą rekordu i lokalne symbole: podkowę i winorośl.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie