Bloger Matka Kurka atakuje WOŚP i Jurka Owsiaka przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Patryk Drabek
Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie braknie Jerzego Owsiaka Andrzej Wiśniewski / Polska Press
Czy sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą używać nazwiska Jerzego Owsiaka? Pewien znany bloger Piotr Wielgucki, znany pod pseudonimem Matka Kurka uważa, że nie, ale innego zdania jest sąd.

Czy posiadacie państwo wiedzę, że Jerzy O., prezes Fundacji WOŚP, jest w tej chwili oskarżonym w procesie karnym, który toczy się przed Sądem Rejonowym w Złotoryi, co zgodnie z prawem oznacza, że nie możecie państwo używać jego pełnego nazwiska i pokazywać wizerunku? - to jedno z pytań, które pojawiło się w mailach wysłanych do wielu osób związanych z organizacją lokalnych lub wojewódzkich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Takie wiadomości przesłano także do samorządów i sztabów z województwa śląskiego. Ich autorem jest przeciwnik WOŚP i samego Jerzego Owsiaka - Piotr Wielgucki, bloger znany pod pseudonimem „Matka Kurka”.

- Maile trafiły do ponad 6 tysięcy jednostek samorządowych. W 90 procentach odpowiadały one, że nie będę finansować WOŚP i nie mają wiedzy na temat oskarżonego Jerzego O. - podkreśla Piotr Wielgucki i tłumaczy, że maile „miały służyć informowaniu i uzyskaniu informacji, których próżno szukać w mediach”. W przesłanych wiadomościach pojawiły się także pytania między innymi o to, czy samorządowcy zamierzają bezpośrednio lub pośrednio przeznaczyć środki na wsparcie zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację WOŚP oraz czy wiedzą o tym, że Jerzy Owsiak notorycznie odmawia udzielenia informacji w trybie ustawy o dostępności do informacji publicznej i nie przekazuje sztabom WOŚP pełnych rozliczeń dotyczących obcych walut i darów rzeczowych?

- Trudno mi skomentować mail, który wysłał bloger znany z nienawiści do WOŚP i Jurka Owsiaka. Zresztą za swoje publikacje o Jurku Owsiaku został on ukarany wysoką grzywną, a wyrok jest prawomocny. To chyba najlepiej świadczy o intencjach i poziomie, jaki reprezentuje - podkreśla Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nie jest to pierwszy atak na ideę WOŚP. Ksiądz z Wrocławia stwierdził, że „WOŚP to hochsztaplerstwo”, a burzę wywołał także wpis jednego z polityków Prawa i Sprawiedliwości. - „Jeżeli funkcjonariusz publiczny zaangażuje się w hecę WOŚP, niech nazajutrz składa raport o zwolnienie ze służby” - napisał na Twitterze Stanisława Pięta. Poseł z Bielska-Białej odniósł się w ten sposób do kwestii udziału wojskowych, policjantów i strażaków w najbliższym finale WOŚP. Chociaż zdementował to wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, to niesmak pozostał, a z różnych zakątków kraju docierają sygnały, że przedstawiciele służb mundurowych rzeczywiście rezygnują z udziału w WOŚP.

Krzysztof Dobies zaznacza jednak, że maile wysyłane przez blogera nie są kolejnym atakiem, tylko elementem krucjaty blogera, który jest „chory na nienawiść do WOŚP i próbuje szkodzić jak może”.

- Tego samego maila otrzymały też na przykład lokalne sztaby WOŚP. Dla nich przygotowaliśmy szczegółową odpowiedź, która przybliża postać blogera i pokazuje jego intencję - podkreśla Krzysztof Dobies.

Faktem jest, że przed sądem w Złotoryi toczy się proces w którym nie kto inny, jak bloger Matka Kurka, wniósł prywatny akt oskarżenia o znieważenie i zniesławienie.

- Oskarżenie to traktujemy jako akt desperacji i próbę zdobycia rozgłosu medialnego kosztem Jurka i inicjatyw WOŚP. Skarga ta nie ma jakiegokolwiek związku z działalnością orkiestry. Sytuacja wygląda w uproszczeniu tak, że to człowiek skazany oskarża niewinnego - czytamy w odpowiedzi skierowanej do wolontariuszy.
- Jeśli pan Owsiak pozwolił na to, by używać jego pełnego imienia i nazwiska, to można to robić. Obowiązuje przecież zasada domniemania niewinności, a on nie został skazany - podkreśla z kolei Bernarda Krajewska, prezes Sądu Rejonowego w Złotoryi.

Potwierdza to zresztą fundacja: - Bez ograniczeń i zgodnie z prawem możecie używać nazwiska i wizerunku Jurka.

Tyle zebrała WOŚP

650 milionów w ciągu 23 lat

Zbiórka w ramach 24. finału, która odbędzie się w niedzielę 10 stycznia, ma wesprzeć polską medycynę dziecięcą i geriatrię poprzez doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Inaczej mówiąc -

WOŚP pomaga polskim lekarzom ratować zdrowie i życie dzieci oraz prowadzić godną opiekę medyczną ludzi w podeszłym wieku.

Fundacja WOŚP, zgodnie z przepisami prawa, regularnie udziela informacji publicznej wielu pytającym osobom. Jeden raz fundacja odmówiła udzielenia takiej informacji blogerowi Matce Kurce, ponieważ ten zwrócił się z zapytaniem wykraczającym poza przepisy. W ciągu poprzednich 23 finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano i przekazano na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 650 milionów złotych. Podczas ubiegłorocznego finału zbierano pieniądze „na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”. Zebrano ostatecznie 53 miliony 109 tysięcy 702 złote i 83 grosze. Rok wcześniej - 52 miliony 448 tysięcy 765 złotych i 49 groszy, a w 2013 roku - 50 milionów 657 tysięcy 747 złote i 68 groszy.

Czy w tym roku przekażesz pieniądze na rzecz WOŚP? Komentuj

Wideo

Materiał oryginalny: Bloger Matka Kurka atakuje WOŚP i Jurka Owsiaka przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Śmieszą takie prymitywne wpisy jak ten powyżej. Kogo pajacyku pisiorkowy chcesz zastraszyć?

G
Gość
W dniu 01.02.2016 o 22:09, Kulawa Jolka napisał:

   Teraz nie będzie musiał nic przywłaszczać, teraz zgodnie z przepisami które ustali którejś pięknej nocy kartoflowy karzeł dostanie z procentem i nie będzie musiał się z tego nigdy rozliczać ale za to będzie mógł tą podarowaną kwotę odliczyć od podatku! 

Przyjdzie taki czas, że ciebie rozliczą ... z powództwa cywilnego i będziesz się miał z pyszna! 

K
Kulawa Jolka
W dniu 31.01.2016 o 15:54, Gość napisał:

Minister nie musi żądać szczegółowego rozliczenia, ponieważ rzetelne i szczegółowe rozliczenia WOSP co roku podaje do publicznej wiadomości A to co piszesz, że każdy obdarowany musi się rozliczyć, to są bzdury.​RYDZYK DO DZISIAJ SIĘ NIE ROZLICZYŁ , a nawet nie ujawnił kwoty jaką uzbierał "ratując stocznię gdańską".Szacuje się, że ​RYDZYK PRZYWŁASZCZYŁ SOBIE PONAD 400 MILIONÓW ZŁOTYCH!!!  Z tych pieniędzy kupił gazetę, wybudował telewizję itd.

 

Teraz nie będzie musiał nic przywłaszczać, teraz zgodnie z przepisami które ustali którejś pięknej nocy kartoflowy karzeł dostanie z procentem i nie będzie musiał się z tego nigdy rozliczać ale za to będzie mógł tą podarowaną kwotę odliczyć od podatku!

G
Gość
W dniu 08.01.2016 o 09:55, Gość napisał:

Kazdy obdarowany musi rozliczyc sie z fiskusem...  tym obdarowanym jest wlasnie Owsik.. mysle ze nowy minister finansow zazada szvczegolowego rozliczenia obdarowanego ...  czas swietych krow juz sie skonczyl ...

 

Minister nie musi żądać szczegółowego rozliczenia, ponieważ rzetelne i szczegółowe rozliczenia WOSP co roku podaje do publicznej wiadomości

 

A to co piszesz, że każdy obdarowany musi się rozliczyć, to są bzdury.

​RYDZYK DO DZISIAJ SIĘ NIE ROZLICZYŁ , a nawet nie ujawnił kwoty jaką uzbierał "ratując stocznię gdańską".

Szacuje się, że ​RYDZYK PRZYWŁASZCZYŁ SOBIE PONAD 400 MILIONÓW ZŁOTYCH!!!  Z tych pieniędzy kupił gazetę, wybudował telewizję itd.

J
Jerzy z Gliwic

Obrońco "uciśnionego esbeckiego bękarta"-Alboś płatny troll tego złodzieja,alboś głupszy od mojego lewego buta. W każdym z tych przypadków dyskusja z tobą daremna.Poczytaj np.na Blogpress.pl o tym bękarcie to stracisz apetyt.Mam jednak podejrzenie,żeś troll a w takim razie HCWDx1000 jak stuj halina.

J
Jerzy z Gliwic

Jak podałem w tytule, owsik to cwaniak kuty na cztery nogi.Wystarczy obejrzeć jego "dobra materialne" takie jak np.pałacyk,Luksusowy samochód 4x4 i inne. Esbecki pomiot wydoił "Orkiestrę" dość dokładnie.Kto to przerwie?

a
andrzej

Szanowni obrońcy Owsiaka. Proszę odróżnić krytykę osoby od krytyki zbiórki. Oczywiste jest, że nikt nie krytykuje szczytnej idei zbiórki. Wystarczy wyszukać artykuł z roku 2015 : "Prawomocny wyrok! Owsiak doił kasę z WOŚP, ale nie wolno o nim mówić". Bloger Matka Kurka już jakiś czas temu przybliżył zestawienie, z którego wynika , że w latach 2001 - 2012 WOŚP zebrała 514 292 202,81 zł, a zakupiła sprzęt za 343 001 354,57 zł. To daje 171 290 848,24 zł różnicy. To prawie 1/3 zebranych pieniędzy! Na podstawie artykułu: Przez 12 lat Owsiak mógł zbudować 10 „Budzików”, ale wolał 171 milionów posłać w błoto i na inne luksusy.  Kończąc jeszcze jedno: budżet NFZ na 2015 r. wyniósł 67,5 mld zł, zaś WOŚP zebrał w 20015 r. 53 mln zł. Odnosząc te 53 mln zł do budżetu NFZ wychodzi ~0,08%. To nie jest nawet 1/1000 budżetu NFZ. Proszę też pamiętać, że są inne fundacje, których działalność nie jest tak medialnie nagłaśniana. Kto słyszał o Klinice Budzik dla dzieci w śpiączce? .

G
Gość
W dniu 09.01.2016 o 19:46, michalk napisał:

A miliony dzieci uzywaja sprzetu kupionego za jego pieniadze. Jak ci tak nie odpowiada to gdy zachorujesz nie uzywaj sprzetu od fundacji. 

nie daje na kościół ani na WOŚP, ale jak ordynator ma sprzęt z wośp to przecież nie kupi drugiego z podatków dla przeciwników wośp, prawda?

m
michalk
W dniu 08.01.2016 o 16:11, WYDYMANY napisał:

NIE DAM OWSIAKOWI ANI GROSZA! UTRZYMYWALEM TEGO CWANIACZKA I JEGO KOLESI PRZEZ 20 LAT I WRESZCIE POCZYTALEM O JEGO BANDZIE: WOSP TO ORGANIZACJA WYLUDZAJACA PIENIADZE OD NAIWNYCH LUDZI, DZIALAJACA BEZ ZADNEJ KONTROLI. 52 OSOBY ZRA KAWIOR I POPIJAJA SZAMPANEM ZA WASZE PIENIADZE, RODACY PRZEZ CALY ROK...MAM NADZIEJE, ZE WRESZCIE JAKIS PISIOR ODWAZY SIE NASLAC KONTROLE NA TE "ZLOTE MELONY" I "MROWKI SZEMRANE", I ICH WLASCICIELA W CZERWONYCH PORTKACH...

A miliony dzieci uzywaja sprzetu kupionego za jego pieniadze. Jak ci tak nie odpowiada to gdy zachorujesz nie uzywaj sprzetu od fundacji. 

J
Janusz

WOŚP to wspaniała i pożyteczna społecznie akcja.Wspomagam finansowo akcję od momentu jej powstania i w tym roku uczynię to również.

W
WYDYMANY

NIE DAM OWSIAKOWI ANI GROSZA! UTRZYMYWALEM TEGO CWANIACZKA I JEGO KOLESI PRZEZ 20 LAT I WRESZCIE POCZYTALEM O JEGO BANDZIE: WOSP TO ORGANIZACJA WYLUDZAJACA PIENIADZE OD NAIWNYCH LUDZI, DZIALAJACA BEZ ZADNEJ KONTROLI. 52 OSOBY ZRA KAWIOR I POPIJAJA SZAMPANEM ZA WASZE PIENIADZE, RODACY PRZEZ CALY ROK...
MAM NADZIEJE, ZE WRESZCIE JAKIS PISIOR ODWAZY SIE NASLAC KONTROLE NA TE "ZLOTE MELONY" I "MROWKI SZEMRANE", I ICH WLASCICIELA W CZERWONYCH PORTKACH...

V
Viper

Dajcie spokój z jakimś tam złośliwym blogerem.

 

Z WOŚP jest tak jak z kościołem, chcesz, wspierasz i dajesz na tacę nie chcesz nie wspierasz i siedzisz cicho.

 

Krzykaczy wieszczących swój bezczelny język dziś się ignoruje, a nie robi celebrytów w mediach.

W
Waldi

A co to za bloger ja go nie znam. 

G
Gość

Kazdy obdarowany musi rozliczyc sie z fiskusem...  tym obdarowanym jest wlasnie Owsik.. mysle ze nowy minister finansow zazada szvczegolowego rozliczenia obdarowanego ...  czas swietych krow juz sie skonczyl ...

K
Kulawa Jolka

Jurek, nie musisz się rozliczać, nikt z darczyńców tego nie wymaga a ci co się nie dokładają mogą Ci skoczyć na pukiel!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3