Bogdan Pszenica: Nie pokazujmy uczniom, że mają uciekać po szkole za granicę

Mirosław Dragon
Bogdan Pszenica: Nie pokazujmy uczniom, że mają uciekać po szkole za granicęBogdan Pszenica, właściciel Narzędziowni w Strojcu: -  Na rynku pracy nie ma osób z kwalifikacjami do pracy w narzędziowni, dlatego sami musimy ich  sobie wykształcić.
Bogdan Pszenica: Nie pokazujmy uczniom, że mają uciekać po szkole za granicęBogdan Pszenica, właściciel Narzędziowni w Strojcu: - Na rynku pracy nie ma osób z kwalifikacjami do pracy w narzędziowni, dlatego sami musimy ich sobie wykształcić. Mirosław Dragon
- Praktyki zagraniczne to pokazanie drogi, gdzie młodzież ma uciekać po zakończeniu szkoły - uważa Bogdan Pszenica, właściciel Narzędziowni w Strojcu w gminie Praszka.

- Dużo mówi się ostatnio o szkolnictwie zawodowym, dofinansowuje się wyjazdy na praktyki zagraniczne. Uważam jednak, że wyjazdy na praktyki za granicę to zły pomysł. Pokazujemy uczniom drogę, gdzie mają uciekać po zakończeniu szkoły! 

Zamiast organizować wycieczki na Zachód, przyjedźcie do Strojca, to pokażę wam, jak wygląda szkolnictwo zawodowe. Jesteśmy na 5. miejscu na świecie w konkursie narzędziowni Machining Expert.

Takich lokalnych firm o wysokim poziomie innowacyjności jest więcej . Wiele z polskich firm szkoli nawet lepiej niż firmy zachodnie.

Zatrudniamy aktualnie 94 osoby i cały czas rozwijamy się, chcemy rozbudować zakład  i zatrudniać kolejnych pracowników. Na rynku pracy nie ma osób z kwalifikacjami do pracy w narzędziowni, dlatego sami musimy ich  sobie wykształcić.

Współpracujemy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Praszce, zostaliśmy patronem tej szkoły. Podarowaliśmy szkole dwie pełnowymiarowe maszyny CNC. Można na tych obrabiarkach sterowanych numerycznie przeprowadzać  egzaminy zawodowe.

Aktualnie mamy 25 praktykantów ze szkoły w Praszce. Zatrudniliśmy specjalnie dla nich instruktora, który uczy ich zawodu. Kto się sprawdzi, dostanie u nas etat. Prowadzimy także szkolenia dla nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Współpracujemy również z Politechniką Opolską oraz Politechniką Gliwicką. Studentów zapraszamy na praktyki i staże, ostatnio trzech  studentów zatrudniliśmy po ukończeniu stażu.

Nie narzekamy na to, że kierunki kształcenia rozmijają się z potrzebami rynku pracy, tylko sami staramy się szkolić naszych przyszłych pracowników. 

Uczniowie podczas praktyk poznają proces wytwarzania form i oprzyrządowania odlewniczego. Razem z dyrektorem szkoły organizujemy spotkania z rodzicami i uczniami w firmie. Pokazujemy rodzicom specyfikę praktyk zawodowych  u nas, omawiamy postępy ich dzieci. Nasz instruktor nauki zawodu uczestniczy w wywiadówkach szkolnych.

Spotykamy się także  za gimnazjalistami, żeby przedstawić możliwości praktyk zawodowych i późniejszego zatrudnienia w naszej firmie.

Warto promować i pokazywać takie praktyki zawodowe, żeby zachęcić młodzież do pozostania w Polsce, a nie wozić  ich na Zachód, dokąd emigrują po ukończeniu szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska