Bóle migrenika

Małgorzata Fedorowicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 576
Może ją wywołać zjedzenie czekolady, brak snu lub zapach silnych perfum. Pojawia się nagle i sprawia, że życie staje się nie do zniesienia.

Pod lupą

Pod lupą

Przyczyny migreny

stres, zmęczenie, brak snu
niektóre pokarmy: czekolada, kakao, owoce cytrusowe, żółty ser, orzeszki ziemne, bigos, piwo, wędzone mięso i ryby, czerwone wino, chińskie potrawy
pogoda - nagła zmiana pogody, nagły spadek ciśnienia atmosferycznego, wiatr halny
bodźce zewnętrzne: bardzo jasne sztuczne oświetlenie lub ostre słoneczne światło, migoczące światło telewizora lub światła w dyskotece, hałas, silne zapachy perfum, benzyny lub różnych chemikaliów, przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniu klimatyzowanym lub zadymionym (od papierosów)
hormony - u co dziesiątej kobiety jest ona związana z cyklem miesiączkowym, a u niektórych może je wywołać zażywanie tabletek antykoncepcyjnych

Migrena, bo o nią chodzi, dokucza systematycznie co dziesiątemu mieszkańcowi kuli ziemskiej. Kobiety cierpią na nią jednak trzy razy częściej niż mężczyźni. Być może w tym przypadku pewną rolę odgrywają hormony np. ataki tej choroby mogą się pojawiać u pań zawsze przed miesiączką.

- Migrena jest schorzeniem napadowym, którą cechuje bardzo silny, pulsujący ból głowy, połączony z mdłościami, nieraz z w wymiotami - wyjaśnia dr n. med. Mirosław Małowski z opolskiej przychodni "Polimed". - Wcześniej jednak pojawia się tzw. aura: światłowstręt, mroczki przed oczami, świetliste zygzaki lub chwilowe kłopoty z normalnym widzeniem. Czasem może to być nieustanne ziewanie.

Przyczyny powstawania migreny nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że może do niej dochodzić na skutek nadmiernej wrażliwości naczyń w obrębie głowy na czynniki środowiskowe i behiawioralne, na przykład - z powodu napięcia nerwowego, zjedzenia pewnych pokarmów, złej tolerancji pewnych zapachów, gwałtownych zmian pogody czy zaburzeń elektrolitowych w organizmie.

Atak migreny trwa co najmniej kilkanaście godzin, a czasem nawet trzy-cztery dni. Chory nie jest w stanie wtedy podjąć żadnego wysiłku, nie może pracować, czytać, oglądać telewizji, ani nic jeść. U niektórych pacjentów bóle migrenowe występują raz lub dwa-trzy razy w miesiącu, co staje się dla nich ogromną udręką, ale - między kolejnymi napadami bólu - są oni całkowicie zdrowi. Natomiast szczęściarzy w ich grupie migrena dopada rzadziej. Czasem - tylko raz w roku.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Pomogą złagodzić bóle:

zioła np. liście złocienia maruny, które mają właściwości przeciwzapalne i antyserotoninowe (bo wzrost serotoniny wywołuje kurczenie się naczyń w mózgu)
preparaty homeopatyczne: nux vomica, natrium muraticum, a jeśli migrena pojawia się pod koniec tygodnia - to sanguinaria canadensis
moczenie stóp: przez 10 minut w misce z gorącym naparem, sporządzonym z liści rozmarynu i na przemian przez kilka sekund w misce z zimną wodą
wypicie filiżanki kawy i jednoczesne zażycie aspiryny - metodę te wypróbował Balzac i sam ją stosował

- Bywają bóle głowy, które wymagają szczegółowej diagnostyki neurologicznej - podkreśla dr Mirosław Małowski. - Mam tu na myśli tzw. migrenę okoporaźną, którą charakteryzują zaburzenia w gałce ocznej, w widzeniu. Trzeba wtedy najpierw wykluczyć czy nie chodzi o naczyniaka lub guza mózgu.

Nadal nikt nie odkrył skutecznego sposobu wyleczenia z migreny.
- Istnieje cała gama różnych leków przeciwbólowych, ale przeważnie jest tak, że każdemu pomaga coś innego - dodaje dr Małowski. - Dlatego kuracja powinna się odbywać pod okiem lekarza, który dopasuje odpowiedni specyfik. Może to być coffecorn, pyralgina lub coś z grupy ibuprofenów. Czasem wystarcza metindol, stary, ale skuteczny lek. Albo - zażycie aspiryny.

Nie należy czekać na rozwój bólu, tylko już na początku, gdy pojawią się mroczki przed oczami, trzeba zażyć odpowiednie tabletki. Jest już także dostępna grupa leków nowej generacji, które potrafią przerwać atak migrenowy w każdym momencie. Można je przyjmować nie tylko doustnie, co jest kłopotliwe, gdy pojawią się wymioty. Ale także: domięśniowo, dożylnie, w postaci czopków, a nawet - w formie aerozolu do nosa. Są one dostępne wyłącznie na receptę. Dlatego należy wcześniej poprosić lekarza o ich wypisanie, aby w razie czego mieć je pod ręką.

Specyfików tych, z których najbardziej znany jest imigran, nie można zażywać na własną rękę, gdyż istnieją też ku temu pewne przeciwwskazania. Nie powinny ich np. stosować osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze lub na chorobę niedokrwienną serca. Dlatego o wszystkim powinien decydować lekarz. Czasem wystarczy pomoc medyka pierwszego kontaktu, a czasem konieczna jest opieka nad migrenikiem ze strony neurologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska