Festiwal Biegów Górskich 3xKopa w Górach Opawskich. Dla biegaczy przygotowano pięć tras. Najdłuższa ma 100 kilometrów

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Festiwal Biegów Górskich 3xKopa 2024
Festiwal Biegów Górskich 3xKopa 2024 Marcin Żukowski
W Górach Opawski trwa dwudniowy Festiwal Biegów Górskich 3xKopa. W sobotę 27 kwietnia kilkuset uczestników rywalizuje na dystansach od 20 do 100 kilometrów. W niedzielę 29 kwietnia odbędzie się bieg na 10 km i biegi dziecięce. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy. W galerii prezentujemy zdjęcia z pierwszego dnia zawodów.

Znów kilkuset śmiałków zmaga się nie tylko z innymi zawodnikami, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. W Górach Opawskich Trwa Festiwal Biegów Górskich 3xKopa. To trzecia oficjalna edycja tej imprezy, choć pierwsze wydarzenie sportowe nawiązujące do tej idei, w formie treningu, odbyło się w czasie covidowych ograniczeń.

Pakiety startowe uczestników odebrało blisko 600 uczestników. Rywalizują na dystansach 10 km, 20 km, 42 km, 63 km, 100 km. Tegoroczna edycja różni się nieco w odniesieniu do poprzednich.

- Pierwsza zmiana to brak sztafety. Druga to przesunięcie o dwie godziny startu dystansu 100 kilometrów, dzięki czemu limit czasowy na pokonanie trasy jest dłuższy. Nie ma też limitów czasowych pośrednich, tylko limity na ukończenie poszczególnych pętli – mówi Artur Góralczyk ze Stowarzyszenia Bieg Opolski, dyrektor imprezy.

Uczestnicy biegów długodystansowych będą rywalizowali do późnych godzin nocnych. Natomiast w niedzielę dokończeniem imprezy będzie rywalizacja na dystansie 10 km.

– Głucha Dyszka to bieg na 10 kilometrów po nieco mniejszych wzniesieniach, co nie znaczy, że łatwiejszych. Tam też jest dużo stromych podbiegów – mówi Bartosz Bukała, naczelnik wydziału turystyki i promocji w głuchołaskim magistracie.

Będą też biegi dla dzieci na dystansach 50 m, 250 m i 750 m. W niedzielę start i meta będą urządzone w Muszli Leśnej.

3xKopa promuje Głuchołazy

Dla Głuchołaz to świetna okazja do promocji, dlatego nie dziwi przychylność gminy.

- Dla nas ma to ogromny wymiar promocyjny. Po pierwsze pokazujemy, że u nas odbywa się świetna impreza, a po drugie, że mamy piękne tereny, na które warto przyjechać z rodziną, pospacerować, poćwiczyć przed startem w kolejnych biegach – mówi Bartosz Bukała.

Przed startem imprezy uczestników przywitał i powodzenia życzył głuchołaski burmistrz elekt Paweł Szymkowicz. Zapewnił o dalszym wsparciu dla tej inicjatywy.

- Pieniądze wydane na bieg 3xKopa to dobrze wydane pieniądze i myślę, że przed nami pięć lat dobrej współpracy ze Stowarzyszeniem Bieg Opolski - przekonuje nowy burmistrz Głuchołaz.

O wartości promocyjnej świadczy również lista uczestników, którzy w Góry Opawskie przyjechali również z bardzo odległych stron.
Międzynarodowy charakter wydarzenia zapewniają nie tylko uczestnicy z Czech.

- Mamy Włocha, mamy Hiszpana. Są osoby ze Szczecina, Piły, Bydgoszczy, więc to naprawdę bardzo duży przekrój – mówi Artur Góralczyk. - To był cały czas bieg międzynarodowy, nawet w czasie tej edycji covidowej.

Głuchołaski Bieg Górski 2024 już we wrześniu

Kolejna okazja do biegowej rywalizacji na zboczach Gór Opawskich będzie już we wrześniu.

- Przygotowujemy się do kolejnego biegu górskiego – mówi Bartosz Bukała. - Nie podajemy liczby tego wydarzenia, ponieważ nasz wrześniowy głuchołaski bieg górski wyrósł z wcześniejszego biegu ulicznego, który od wielu lar był organizowany w Głuchołazach i ma swoje tradycje – tłumaczy Bartosz Bukała.

Impreza wrześniowa organizowana jest przez gminę Głuchołazy, przy wsparciu Stowarzyszenia Bieg Opolski – organizatora biegów 3xKopa.

- I przy bardzo mocnym zaangażowaniu pochodzącego z Głuchołaz mistrza świata w biegach górskich Bartka Przedwojewskiego, który wyznaczył swoją trasę na 15 kilometrów – wskazuje, zachęcając do udziału Bartosz Bukała.

Będą również dystanse krótsze, na 5 km i 10 km. Zgłoszenia rusza na początku czerwca.

W sobotę baza biegu urządzona jest przy węźle szlaków w Pokrzywnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wyjazd reprezentacji Polski z Hanoweru na mecz do Hamburga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska