Brzeg. 34-latek wystawił na portalu aukcyjnym wózek dziecięcy. Zamiast otrzymać zapłatę stracił oszczędności

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Po sfinalizowaniu transakcji pieniądze nie wpłynęły na rachunek sprzedającego mężczyzny z powiatu brzeskiego. Kiedy po kilku godzinach chciał sprawdzić stan konta okazało się, że jest ono zablokowane, a wszystkie oszczędności zniknęły.

Klika dni temu do policjantów z brzeskiej komendy zgłosił się 34-latek z informacją, że padł ofiarą oszustwa internetowego.

Z jego relacji wynikało, że na jednym z komunikatorów napisała do niego osoba zainteresowana jego ofertą. Mężczyzna miał bowiem do sprzedania wózek dziecięcy.

- Transakcja miała się odbyć za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Kupujący zaoferował też, że zorganizuje kuriera, który odbierze przesyłkę, a pieniądze trafią bezpośrednio na konto - mówi młodsza aspirant Patrycja Kaszuba z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu.

34-latek wszedł w link, który otrzymał drogą mailową. Po kliknięciu w niego pokazał się komunikat o konieczności wprowadzenia numeru karty i nr CCV (to również numer z karty bankomatowej).

W ten sposób miał otrzymać pieniądze za wózek. Dodatkowo mężczyzna autoryzował kod, który w tym czasie otrzymał ze swojego banku drogą SMS-ową.

- Niestety nie przeczytał treści sms-a, który był w języku angielskim. Jak się później okazało poprzez taką autoryzację dodał do swojej aplikacji mobilnej numer telefonu oszusta - dodaje Patrycja Kaszuba.

Po sfinalizowaniu transakcji pieniądze nie wpłynęły na rachunek sprzedającego. Kiedy po kilku godzinach chciał sprawdzić stan konta okazało się, że jest ono zablokowane, a wszystkie oszczędności zniknęły. W ten sposób stracił ponad 7 tys. złotych.

Jak nie dać się oszukać sprzedając na portalach aukcyjnych?

  • Bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już wpłacił, bądź zaraz wpłaci pieniądze za sprzedawany przez ciebie przedmiot, ale ty musisz wejście w link i podać dane swojej karty bankomatowej.
  • Nigdy nie podawaj numeru karty i specjalnego kodu zapisanego na karcie. To kod zwany CVV2/CVC2 i nadrukowany jest obok podpisu.
  • Czytaj dokładnie każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim go wykorzystasz.
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, czy sms-y albo komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.
  • Zwróć uwagę na pisownię w wiadomości. Te od oszustów często zawiera błędy i literówki.
  • Naszą czujność powinien wzbudzić każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu czy szybkiego sfinalizowania transakcji.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska