Byłemu rolnikowi urlop też się należy

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Mieszkaniec pow. nyskiego:
- Przez 10 lat byłem ubezpieczony w KRUS-ie (1997-2007), teraz podjąłem pracę na etacie, czy tamten czas liczy mi się do urlopu?
- Tak, ale tylko dla wymiaru urlopu. W ustawie z 1990 roku o zaliczaniu okresów wykonywania pracy w rolnictwie do uprawnień pracowniczych jest zapis, który zalicza czas prowadzenia działalności gospodarczej w rolnictwie do uprawnień pracowniczych. Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54 poz. 310) stanowi:

Art. 1.1. Ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy - od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy - okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Art. 2. przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko okresy zatrudnienia w danym zakładzie pracy, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach.

Jak wynika z ww. przepisu, wskazany przez Pana okres pracy w rolnictwie winien być przez pracodawcę uwzględniony do Pańskich uprawnień urlopowych, ale tylko co do ustalenia wymiaru urlopu. Omawiany powyżej przepis w swej dalszej części wskazuje bowiem, że nie zalicza się tego okresu do nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego.

Oznacza to, że jeżeli nie ma Pan wcześniejszych (tj. sprzed 1997 r.) okresów zatrudnienia w ramach stosunku pracy, to zgodnie z art. 153 §1 Kp będzie Pan w roku podjęcia pracy nabywał prawa do urlopu (a więc możliwości skorzystania z dni urlopu) sukcesywnie po 1/12 z ustalonego dla Pana wymiaru, za każdy kolejny miesiąc pracy w danym roku kalendarzowym. Natomiast od następnego roku kalendarzowego, tj. od 1 stycznia, nabędzie Pan prawa do urlopu od razu w pełnym należnym wymiarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska