Cementownia ODRA od wielu lat włącza się w działania edukacyjne opolskiego regionu

arch.
archiwum
Cementownia ODRA od wielu lat włącza się w działania edukacyjne opolskiego regionu, czego dowodem jest stała współpraca z Politechniką Opolską, Uniwersytetem Opolskim oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie.

W ramach tej współpracy udostępniamy studentom własny sprzęt pomiarowo-badawczy, a także umożliwiamy im instalowanie na rzeczywistych obiektach technologicznych uczelnianych urządzeń. Uzyskane wyniki badań i wiedza zdobyta podczas tych pracy pozwalają młodym naukowcom zweryfikować nierzadko stawiane założenia teoretyczne.

Owocem tej współpracy jest książka naukowo-technologiczna autorów prof. dr hab. inż. Sławomira Szymańca oraz dr inż. Marka Kacperaka pod tytułem „Utrzymanie ruchu w Przemyśle: Informatyka i cyberbezpieczeństwo – Diagnostyka przemysłowa – Praktyka”, wydana przez Państwowe Wydawnictwo Naukowe w Warszawie w 2021 roku. Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów Elektrycznych i Mechanicznych Politechnik oraz dla pracowników wydziałów utrzymania ruchu i wydziałów diagnostyki w przemyśle. Głównym zamiarem autorów było dostarczenie czytelnikom kompleksowej wiedzy, której wykorzystanie ułatwia zmniejszenia awaryjności urządzeń technologicznych w krajowym przemyśle. Uzyskane w ten sposób obniżenie kosztów produkcji poprawi konkurencyjność przemysłu w kraju i w Unii Europejskiej.

Kolejnym przykładem współpracy naukowej Cementowni ODRA z Politechniką Opolską jest praca doktorska pana dr inż. Piotra Podkowy na temat „Kształtowanie właściwości betonów samozagęszczalnych dodatkiem wypełniaczy”. Biorąc udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowo-technicznych związanych z tematyką prowadzonych przez niego badań, prezentował rezultaty prac oraz sposoby zastosowania nowej techniki w praktyce. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że Cementowni Odra pomaga w organizowaniu praktyk studenckich w cementowni dla studentów Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.

Działalność naukowo-przemysłowa Cementowni ODRA nie ogranicza się tylko do porozumienia z uczelniami z regionu opolskiego. Cementownia współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, czego rezultatem jest praca doktorska pani dr inż. Magdaleny Oleśków dotycząca analizy wpływu wybranych frakcji ziarnowych granulowanego żużla wielkopiecowego na hydratację cementu hutniczego o dużej zawartości żużla. Obecnie wspólnie z AGH pan mgr inż. Rafał Bujak prowadzi kompleksowe badania granulowanego żużla wielkopiecowego mielonego w różnego rodzaju młynach pokazujące, że aktywność chemiczna żużla zależy od sposobu jego rozdrobnienia.

Uzyskane wyniki badań publikowane zostały na łamach czasopism naukowych i zaprezentowane podczas konferencji m.in. Dni Betonu, z myślą o osobach, które swoją pracą zawodową mogą przyczynić się do zmiany wielu czynników wpływających na poprawę aktywności chemicznej żużla, co także przekłada się na lepszą jakość cementu, a betony wykonane z wysokiej jakości cementów są bardzo trwałe, co sprzyja realizacji założeń idei zrównoważonego rozwoju, która wymaga stosowania technologii przyjaznych dla środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska