Centrum Projektowe Fraunhofera w Opolu. Projekty warte 30 mln zł w pierwszym roku działalności

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Prof. Jarosław Mamala z PNT, prof. Lothar Kroll z Instytutu Fraunhofera w Cheminitz i PO, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, prof. Po Anna Król, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera w Opolu, prof. Marcin Lorenc, rektor PO podczas piątkowej konferencji.
Prof. Jarosław Mamala z PNT, prof. Lothar Kroll z Instytutu Fraunhofera w Cheminitz i PO, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, prof. Po Anna Król, dyrektor Centrum Projektowego Fraunhofera w Opolu, prof. Marcin Lorenc, rektor PO podczas piątkowej konferencji. Edyta Hanszke
Motoryzacja, lotnictwo, budownictwo, ale i przemysł cementowy - z przedsiębiorstwami z tych branż opolskie centrum realizuje projekty badawczo-rozwojowe.

I tak na przykład projekt z firmą Snop Automotive dotyczy obniżenia masy produktu, a przez to redukcji emisji CO2, a z firmą MM Systemy trwają prace nad przygotowaniem zbiornika z tworzywa, który zastąpi aluminiowy.

Z kolei Explomet zaprosił centrum do realizacji projektu, którego celem ma być opracowanie nowych produktów do zastosowania w aeronautyce i kosmonautyce.

- Wartość realizowanych i współrealizowanych projektów badawczych sięga 30 milionów złotych - podała prof. Anna Król, dyrektor opolskiego centrum, podczas piątkowej konferencji podsumowującej dorobek pierwszego roku działalności.

Podkreśliła, że specjalizuje się ono w zaawansowanych technologiach lekkich, ale wśród dotychczasowych partnerów jest też cementownia Warta czy Jastrzębska Spółka Węglowa.

- Realizowane projekty dotyczą obniżenia wagi materiałów czy produktów, zastosowania nowych materiałów, automatyzacji procesów, ale też ograniczenia wpływu przemysłu na środowisko - wskazała prof. Anna Król.

Opolskie centrum to jedyny w Polsce ośrodek związany z niemieckim Towarzystwem Fraunhofera (największą w Europie organizacją zajmującą się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle). Jest powiązane z Instytutem Fraunhofera w Chemintz.

Prof. Lothar Kroll z niemieckiego instytutu i opolskiej politechniki przypomniał, że o utworzenie takiego ośrodka zabiegały w Polsce duże miasta, a udało się to sfinalizować w Opolu. Przypomniał, że na świecie działa 70 instytutów Fraunhofera, które zatrudniają 25 tys. pracowników. W Chemnitz jest ich obecnie 600 i takiego wyniku profesor życzył opolskiemu centrum.

Centrum utworzono na bazie Politechniki Opolskiej i we współpracy z podlegającym miastu Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił, że miasto zabiegało o utworzenie takie centrum, żeby umożliwić regionalnym przedsiębiorcom rozwój oparty o wiedzę, ale też wspomóc rozwój opolskiej uczelni technicznej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska