Certyfikat "W trosce o pacjenta" dla oddziału hematologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Certyfikat prezentują dr n. med. Dariusz Woszczyk, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej oraz Małgorzata Bialik.
Certyfikat prezentują dr n. med. Dariusz Woszczyk, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Hematologicznej oraz Małgorzata Bialik. Sławomir Mielnik (O)
Oddział Hematologii i Onkologii Hematologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu otrzymał we wtorek certyfikat Programu "W trosce o pacjenta". To wyróżnienie przyznawane ośrodkom realizującym kompleksową opiekę oraz wsparcie dla chorych cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową. Opolska hematologia to szósty tak wyróżniony oddział w kraju.

Kompleksowa opieka, dodatkowe wsparcie pacjentów oraz edukacja w zakresie celów terapeutycznych, zasad prawidłowego przyjmowania leków czy istoty wizyt i badań kontrolnych - to zasługi, którymi mogą poszczycić się wybrane ośrodki hematoonkologiczne w Polsce, świadczące wysokiej jakości opiekę nad pacjentami z przewlekłą białaczką szpikową. Wśród tych najlepszych jest oddział Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Przyznany mu certyfikat Programu „W trosce o pacjenta” to sygnał dla chorych oraz ich rodzin, że w tym ośrodku pacjenci otrzymają profesjonalną pomoc, merytoryczne wsparcie oraz szereg niezbędnych informacji nt. choroby i jej celów terapeutycznych - niezwykle istotnych w skutecznym leczeniu PBSz.

- Ten certyfikat oznacza przede wszystkim skuteczność konsekwentnego działania, bo jeszcze kilka lat temu hematologia w naszym województwie wisiała na włosku. Przez wiele lat pacjenci byli skazani na wyjazdy poza Opolszczyznę w poszukiwaniu pomocy specjalistycznej na wysokim poziomie. Podjęłam decyzję, że będziemy tę działalność prowadzić w naszym szpitalu i systematycznie poprawialiśmy warunki - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Trzy lata temu oddaliśmy do użytku nowiutki Oddział Hematologii i Onkologii Hematologicznej. Stale pozyskujemy pieniądze na unowocześnienie bazy sprzętowej, w tym laboratoryjnej. Kilka lat temu był na Opolszczyźnie tylko jeden specjalista hematolog. Dzisiaj mamy swoją kadrę. Hematologia jest u nas na najwyższym poziomie, a ten certyfikat pokazuje, że nasze starania zostały dostrzeżone na forum krajowym.

- Certyfikat przypomina, że obok leczenia i skutków terapii najważniejsze jest to w jakim komforcie żyje pacjent. Leczenie przeciwnowotworowe bywa bardzo toksyczne. Musimy tak działać, żeby nie tylko wydłużyć pacjentowi życie, ale też żeby jakość tego życia była jak najlepsza. O to zabiegamy w naszych działaniach - podkreśla dr n. med. Dariusz Woszczyk, ordynator OHiOH.

Opolska hematologia w liczbach to rocznie: 1500 pacjentów, 2600 hospitalizacji i blisko 15 000 wizyt w poradni.

Przewlekła białaczka szpikowa w populacji dorosłych stanowi 10-15 proc. wszystkich zachorowań na nowotwór krwi. Średni wiek pacjentów to 45-55 lat, ale ponad 50 proc. chorych stanowią osoby powyżej 60. roku życia, w przypadku których, z racji wieku, w trakcie leczenia mogą wystąpić dodatkowe komplikacje terapeutyczne.

Przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i rozwoju innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych. Dzięki skutecznym terapiom, wysokiej jakości opiece
i edukacji, chorzy na PBSz mogą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym i mimo choroby – prowadzić normalne życie.

Poza dostępem do nowoczesnych terapii PBSz, bardzo istotnym elementem w procesie leczenia, mającym ogromny wpływ na zwiększenie jego skuteczności jest właściwe monitorowanie terapii przewlekłej białaczki szpikowej, prawidłowe przyjmowanie leków oraz stosowania się do zaleceń lekarzy. Z myślą o tym został stworzony Program „W trosce o pacjentów”, dzięki któremu chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową leczeni drugą linią terapeutyczną, poza dostępem do wysokiej jakości leczenia, mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w chorobie oraz edukację w zakresie czynników, mających wpływ na powodzenie i skuteczność terapii PBSz.

Certyfikaty "W trosce o pacjenta" zostały przyznane w tym roku po raz pierwszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska