Chcą ocalić pamięć o kozielskich Żydach

fot. Daniel Polak
- Na przygotowanej przez nas mapie miasta można sprawdzić, gdzie przed wojną mieszkali tutejsi Żydzi - mówią Diana Sałacka (z lewej) i Kama Reiter.
- Na przygotowanej przez nas mapie miasta można sprawdzić, gdzie przed wojną mieszkali tutejsi Żydzi - mówią Diana Sałacka (z lewej) i Kama Reiter. fot. Daniel Polak
Tam, gdzie dziś jest szpitalny oddział pediatrii, przed wojną stał żydowski dom starców - ustalili uczniowie I LO w Kędzierzynie-Koźlu.

Ważne

Ważne

Wystawę od wczoraj można oglądać w kozielskiej baszcie przy ulicy Kraszewskiego 5. Czynna jest w poniedziałki (w godz. 10.00-15.00), środy (10.00-17.00) i piątki (10.00-15.00). Zorganizowane grupy, które chciałyby ją zobaczyć, powinny wcześniej skontaktować się z Towarzystwem Ziemi Kozielskiej, nr tel. 077 482 36 86.
W baszcie można też zobaczyć inne eksponaty i materiały o historii ziemi kozielskiej.

O Żydach, którzy żyli w naszym mieście przed laty, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla wiedzą bardzo mało. Chcemy to zmienić - tłumaczyMarzanna Pogorzelska, opiekunka grupy Amnesty International w kozielskim liceum, która przygotowała projekt “Przywróćmy pamięć".

Uczniowie odnaleźli m. in. list z 1946 roku wysłany do Polski z Cleveland w stanie Ohio. Były w nim podziękowania dla mieszkańca jednej z podkozielskich wsi za ukrywanie w czasie wojny żydowskiego dziecka.

- Ten list znalazł u swojej rodziny jeden z naszych kolegów - tłumaczy Kama Reiter z klasy II c.

Młodzi ludzie przygotowali też listę miejsc, gdzie znajdowały się żydowskie domy i sklepy.

- Tam, gdzie dziś jest oddział pediatryczny kozielskiego szpitala, kiedyś był żydowski dom starców - tłumaczy Kama Reiter. - Z kolei na Rynku, gdzie dziś mieści się Powiatowy Bank Spółdzielczy, był sklep odzieżowy należący do rodziny żydowskiej.

Kama wraz z koleżanką, Agatą Krymuzą, przygotowała też mapę przedwojennego Koźla, na której zaznaczyła żydowskie kamienice.
- Podczas Nocy Kryształowej Niemcy spalili tutejszą synagogę. Po tych wydarzeniach kozielscy Żydzi wynieśli się z miasta. Nie znamy ich dalszych losów - mówi Diana Sałacka z klasy III d.

Młodzież chce jednak skontaktować się z potomkami Żydów, którzy mieszkali w Kędzierzynie-Koźlu przed wojną. Uczniowie szukają informacji u swoich rodzin i znajomych.

- Korzystaliśmy także z książki pana Romualda Żabickiego, mieszkańca Kędzierzyna, który informacje na ten temat zbiera od lat - mówią uczniowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska