Chcesz dostać się na studia? Przygotuj się!

Anna Grudzka [email protected] 77 44 32 597
Kluczem do sukcesu na studiach jest systematyczność, odpowiednia ilość snu i właściwa dieta. (fot. Mariusz Jarzombek)
Kluczem do sukcesu na studiach jest systematyczność, odpowiednia ilość snu i właściwa dieta. (fot. Mariusz Jarzombek)
Rozmowa kwalifikacyjna, która może decydować o tym, czy dostaniesz się na wymarzony kierunek, a także późniejsze zaliczenia najlepiej pójdą ci, gdy odpowiednio się do nich przygotujesz.

Optymizm i sen to czynniki dzięki, którym zdasz egzamin celująco. No i oczywiście trzeba się do niego konkretnie przygotować, ale nie podczas ostatniej nocy, tylko systematycznie przez cały rok, albo semestr.

Zobacz: Między maturą a studiami wystarczy kilka dni nauki, by zdobyć chodliwy fach

Badania mówią  wprost na egzaminach najlepiej radzą sobie optymiści.

Uśmiech, pewność siebie, tzw. język ciała  to wszystko zadziała na korzyść nie tylko podczas sesji, ale też rozmowy kwalifikacyjnej czy nawet egzaminu na „prawko”.

Wiadomo, że podczas  wszystkich egzaminów stres jest gwarantowany stres. Są jednak sposoby, żeby sobie z nim radzić.

- Przyda się zażywanie magnezu oraz witamin z grupy B i lecytyny. To usprawnia proces zapamiętywania. Odradzam „dopalacze”, z kofeiną są mało skuteczne, a ich przedawkowanie jest szkodliwe - mówi dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

To dobra wiadomość dla wielbicieli słodyczy. W magnez bogata jest zwłaszcza czekolada. - Ale tylko gorzka. Przed sesją warto do swojej diety wprowadzić także  banany i orzechy. Trzeba jeść też sporo warzyw - mówi Magdalena Kultys, dietetyczka. - Dodatkowo produkty te uwalniają endorfiny, więc przyjemniej przechodzi się przez sesję - dodaje.

Podczas nauki dobrze mieć też kogoś kto zadba o zbilansowana dietę. Ucząc  się często zapominamy o przygotowywaniu posiłków. Należy zadbać o tzw. higienę trybu życia. 

- Chodzi przede wszystkim o sen i ruch na świeżym powietrzu - mówi dr Agnieszka Mastalerz-Migas. 

Ucząc się nie można przesadzać z kawą, bo nadużywanie kofeiny powoduje  senność i zmęczenie. Zbyt duża ilość napoju może też wypłukać z naszego organizmu drogocenny magnez.

Nie bez znaczenia pozostaje też prezencja

- Ubiór ma być prosty w stonowanych kolorach. Zbyt długie paznokcie czy krzykliwa biżuteria to błąd. Dopuszczalny jest delikatny makijaż, a paznokcie średniej długości, pomalowane bezbarwnym lakierem - doradza Agnieszka Cieślak, stylistka.

Podczas samego  egzaminu  trzeba też odpowiednio się zachowywać.

Zobacz: Nie tylko studia są drogą do sukcesu

- Mam na myśli tzw. język ciała. Unikanie kontaktu wzrokowego podświadomie jest odczytywane jako kłamstwo. Ręce powinny być w pozycji otwartej. Zaciśnięte dłonie świadczą o zdenerwowaniu. Gdy się lekko pochylimy, pokazujemy nasze zaangażowanie - radzi Tomasz Kozioł, trener osobisty. - Podczas rozmowy warto też stosować parafrazę, czyli powtarzać własnymi słowami wypowiedź przedmówcy. Dajemy wtedy dowód na to, że go słuchamy  - dodaje.

Oto rady, które warto zapamiętać na całe studia:

  • Śpij 7-8 godzin na dobę. Brak snu powoduje zaburzenia koncentracji, upośledzenie zapamiętywania, a nawet zaburzenia świadomości.
  • Bądź aktywny fizycznie. Co najmniej 30 minut dziennie poświęcaj na rekreację. Wysiłek nie powinien być zbyt forsowny, czyli taki, przy którym nasze serce bije  szybciej niż 130 uderzeń na minutę (wysiłek, który umożliwia w miarę swobodną rozmowę).
  • Jedz regularnie. Optymalnie jest spożywać 4 do 5 posiłków dziennie, a na pewno nie jeden. Najważniejsze jest energetyczne śniadanie. W przerwach zdrowe przekąski, warzywa, owoce. Zastrzyk energii da czekolada. Zrezygnować należy z ciast i fast foodów, które nie mają dużo wartości odżywczych, a za to sporo kalorii.
  • Unikaj alkoholu.  Nawet mały kieliszek niszczy bezpowrotnie kilkaset komórek nerwowych. Komórki się nie regenerują, czyli warto je oszczędzać.
  • Stosuj techniki relaksacji. Na stres pomoże masaż karku, te mięśnie najbardziej się napinają przy stresie. Umiarkowany stres jest korzystny - działa mobilizująco, przyspiesza zapamiętywanie. Natomiast przewlekły stres działa destrukcyjnie, może prowadzić do nerwicy, depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do myśli samobójczych.
  • Ostrożnie z kawą. Kofeina pobudza, ale też obkurcza naczynia krwionośne i przyspiesza akcję serca, stąd jej przedawkowanie bywa groźne. Pojawiają się kołatania serca, dreszcze, drżenia mięśniowe. 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska