Chętnych nie brakuje

Edh
Ponad 150 maturzystów i studentów zainteresowanych nauką za granicą wypełniło salę starostwa strzeleckiego.

Chętnych było tak wielu, że organizatorzy donosili krzesła. Spotkanie prowadzili polscy studenci niemieckich uczelni i przedstawiciel opolskiego konsulatu. Opowiadali o warunkach, jakie muszą spełnić Polacy, żeby dostać się na studia zagraniczne, sposobach pozyskiwania pieniędzy na naukę i przywilejach, które przysługują osobom z niemieckim pochodzeniem.

Na niemieckich uczelniach nie obowiązują egzaminy wstępne oprócz sprawdzianu ze znajomości języka. Polacy mogą studiować u zachodnich sąsiadów, jeżeli zdali maturę (honorowana jest tylko ta z liceów).
- Zaletą studiowania za granicą jest swobodny dostęp do bibliotek, stanowisk komputerowych, udogodnienia socjalne, takie jak karnety kulturalne i na obiekty sportowe - przekonywał jeden ze studentów. Mówił też o partnerskich relacjach między wykładowcami i ich podopiecznymi.

Młodzi Polacy z niemieckim pochodzeniem mogą starać się o stypendium socjalne, przyznawane przez Federalny System Wspierania Kształcenia. Część z przyznanej kwoty jest traktowana jako darowizna, część jako pożyczka nieoprocentowana. Trzeba zacząć ją spłacać pięć lat po opuszczeniu uczelni.
- Dla mnie to byłoby najlepsze rozwiązanie. Moich rodziców nie stać na utrzymanie mnie na studiach dziennych w Polsce, a na zaoczne i tak nie zarobię, bo gdzie znajdę pracę - komentowała Małgorzata z Zawadzkiego.
Ważny jest plan studiowania i uzasadnienie go. Niespełnienie warunków formalnych, na przykład napisanie życiorysu na komputerze, zamiast ręcznie, wyklucza kandydata. Osoby, które nie posiadają niemieckiego paszportu, muszą starać się o wizę.
Uzyskają ją, jeżeli mają pozwolenie z uczelni na studiowanie i zabezpieczoną kwotę na utrzymanie się na studiach (około 550 euro na miesiąc plus semestralna opłata za ubezpieczenie, około 300 euro). O stypendia naukowe Polacy mogą starać się w kilku fundacjach działających na terenie naszego kraju.

Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami mogą kontaktować się z wydziałami promocji i edukacji starostwa w Strzelcach oraz Domem Współpracy Polsko- Niemieckiej w Gliwicach (www.haus.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska