Chroń podłogę przed zniszczeniem

Barlinek
Naturalne piękno drewna można podkreślić dobrymi preparatami.
Naturalne piękno drewna można podkreślić dobrymi preparatami. Barlinek
Profesjonalne preparaty mogą przedłużyć żywotność i piękno drewnianych podłóg. Dziś podpowiadamy, jak skutecznie pielęgnować drewno olejowane i lakierowane.

Piękna, lśniąca podłoga to marzenie niemal każdej pani domu. Intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych wymagają zwłaszcza podłogi drewniane. Dziś dzięki profesjonalnym preparatom można bez problemu wydobyć piękno słojów i ożywić zmatowiałą barwę. Niektóre ze środków nie tylko zabezpieczają kolor, ale mogą go też zmienić.

Do systematycznej pielęgnacji podłóg olejowanych przyda się specjalne mydło podłogowe. Z kolei tłuszcz, nikotynę oraz stare warstwy mydła podłogowego można usunąć intensywnym zmywaczem. Wystarczy rozlać go na plamy, pozostawić na jakiś czas, a następnie przetrzeć miękką szmatką. Jeśli efekt za pierwszym razem nie będzie zadowalający - czynność należy powtórzyć. Po przemyciu zabrudzonych podłóg, warto je odświeżyć olejem pielęgnacyjnym.

Do konserwacji i zabezpieczenia olejowanych podłóg producenci proponują też pastę pielęgnacyjną, która działa odświeżająco, a jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę powierzchni. Po jej użyciu podłoga wymaga okresowego (przez kilka godzin), wyłączenia z eksploatacji.
Podłogi drewniane w przeciwieństwie do laminatów, w razie uszkodzenia można poddać renowacji. Do napraw punktowych można użyć oleju naprawczego, którego kolor należy dobrać do barwy podłogi. Po przeszlifowaniu uszkodzonej wierzchniej warstwy deski należy ją odkurzyć, przemyć intensywnym zmywaczem, a następnie nanieść olej naprawczy. Po półgodzinie nadmiar substancji można usunąć czystą, miękką szmatką.

Podłogi lakierowane pielęgnujemy tak samo jak olejowane, tyle że do ich zmywania można też dodać specjalny koncentrat, który utworzy dodatkową powłokę ochronną na powierzchni parkietu. Taki detergent nie tylko usunie brud, ale również stare plamy.
Do okresowej pielęgnacji podłogi lakierowanej można również zastosować środek z żywicami akrylowymi, który nie tylko przywróci jej dawny blask, ale uszczelni też łączenia desek. Do regeneracji drobnych zarysowań oraz wgnieceń służą mazaki koloryzujące, woski oraz lakiery. Woski i mazaki koloryzujące stosujemy bezpośrednio na uszkodzone miejsca.
Lakierowanie lekko zużytych powierzchni deski należy przeprowadzić tylko w przypadku braku wyraźnych przetarć lakieru naniesionego fabrycznie. Zaleca się stosowanie lakierów poliuretanowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska