Cisza nocna w Polsce. W jakich godzinach obowiązuje i co grozi za zakłócanie ciszy nocnej

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Przyjęło się zwyczajowo, że cisza nocna obowiązuje od 22.00 do 6.00.
Przyjęło się zwyczajowo, że cisza nocna obowiązuje od 22.00 do 6.00. Sławomir Mielnik
Cisza nocna obowiązuje każdego z nas. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy domku jednorodzinnym, żyjemy na wsi, czy nocujemy w hotelu. Tak to wygląda w teorii. Jednak nie zawsze działa w praktyce. Co o ciszy nocnej mówi polskie prawo? W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna i co grozi za jej zakłócanie?

Cisza nocna w Polsce

Cisza nocna - według polskich prawników i sądów - oznacza czas w porze nocnej przeznaczony na odpoczynek, który nie powinien być zakłócany.

Przestrzeganie ciszy nocnej jest jedynie zwyczajem, który uznają prawnicy i sądy. W polskim prawie czas ciszy nocnej nie jest określony.

Cisza nocna. Godziny

W polskim prawie nie ma konkretnego zapisu dotyczącego ciszy nocnej.

Fakt, iż dostosowujemy się do zasad zachowywania ciszy wynika z przyjętej i akceptowalnej praktyki, która jest uznana w orzecznictwie sądowym.

Przyjęło się, że cisza nocna trwa osiem godzin, od 22:00 do 6:00. Jednak nie jest to zapisane w powszechnie obowiązującym akcie prawnym.

Jak brzmi cisza? Wizyta w komorze bezechowej

Źródło:
TVN

Cisza nocna w bloku

Czas trwania ciszy nocnej jest ustalany wewnętrznie. Jakie są zasady jej ustalania?

  • Każda spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa może ustalić godziny ciszy nocnej w regulaminie porządkowym.
  • Podobnie ma to miejsce w przypadku akademików. Szkoła wyższa wyznacza godziny, w których należy zachować bezwzględną ciszę w celu uszanowania sąsiadów. Podając przykład Uniwersytetu Opolskiego – cisza nocna w domach studenta obowiązuje od godziny 23 do 6 rano.
  • Przyjmuje się też, że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50–60 decybeli.

Cisza nocna w hotelu

Podobnie wygląda sytuacja z ciszą nocną w hotelu. Regulamin ma każdy szanujący się hotel, motel czy pensjonat. Coraz więcej obiektów publikuje regulaminy nawet na swoich stronach internetowych.

Regulamin hotelu opisuje zasady zachowania i postępowania na jego terenie, a także przywileje i obowiązki oraz zachowania tych, których dotyczy. Opisuje także konsekwencje zachowań lub ich zaniechań.

Jednym z zapisów jest ten dotyczący ciszy nocnej. Cisza nocna obowiązuje w hotelu zazwyczaj od 22.00 do 6.00 dnia następnego. Wtedy goście hotelu mają obowiązek takiego zachowania, by w żaden sposób nie zakłócało ono spokoju pobytu innych osób.

Zakłócanie ciszy nocnej

W kodeksie wykroczeń znajduje się przepis art. 51 § 1, który mówi, że „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Korzystając z tego przepisu sąsiad może uznać, że ktoś zakłóca np. ciszę nocną w bloku. Lecz nigdzie nie ma nakreślonych godzin, w których powinna ona obowiązywać.

Na gruncie prawa cywilnego, przepisy odnoszące się do zagadnienia ciszy nocnej, istnieją w obrębie regulacji stosunków sąsiedzkich (art. 144 kodeksu cywilnego).

Jeśli nasza interwencja uciszenia sąsiadów nie przynosi efektów, wtedy możemy poprosić o pomoc policję lub straż miejską.

Wizyta funkcjonariuszy zwykle kończy się upomnieniem. Jeśli jednak to nie przynosi efektu, wówczas wówczas policjanci mogą wystawić mandat bądź skierować sprawę do sądu. Sąd może wymierzyć grzywnę, areszt bądź ograniczenia wolności za zakłócanie ciszy nocnej.

Planując więc imprezę albo remont mieszkania, warto wcześniej poinformować innych lokatorów (np. wywieszając kartkę na tablicy ogłoszeń). Wtedy możemy uniknąć przykrej niespodzianki przywitania w progu policjanta.

Cisza nocna na lotnisku Chopina w Warszawie

Przestrzeganie ciszy nocnej jest również mile widziane w instytucjach użytku publicznego. Coraz częściej w takich miejscach powstają ustalenia w tej kwestii.

W Polsce, jako pierwsze ciszę nocną wprowadziło Lotnisko Chopina w Warszawie.

Między 22:30 a 5:30 nie wylądują ani nie wystartują stamtąd żadne samoloty. Jest to uszanowanie sąsiadów, czyli mieszkańców okolicznych domostw, czy też osiedli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska