Spis treści
- Choroby borówki amerykańskiej
- Szara pleśń atakuje borówki. Jak ją rozpoznać i zwalczyć?
- Zgorzel pędów borówki. Co to za choroba?
- Plamistość liści borówki
- Mączniak na borówce
- Antraknoza – choroba borówki amerykańskiej
- Jak chronić borówki przed chorobami?
- Chloroza borówki amerykańskiej
- Szkodniki borówki amerykańskiej
- Zwalczanie szkodników borówek
Choroby borówki amerykańskiej
Borówki amerykańskie to pyszne i zdrowe owoce, dlatego chętnie uprawiamy je w naszych ogrodach. Niestety, rośliny mają dość szczególne wymagania i dopiero po ich spełnieniu obficie plonują. Na domiar złego zagraża im też sporo chorób i szkodników i choć nie należą do roślin szczególnie chorowitych, czasami cierpią z ich powodu. Do grona najczęściej atakujących borówkę chorób, należą głównie choroby grzybowe takie jak:
- szara pleśń,
- zgorzel pędów borówki wysokiej,
- biała plamistość liści,
- mączniak prawdziwy
- antraknoza.
Szara pleśń atakuje borówki. Jak ją rozpoznać i zwalczyć?
Szara pleśń pojawia się zwykle podczas chłodnej (poniżej 15-12°C), mokrej pogody i atakuje owoce, kwiaty oraz liście. Jej objawami jest widoczny na owocach szary, pylący nalot grzybni. Porażone owoce, gniją, a kwiaty brunatnieją, zasychają i zamierają. Z kolei na liściach pojawiają się duże, brunatne plamy, które także pokrywa szary, pylący nalot grzybni. Z chorobą należy walczyć przy pomocy jednego z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Switch 62,5 WG).
Zgorzel pędów borówki. Co to za choroba?
Kolejną groźną chorobą borówki jest zgorzel pędów. Odpowiada za nią grzyb, który wnika w tkanki roślin np. przez drobne rany, a następnie powoduje wystąpienie w dolnych partiach młodych pędów rozległych, nekrotycznych plam, na których powierzchni widoczne są skupiska zarodników grzyba. Plamy otoczone są czerwoną obwódką i pokryte srebrzystą skórką, która z czasem pęka. W zaawansowanym stadium zgorzel może zaatakować też korzenie, prowadząc do śmierci rośliny. Choroba jest bardzo groźna, ale trudno z nią walczyć, bo obecnie brakuje zarejestrowanych na nią preparatów ochrony roślin.
Sprawdź też: Te choroby ogórków występują najczęściej. Jakie mają objawy i co stosować, żeby ratować rośliny i zbiory?
Plamistość liści borówki
Kolejna choroba zagrażająca borówce to biała plamistość liści. Jej objawami są widoczne na liściach małe, białoszare plamy, otoczone czerwoną obwódką (na ich powierzchni widoczne są ciemne zarodniki grzyba). Mocno porażone liście szybko obumierają i opadają. Choroba nie jest tak groźna, jak poprzednia, ale w jej zwalczaniu także pomoże głównie profilaktyka.
Mączniak na borówce
Mączniak prawdziwy to kolejna choroba, zagrażająca borówce. Jej objawy to przede wszystkim widoczny na liściach biały, gęsty, mączysty nalot grzybni. Choroba również nie jest tak groźna jak zgorzel, ale może mieć zgubny wpływ na jakość i wielkość plonu, dlatego warto ją zwalczać polecanymi preparatami ochrony roślin (np. Siarkol 800 SC).
Antraknoza – choroba borówki amerykańskiej
Ostatnią z popularnych chorób borówki jest antraknoza. Grzyb poraża głównie dojrzewające owoce, które szybko gniją. Podczas deszczowej pogody zakaża także kwiaty i liście, na których pojawiają się drobne, brunatne plamy. Z chorobą należy walczyć przy pomocy jednego z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Switch 62,5 WG).
Jak chronić borówki przed chorobami?
Chorób grzybowych na borówce nie zawsze można się ustrzec, ale można spróbować im zapobiegać za pomocą profilaktyki, polegającej m.in.
- na zakupie zdrowego materiału szkółkarskiego,
- wyborze do uprawy odmian mało wrażliwych na choroby,
- usuwaniu i niszczeniu porażonych chorobą części roślin,
- grabieniu i niszczeniu opadłych liści,
- zachowaniu odpowiednich odległości między roślinami,
- a także zastopowaniu mikoryzy, wzmacniającej odporność krzewów.
W ochronie roślin może pomóc też przeciwgrzybowy preparat biologiczny Polyversum WP.
Chloroza borówki amerykańskiej
Jest też choroba borówki amerykańskiej, która wynika z błędów w jej pielęgnacji, a przede wszystkim – nawożeniu. To chloroza. Pojawia się wtedy, gdy roślinom brakuje składników mineralnych. Dzieje się tak m.in. na skutek tego, że rosną one w ziemi o nieodpowiednim odczynie.
Borówka amerykańska należy do gatunków, które koniecznie muszą mieć kwaśną ziemię. Z podłoża o obojętnym odczynie, nie mówiąc już o zasadowym, nie może pobierać składników odżywczych i nawet na teoretycznie żyznej glebie, jest „niedożywiona”. Objawem chlorozy jest żółknięcie liści, przy którym nerwy pozostają zielone. Na tę chorobę borówki pomoże regularne nawożenie nawozami zakwaszającymi, najlepiej przeznaczonymi właśnie dla borówek.
Dowiedz się więcej: Jak i kiedy nawozić borówki i jakie nawozy stosować, żeby dobrze i zdrowo rosły
Szkodniki borówki amerykańskiej
Choroby to jednak niejedyni wrogowie borówek, gdyż rośliny mogą być też atakowane przez szkodniki, do których należą m.in.
- pryszczarek borówkowiec,
- zwójki,
- mszyce.
Pierwszy z nich, czyli pryszczarek borówkowiec, atakuje głównie liście, powodując ich zwijanie się, skręcanie, zasychanie i deformację. Prowadzi to do zahamowania rozwoju krzewu i obniżenia plonu. Szkodnik zimuje w glebie w pobliżu krzewu, a wiosną wylatuje w postaci muchy, która następnie składa jaja na młodych, wierzchołkowych liściach borówki (w sezonie występują 2-3 pokolenia).
Zwalczanie szkodników borówek
W zwalczaniu pryszczarka może pomóc jeden z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin np. Mospilan 20 SP. Ten sam preparat polecany jest obecnie do ochrony krzewów przed mszycami, a także zwójkami, które późną wiosną atakują liście borówki, powodując ich zwijanie się wzdłuż nerwu (młode, zwinięte liście połączone są przędzą). Gąsienice szkodnika uszkadzają też zawiązki owoców, co prowadzi do obniżenia plonu. Polecamy też: domowe, ale skuteczne sposoby na mszyce.