Co może jeść małe dziecko?

Redakcja
Artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie mogą zawierać żadnych   konserwantów, sztucznych barwników ani jakichkolwiek  dodatków smakowych.
Artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie mogą zawierać żadnych konserwantów, sztucznych barwników ani jakichkolwiek dodatków smakowych.
Małemu dziecku można podawać tylko te zupki, soki czy desery, które są oznaczone specjalną etykietą.

Po okresie karmienia małego dziecka mlekiem przychodzi pora na włączenie do jego jadłospisu nowych, niemlecznych potraw. Wtedy rodzice powinni zachować szczególną czujność przy dobieraniu mu posiłków.

- Gwarancje bezpieczeństwa dają dania i produkty spożywcze specjalnego przeznaczenia dla niemowląt i małych dzieci - podkreśla doc. Janusz Książyk z Centrum Zdrowia Dziecka. - Podlegają one bowiem ostrym normom, zapisanym w polskim prawie. Są to zupki, soki czy desery oznaczone specjalną etykietą, na której wyszczególniony jest wiek, od którego można podawać dany produkt. Nigdy nie może on być wyższy niż ukończone cztery miesiące życia.

Prawidłowy rozwój dzieci do 3 lat jest zagrożony, jeśli w ich pokarmach dawki niepożądanych substancji są zbyt duże.Chodzi o kadm, ołów, arsen oraz inne metale ciężkie, a także o środki ochrony roślin, które dostają się do żywności.

- Jeśli spożycie kadmu w dawkach szkodliwych trwa długo, to może on upośledzać pracę nerek, uszkadzać kłębuszki nerkowe, a także wypłukiwać wapno z kości - ostrzega doc. Janusz Książyk. - Wpływ tego metalu nie ujawnia się od razu, często dopiero po wielu latach człowiek odczuwa niekorzystne skutki tego pierwiastka. Ekspozycja niemowlaka i małego dziecka na zwiększone dawki metali ciężkich jest szczególnie niebezpieczna. Im bowiem mniejsza jest masa ciała, tym łatwiej te substancje się odkładają.

Na etykietach podany jest też skład posiłku, jego wartość odżywcza na 100 gramów lub 100 mililitrów produktu, wartość energetyczna, ilość węglowodanów, białka i witamin oraz sposób podawania do spożycia i przechowywania. Jeśli np. producent nakazuje, że sok po otwarciu nie może być przechowywany w lodówce dłużej niż 48 godzin, to należy tego przestrzegać, aby nie narazić dziecka na zatrucie pokarmowe.

Artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie mogą zawierać żadnych konserwantów, sztucznych barwników ani jakichkolwiek dodatków smakowych. Przeglądając etykietki, rodzice na to również muszą zwrócić szczególną uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska