Co nam zostało z tych lat

Ewa Bilicka [email protected]
To najcenniejsza pamiątka po Ojcu Świętym. Różaniec z masy perłowej podarowany przez papieża abp. Alfonsowi Nossolowi.
To najcenniejsza pamiątka po Ojcu Świętym. Różaniec z masy perłowej podarowany przez papieża abp. Alfonsowi Nossolowi.
Tylko dwóch dni potrzebował szef Muzeum Diecezjalnego w Opolu ks. Piotr Maniurka na zorganizowanie tej wystawy.

Wziąłem eksponaty, które miałem we własnej kolekcji, poprosiłem też o parę darów moich przyjaciół - mówi ksiądz dyrektor.
Wśród pokazanych pamiątek po Janie Pawłe II są różańce i medale, zdjęcia, karty wydane z okazji Jego pielgrzymki na Górę Świętej Anny.

W muzeum można zobaczyć wydane w technice sitodruku karty pamiątkowe z 1983 roku, upamiętniające pobyt Jana Pawła II w annogórskim sanktuarium. Żadna duża drukarnia nie chciała się wtedy podjąć druku takich kart, więc wykorzystywano małe drukarki rzemieślników.
- Natomiast kolorową widokówkę upamiętniającą wizytę papieża na Górze św. Anny wydrukowano aż we Włoszech - dodaje ksiądz Maniurka.
Pamiątki z wizyty papieża na Górze św. Anny przeważają w muzealnych zbiorach. Wśród wielu medali wyróżnia się jeden o średnicy około 10 cm, z napisem "Niech się co chce ze mną dzieje, w Tobie, św. Anno, mam nadzieję"
- Są też znaczki pocztowe z okazji tej wizyty, w sprawie ich druku osobiście musiałem odwiedzić ówczesnego ministra łączności - mówi ksiądz dyrektor.

W gablotach znajdują się też okolicznościowe monety z podobizną Jana Pawła II (na przykład o nominale 10.000 złotych) - to dar jednego z wiernych. Jest też kilkanaście medali: z okazji kolejnych rocznic pontyfikatu oraz wizyt Ojca Świętego nie tylko w Polsce, także w innych krajach. Medale wydane przy okazji 24. i 25. rocznicy pontyfikatu mają numery 698 i 317, każdy z nich odlano w ilości 6 tysięcy sztuk.
Na ścianach sali muzealnej wiszą zaś ogromne zdjęcia Jana Pawła II, wykonane przy kolejnych wizytach Ojca Świętego w Polsce oraz podczas papieskich audiencji.

- Największy nasz skarb - pamiątka po Ojcu Świętym to różaniec wykonany z prawdziwej masy perłowej, jaki Ojciec Święty wręczył biskupowi Alfonsowi Nossolowi podczas koronacji Matki Boskiej Opolskiej w 1983 roku - mówi ksiądz Maniurka.
Wystawa jest dość skromna. Na Opolszczyźnie, szczególnie w zbiorach wiernych, jest zapewne o wiele więcej pamiątek związanych z Janem Pawłem II.
- W październiku zorganizuję wystawę z okazji 27. rocznicy powołanie Karola Wojtyły na tron papieski - zapowiara dyrektor Muzeum Diecezjalnego.
- Mam nadzieję, że znajdą się na niej zdjęcia przekazane "Nowej Trybunie Opolskiej", która przygotowuje specjalne wydanie "NTO" "Opolanie z papieżem".

Wczoraj ekspozycję obejrzały m.in. Agnieszka Stokłosa i Teresa Stasiowska, studentki Uniwersytetu Opolskiego. Długo stały przed fotografią Jana Pawła II, trzymającego za rękę małego chłopca.
- Takie zdjęcia są najwspanialsze, pokazują Jana Pawła II, jakiego chcemy zapamiętać: naszego Ojca, uśmiechniętego, przyjaznego, opiekuńczego. Aż serce ściska... - mówią.
Muzeum jest otwarte codziennie w godz. 10-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska