Pojadą zapalić znicze na grobach żołnierzy Andersa. Każdy może wesprzeć zbiórkę

Bolesław Bezeg
Bolesław Bezeg
Już niedługo 80. rocznica zdobycia przez Polaków Monte Cassino. Weterani walki o niepodległość Polski i starsi harcerze z Opolszczyzny pojadą do Włoch by zapalić znicze na polskich cmentarzach w Bolonii, Loreto i na Monte Cassino. Możesz wesprzeć tę inicjatywę.

Najgłośniejszym sukcesem Polaków podczas walk w Italii w czasie II wojny światowej było zdobycie blokującego aliantom drogę do Rzymu masywu Monte Cassino. Szlak bojowy dowodzonego przez generała Władysława Andersa 2 Korpusu Polskiego wiódł od Brindisi i Bar, poprzez Monte Cassino, Loreto i Ankonę aż do Bolonii. W maju obchodzić będziemy 80 rocznicę zdobycia kluczowej pozycji w drodze na Rzym.

Uroczystości w rocznicę zdobycia Monte Cassino odbywają się na polskim cmentarzu wojennym u podnóża sławnego klasztoru co roku, ale w tym roku to okrągła rocznica i organizatorzy chcą umożliwić udział w uroczystości wszystkim żyjącym jeszcze uczestnikom bitwy - a to jest zaledwie kilkanaście, mieszkających w rożnych częściach świata, osób. Ponad 2500 poległych w latach 1944-45 polskich żołnierzy jest pochowanych na czterech cmentarzach wojennych we Włoszech.

Harcerze, wolontariusze i dawni działacze „Solidarności” w maju 2024 r. pojadą dwoma busami do Włoch by wziąć udział w obchodach zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski w 1944 r. Odwiedzą także polskie cmentarze wojenne w Bolonii i w Loreto.

- Chcemy zapalić znicze na grobach polskich żołnierzy, którym nie dane było wrócić „Z ziemi włoskiej do Polski”, a po drodze odwiedzimy groby św. Antoniego w Padwie, św. Franciszka w Asyżu i św. Jana Pawła II w Rzymie, będzie to więc bardzo refleksyjna pielgrzymka - mówi pwd. Mariusz Rybczyński z Opolskiego Kręgu Harcerstwa Starszego ZHR "Źródło". - Wyprawa będzie okazją do integracji weteranów walki o Niepodległość z harcerzami i wolontariuszami. Sprzyjać temu będzie podróż małymi busami i spartańskie warunki noclegowe: (hostele, pola namiotowe).

Uczestnicy wyprawy sami poniosą koszty wyjazdu, ale potrzebują pomocy w sfinansowaniu wszystkich kosztów, m.in. wynajęcia busów i zakupu zniczy. Wyprawę można wesprzeć drobnymi datkami tutaj: https://www.dobrazbiorka.pl/montecassino

Patronatem medialnym wyprawę objęła redakcja Nowej Trybuny Opolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska