Co robić, kiedy stwierdzisz u siebie objawy koronawirusa?

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Waldemar Wylegalski
Jeśli masz gorączkę, kaszel, odczuwasz duszność lub straciłeś węch lub smak i podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, wtedy nie idź do pracy. Zostań w domu, zadzwoń do swojego lekarza POZ i umów teleporadę.

Lekarz może zlecić test w kierunku Sars-Cov-2, gdy w jego przekonaniu są ku temu wskazania. Pacjent nie musi mieć wymienionych wyżej czterech objawów jednocześnie.

Pacjent, którzy otrzymał skierowanie na test, powinien zawiadomić pracodawcę. Za czas nieobecności w pracy i samoizolacji w domu w oczekiwaniu na wynik testu otrzyma zwolnienie lekarskie.

Test polega na pobraniu wymazu z nosogardła. Taki wymaz robią w punkcie drive-thru, do którego trzeba pojechać samochodem. Na Opolszczyźnie działa już 19 punktów pobrań, w tym 4 w Opolu. Przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się ten najbliższy, w jakich godzinach jest otwarty.

Do osoby, która nie może samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, lekarz POZ zleci w systemie przyjazd karetki wymazowej.

Informacja o dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, dostępnym m.in. dla policji i służb sanitarnych. Wynik badania będzie również dostępny dla twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl. Każdy pacjent może sprawdzić wynik w [/b]Internetowym Koncie Pacjenta[/b].

Lekarz POZ powinien poinformować chorego o wyniku badania. Gdyby jednak nie zadzwonił, należy skontaktować się z przychodnią, w której zlecono badanie.

Co zrobić, by uniknąć zakażenia koronawirusem? Czy możemy się przed nim ochronić? Możemy. Oto pięć rad profesora Krzysztofa Simona, ordynatora oddziału zakaźnego w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. To pod jego opieką z wirusem walczą ci, którzy zakażenie przechodzą najciężej.Zobacz na kolejnych slajdach co robić, by wirus nas nie zaatakował. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Kliknij i zobacz: Dramatyczna walka o życie pacjentów z Covid - NAGRANIA Z KARETEKW poniedziałek kolejne powiaty przekroczyły granicę czerwonej strefy. Zobacz listę;nfProfesor Simon: Musimy wypisywać ludzi z innymi chorobami;nf

Jak się nie dać koronawirusowi? Pięć rad profesora Simona

Coraz więcej osób robi badanie komercyjnie, bez skierowania od lekarza POZ i za własne pieniądze. Jeśli masz wynik dodatni badania, absolutnie nie wychodź z domu. Zadzwoń do swojego lekarza POZ i umów termin teleporady. To lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu, czy też twój stan wymaga leczenia w szpitalu. W sytuacji, gdy chory nie ma warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować go do izolatorium.

Jeśli lekarz uzna, że masz pozostać w izolacji domowej, to przekaże tę informację do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Osoba pracująca w takiej sytuacji powinna otrzymać zwolnienie lekarskie.

Po pojawieniu się tej informacji w systemie, zacznie działać powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna. Chory zostanie poproszony o sporządzenie listy osób, z którymi ostatnio się kontaktował. Na takie osoby może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, jeżeli był to bliski kontakt, który niósł ryzyko zakażenia. Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym.

W każdym przypadku, gdy chory na COVID-19 jest w izolacji domowej, kwarantanną zostają objęte osoby, które z nim mieszkają. Współmieszkańcy powinni złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie, że przebywają w kwarantannie, co usprawiedliwi ich nieobecność w pracy i pozwoli ustalić zasady wykonywania telepracy lub będzie podstawą do wypłacenia zasiłku chorobowego.

Po 10 dniach, jeśli objawy miną, pacjent zostaje automatycznie zwolniony z izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - należy poinformować lekarza POZ, który zadecyduje co dalej robić.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów pacjent powinien zadzwonić na numer 999 lub 112 i poinformować, że jest w izolacji domowej lub na kwarantannie.

Kontakt do stacji sanitarno - epidemiologicznej jest możliwy przez infolinię: 22 25 00 115.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami:

  • Jeśli dostałeś SMS-a o treści: "Inspekcja Sanitarna: Prosze o natychmiastowy kontakt telefoniczny pod nr 57... w sprawie dodatniego wyniku COVID-19. W przypadku braku kontaktu sprawa zostanie skierowana na POLICJE" - to jest oszustwo!
  • Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y należy traktować jako spam i oszustwo.
  • W żadnym wypadku nie należy na nie odpowiadać, ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć je ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska