Spis treści
W nocy z 10 na 11 listopada zakończyły się negocjacje między Radą Unii Europejskiej a Parlamentem Europejskim w sprawie unijnego budżetu na 2024 r. Zdaniem Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów budżet UE na 2024 r. zagwarantuje równowagę między sprawną realizacją projektów a wyzwaniami stojącymi przed całą UE – wynika z informacji opublikowanej przez Ministerstwo Finansów. Co to dokładnie oznacza?
Państwa przyjmujące uchodźców z Ukrainy będą mogły liczyć na dodatkowe pieniądze
Jak wynika z komunikatu MF, udało się zwiększyć fundusze na „polskie priorytety”, czyli pomoc państwom przyjmującym uchodźców ukraińskich, połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomoc humanitarną, zarówno dla Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu w związku z wojną w Izraelu.
Zgodnie ze stanowiskiem polskich negocjatorów: potrzeby wynikające z rewizji wieloletnich ram finansowych, w tym warty 50 mld euro Instrument Ukraiński, zostaną ujęte w budżecie UE na rok 2024 r. Stanie się to jednak, po ostatecznym uzgodnieniu kształtu rewizji wieloletnich ram finansowych.
Środki na politykę spójności oraz wsparcie dla rolników bez konkretów
Poza środkami związanymi z wojną na Ukrainie Polska może liczyć także na wsparcie wymian studenckich (program Erasmus), połączeń transportowych, w tym militarnych z Ukrainą oraz pomocy humanitarnej, zarówno dla Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu. Nie są jednak jeszcze znane szczegóły dotyczące pomocy dla polskich rolników i środków na kontynuacje polityki spójności.
– Naszym sukcesem jest zapewnienie odpowiednich środków na finansowanie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej o kluczowym znaczeniu dla Polski – komentuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Wiadomo na razie tyle, że finansowanie to będzie zapewnione zarówno na projekty z kończącego się okresu programowania 2014-2020, jak i na przyspieszenie realizacji projektów z programów operacyjnych dla ram finansowych na lata 2021-2027.
Unia Europejska będzie miała mniej pieniędzy, przy jeszcze większych wydatkach
Zobowiązania UE wynikające z przyszłorocznego budżetu wyniosą 189,4 mld euro (więcej o 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2023 r.). Z kole wpływy szacowane są na 142,6 mld euro, co oznacza, że zmniejszą się o 25,6 mld euro w porównaniu do roku 2023. Większe wydatki od wpływów to nie jedyny problem Brukseli. Wciąż wyzwaniem pozostaje sposób sfinansowania odsetek od długu na Fundusz Odbudowy. Czytaj więcej
Jak podkreślają urzędnicy, priorytetami w przyszłym roku będą: wsparcie zielonej i cyfrowej transformacji, silna reakcja UE na wojnę w Ukrainie, poprzez finansowanie działań, zarówno wewnątrz UE, jak i poza granicami oraz odpowiedź UE na narastające globalne kryzysy. Osiągnięte porozumienie ma zostać potwierdzone przez Radę UE oraz Parlament Europejski w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wówczas będzie wiadomo też nieco więcej o podziale środków.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?