Coraz mniej pijanych kierowców na opolskich drogach

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Według policji takie akcje jak „Trzeźwy poranek” przynoszą pożądany skutek.
Według policji takie akcje jak „Trzeźwy poranek” przynoszą pożądany skutek. Paweł Skraba (O)
Zaostrzone rok temu prawo przynosi pozytywny skutek. Na co wskazują także opolskie statystyki.

- I bardzo dobrze, bo to oznacza, że na drogach jest bezpieczniej - mówi Iwona Alendarska, przedstawiciel handlowy z Opola, która jak sama mówi, połowę dnia spędza za kierownicą. - Tyle się słyszy o wypadkach spowodowanych po pijanemu, a ludzie wciąż wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Na szczęście jest ich coraz mniej. Jak wynika z policyjnych statystyk od maja 2015 roku do 30 kwietnia tego roku policjanci z drogówki zatrzymali na Opolszczyźnie 976 nietrzeźwych kierowców. Dla porównania od maja 2014 do 30 kwietnia 2015 roku było ich 1197. To między innymi efekt zaostrzonych w połowie maja 2015 roku kar dla pijanych za kierownicą (patrz ramka).

- Jeden z drugim dwa razy pomyślą zanim napiją się alkoholu wiedząc, że zaraz będą musieli gdzieś pojechać - mówi podinspektor Maciej Milewski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Dotkliwe kary finansowe i wizja utraty prawa jazdy na wiele lat są straszakiem.

Mniejsza liczba pijanych kierowców „wyłapanych” na opolskich drogach, zbiegła się z coraz większą liczbą kontroli wymierzonych w nietrzeźwych użytkowników dróg. Chodzi o akcje typu „Trzeźwy poranek”, te organizowane w weekendy i święta oraz rutynowe patrole. W 2013 roku na drogach województwa opolskiego przebadano 252 857 000 kierowców, w 2014 - 564 286 000, a w roku ubiegłym 528 669 000.

- Problemem są nie tylko kierujący po alkoholu, ale również ci po narkotykach - mówi podinspektor Milewski. - Ten drugi problem dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. Dlatego cały czas prowadzimy akcje profilaktyczne, również w szkołach i tłumaczymy młodzieży, z czym wiąże się jazda po alkoholu czy po narkotykach.

Według statystyk w ubiegłym roku sprawcami tylko 4 procent wypadków byli pijani kierowcy. - Ale ich skutki są zazwyczaj tragiczne - dodaje podinspektor Maciej Milewski.

Tak było np. w sierpniu ubiegłego roku, gdy mający 2,5 promila 25- latek za kierownicą seata potrącił śmiertelnie pod Strzelcami Opolskimi motorowerzystę i uciekł z miejsca wypadku. Został zatrzymany, gdy chwilę później wjechał do rowu.

Zaostrzone kary

Od 18 maja 2015 roku zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz dla tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Maksymalny okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą są 3 lata. Dożywotnio tracą je m.in. ci, którzy spowodowali wypadek śmiertelny po pijanemu.

Kierujący samochodem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł dla recydywistów.

Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie może być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu są przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bosch

Coraz mniej pijanych kierowców, bo część już odpadła z zawodów?

G
Gość

Jeżdżę codziennie po Kędzierzynie-Koźlu, sporo km, nie pamiętam kiedy dmuchałem :). Przez 11 lat, raz mi sprawdzili gaśnice, dwa razy mandacik za prędkość i kilka pouczeń. Jeżdże przepisowo, mandatów miałem tak mało że je pamiętam, ale kontrole u nas są naprawdę słabe. Większość z tych złapanych kierowców to pewnie z informacji od innych kierowców.

 

H
HANS
W dniu 11.05.2016 o 08:10, brawo Ty napisał:

W Polsce jest 38 mln ludzi, a oni przebadali ponad 500 mln kierowców?????????, i do tego jeszcze na terenie naszego województwa???????

jA  POLAK POTRAFI

G
Gość
W dniu 11.05.2016 o 06:49, masakrytyczna napisał:

Wszystkich nas nie wyłapią na szczęście :mellow:

Jako oni sami sa napier***oni kazdy dzin

t
twleuro

Trzeba się z tego cieszyć, to wielki sukces.

T
Tomasz
Bzdura ... pokonuje miesiecznie okolo 7 tys km po drogach miedzy innymi opolszczyzny i przez ostatnie trzy lata dostalem kilka mandatow i tylko raz .. byla sprawdzona moja trzewosc. I ani razu w tym okresie nie bylem kontrolowany w ramach trzezwego poranka czy innej tego typu akcji.
O
On
Słyszałem, że rozpoznaje się nietrzeźwego po świecącym na czerwono nosie. Nie sugerować się zdjęciem bo było robione w okresie zimowym.
D
DrTraybloxfan2000

moze na kaca pija ocet w wyniku syntezy alkoholu i octu powstaja estry masakruja co prawda watrobe ale zaden alkomat ani badanie krwi nic nie wykaze

G
Gość
W dniu 11.05.2016 o 08:59, Mat napisał:

500 milionów badań, haha chyba się ktoś z tymi zerami pogubił... :P :D

To wychodzi, że dziennie kontrolują 1.369.863 osób.

O
Ona
Pijakow mniej za to wariatow wiecej! Czy liczba wypadkow napewno sie zmniejszyla?
1344

W 2013 roku na drogach województwa opolskiego przebadano 252 857 000 kierowców, w 2014 - 564 286 000, a w roku ubiegłym 528 669 000. 
Wygląda na to (według nto) ,że w Polsce byli prawie wszyscy obywatele w roku ubiegłym  badani byli co najmniej 14 razy albo mieszkańcy całej Europy po 1 razie .Brawo policja 

 

D
Danka

Burmistrza Ozimka ponad pół roku temu zatrzymano i miał 0,7 kierując samochód.Jak do tej pory skutecznie miga się od kary a wymiar sprawiedliwości go jeszcze nie osadził.Ostatnio prasa podawała,że sam chce się poddać karze i wygląda to tak jakby on dyktował warunki.Więc zapytam jaki ma mieć obywatel szacunek do przestrzegania prawa.Widocznie nic się nie zmieniło liczy się kasa i stanowisko.

M
Mat

500 milionów badań, haha chyba się ktoś z tymi zerami pogubił... :P :D

O
Obserwator
Totalna bzdura!!! Dorabianie ideologii do nieróbstwa. Jakby teoria Milewskiego ( strach przed karą) była prawdziwa to wprowadzenie kary śmierci za jazdę po pijaku powinno całkowicie zlikwidować ten problem
To nie mniej pijaków jeździ tylko policjanci mniej łapią.
Większość policjantów z drogówki nie ma przeszkolenia specjalistycznego.
G
Gość
W dniu 11.05.2016 o 07:50, Zgryźliwy napisał:

A nie jest to czasem efekt braku w obecnych statystykach rowerzystów po kufelku piwa??? :P

Rowerzysci dlaczego nie pijecie piwa???.. przez was policja ma klopoty ...

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie