Coraz więcej Opolan odbiera sobie życie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W statystykach światowych Polska jest krajem o średnim wskaźniku samobójstw.
W statystykach światowych Polska jest krajem o średnim wskaźniku samobójstw. Archiwum
152 Opolan popełniło w 2013 roku samobójstwo. To aż o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Taki wzrost odnotowano w całym kraju. Coraz częściej powodem jest brak pracy.

Statystyki są alarmujące, najwyższe od początku lat 90. W całej Polsce życie odebrało sobie w ubiegłym roku 6097 osób. Na Opolszczyźnie samobójcze próby podjęło 220 osób (w 2012 - 147). Dla 152 zakończyły się one śmiercią (w 2012 - 98). Dwa lata wcześniej samobójczych zgonów było w naszym regionie dwa razy mniej.

- To bardzo niepokojące dane. Za każdym samobójstwem stoi osobista tragedia, ale ich suma świadczy o nie najlepszej kondycji społeczeństwa - mówi prof. Marek S. Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego.

80 procent samobójców to mężczyźni. Ubiegłoroczne dane ogólnopolskie pokazują, że co czwartą próbę podejmowali bezrobotni. Ponad 40 procent z nich miało miejsce na wsi. Rośnie liczba samobójców po pięćdziesiątce. W całym kraju było ich prawie 1650, czyli 19 procent.

Socjologowie rozróżniają cztery typy zachowań samobójczych: egoistyczne (człowiek czuje się osamotniony i niepotrzebny), fatalistyczne ("Bóg tak chciał"), altruistyczne (poświęcenie życia dla kraju, rodziny) i anomijne.

- Do samobójstwa anomijnego dochodzi wtedy, gdy człowiek nie jest w stanie przystosować się do warunków, otoczenia, sytuacji rynkowej, np. odczuwa dotkliwą biedę - wyjaśnia prof. Marek S. Szczepański.

Utrata pracy jest trzecią w kolejności przyczyną, dla której Polacy popełniają samobójstwo. Po dramatach rodzinnych (rozwód, rozpad, zdrada) i zawiedzionej miłości. Dopiero na czwartym miejscu są choroby.

Na Opolszczyźnie z powodu warunków ekonomicznych odbiera sobie życie 15 osób rocznie (ale policyjne statystyki tylko w połowie przypadków są w stanie ustalić przyczynę zamachu na własne życie).

- Utrata pracy i bezrobocie to dla wielu ludzi doświadczenie o szokującym charakterze. Im człowiek starszy, tym większa trauma, a szansa na znalezienie pracy mniejsza. Dlatego rośnie liczba samobójców w wieku dojrzałym - wyjaśnia prof. Szczepański.

- Samobójstwo jednak nigdy nie jest efektem jednego czynnika - zwraca uwagę dr Włodzimierz A. Brodniak z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. - Nie można powiedzieć, że ktoś się zabił, bo stracił pracę. Na jego dramatyczny krok składa się zespół czynników, fachowo nazywany suicydogennym układem sytuacyjnym. Np. takim: ktoś traci pracę, nie może spłacać kredytu, zaczyna pić, odchodzi od niego żona. To cały ciąg zdarzeń, prowadzący od bezrobocia do depresji.

- W czasach kryzysu liczba samobójstw się zwiększa - dodaje dr Brodniak. - W Polsce zwiększone bezrobocie zneutralizowane jest przez wyjazd 2 mln rodaków za granicę. Gdyby nie to, samobójstw byłoby więcej.

W statystykach światowych Polska jest krajem o średnim wskaźniku samobójstw. Z własnej ręki ginie 17 Polaków na 100 tys. mieszkańców. Jeszcze dekadę wcześniej było ich ok. 15 na 100 tys. Od połowy XX wieku liczba samobójców wzrosła pięciokrotnie. Kryzys ekonomiczny podbija tragiczne statystyki - przed 2009 rokiem samobójców było rocznie o tysiąc mniej niż w latach późniejszych.

Do połowy lat 80. XX wieku samobójstwo było zjawiskiem typowo miejskim. A potem zaczęło przybywać tragedii na wsi i w małych miasteczkach.

Prof. Szczepański przywołuje pamiętne słowa Andrzeja Leppera: "Nabrały chłopy kredytów i teraz się wieszają".

Obecnie na wsi popełnia samobójstwo 20 osób na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w miastach 13 na 100 tys.

Od tego schematu odbiega Opolszczyzna. Tu wciąż przeważają (bywa, że dwukrotnie) samobójstwa miejskie.

- Zjawisko samobójstw ma jeszcze jedno istotne tło - integrację społeczną. Im ta integracja jest większa, tym mniejsza liczba samobójstw. Prawdopodobnie małe społeczności opolskie są bardziej niż inne zintegrowane - wyjaśnia prof. Szczepański. - Być może też problem częściowo został z Opolszczyzny wyeksportowany wraz z falą emigracji do Niemiec i Holandii.

Wideo

Komentarze 91

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeżeli  sędziowie( zapewne każdy z nich jest doświadczonym człowiekiem) z Sądów Pracy w całym swoim majestacie i życiowej  mądrości zwalnia jedynego żywiciela rozdziny dając ochłapy jako rekompensatę ,zadośuczynienie  i obywatela drugiej kategoriiczyli  bezrobotnego no to powinien dołączyć tabletki cyjanku aby cała rodzina bezbolesnie odeszła z Opolszczyzny, z Polski  oczywiście do Nieba.Tak chyba byłoby humanitarnie! Czy u nas na pewno działa zasada  równości i sprawiedliwości społecznej, w której państwo i Sądy chronią słabszego? Jeżeli nie to każdy sędzia Sądu Pracy  wydający takie wyroki powinien zatroszczyć się o byt ludzi przez  niego skazanych na egzystencję "pod mostem",bo w  demokracji  każdy obywatel odpowiada sam za swoje decyzje i czyny zwiazane z wykonywanym zawodem co nas odcina od przeszłości komunistycznej gdzie odpowiedzialność się rozmywała.

G
Gość

" Prawda nas wyzwoli. Musimy iść drogą Lecha Kaczyńskiego"

Powiedział Jarosław Polsce błogosław .

 

Czyż nie brzmi ta propozycja jak sekciarskie zaproszenie do zbiorowego seppuku ? ;)

E
Elek- tra

   Porażony mordem smoleńskim

 

CHODZI PO MIEŚCIE

CHODZI PO ROLI

A W GŁÓWCE CIĄGLE

COŚ SIĘ PIRDOLI

 

CHODZI I MYŚLI 

O SAMOLOCIE ,

O JAROSŁAWIE

I JEGO KOCIE

 

GDZIE TU JEST PROBLEM

GDZIE JEST PRZYCZYNA

WE ŁBIE KOTŁOWAĆ

ZNÓW SIĘ ZACZYNA

 

WRAZ PRZESTAŁ CHODZIĆ

STANĄŁ NAD WODĄ  - SKOCZYŁ

I SKOŃCZYŁ SWÓJ ŻYWOT MŁODO

TAK SKOŃCZYŁ ŻYWOT 

PISOWIEC MŁODY 

LECZ NIE SPOWODU 

GŁĘBOKIEJ WODY

G
Gość
W dniu 10.04.2014 o 23:43, z Niemodlina napisał:

a ja myślałem agenta STASI ps. "Oskar" Donalda T. :(

Twoim wypadku myślenie , że myślisz jest zaprzeczeniem myślenia . :lol:

G
Gość
W dniu 10.04.2014 o 23:43, z Niemodlina napisał:

a ja myślałem agenta STASI ps. "Oskar" Donalda T. :(

Ty nie myśl , bo myślenie ci szkodzi ! Najlepiej jak za ciebie myślą propagandyści PiS-u. Na miękko przyjmujesz co ci przekażą , a że potem sraczkę masz to inna sprawa . :P

z
z Niemodlina
W dniu 10.04.2014 o 23:43, Gość napisał:

Gdy w telewizjiAntek i kaczorcoś o Smoleńskudurnie tłumacząludzie w Opoludo Odry skaczą !


Normalnie POeta :)
G
Gość

Gdy w telewizji

Antek i kaczor

coś o Smoleńsku

durnie tłumaczą

ludzie w Opolu

do Odry skaczą !

 

z
z Niemodlina
W dniu 10.04.2014 o 23:34, Gość napisał:

Oczywiście Kalksteina - kaczora !!!


a ja myślałem agenta STASI ps. "Oskar" Donalda T. :(
G
Gość
W dniu 10.04.2014 o 23:29, z Niemodlina napisał:

Kaczora Donalda oczywiście :)

Oczywiście Kalksteina - kaczora !!!

z
z Niemodlina
W dniu 10.04.2014 o 23:11, Gość napisał:

Znów w telewizji morda kaczora !      Nie zdzierżę tego - wieszać się pora !


Kaczora Donalda oczywiście :)
G
Gość

      Znów w telewizji morda kaczora !

      Nie zdzierżę tego - wieszać się pora !

d
dawid

Gdyby mnie takie coś miało spotkać to zabrałbym w ostatnią drogę paru złodziei .A tak to szkoda życia

j
jurekwtz

Następny wisielec zwisa z powrózka.

Jednak to nie wina Tuska?   

G
Gość
W dniu 10.04.2014 o 22:27, z Niemodlina napisał:

:) ty też Helmut zjedz snickersa lepiej :)

Łoł ! Popatrz prawdziwy Polaku - od ciebie się dowiedziałem , że są dwa sposoby jedzenia snickersa : można zjeść snickersa lepiej i można zjeść snickersa gorzej ??? Czy to wkuszanie się różni ?

Ty masz czelność kogoś poprawiać - niedorajdo pisdzielska ?

G
Gość
W dniu 10.04.2014 o 22:27, z Niemodlina napisał:

:) ty też Helmut zjedz snickersa lepiej :)

Co tak dzielisz tymi snickersami - na manifie dzisiaj "premie" w postaci snickersów dawali za udział ?

Dodaj ogłoszenie