Opolskie wysoko na "alkoholowej mapie Polski". Zarekwirowano u nas już 40 samochodów

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Alkoholowa mapa Polski
Alkoholowa mapa Polski
Portal Rankomat.pl, na podstawie danych policji i GUS, stworzył alkoholową drogową mapę Polski. Niestety, województwo opolskie znajduje się w niej wysoko, bo na piątym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę zatrzymanych pijanych kierowców na 10 tysięcy mieszkańców. Jesteśmy też w czołówce regionów, gdzie odbiera się najwięcej aut za jazdę po pijaku.

Pod uwagę wzięto statystyki za 2023 rok. Na niechlubnym podium województw, które uzyskały najwyższy współczynnik zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w przeliczeni na 10 tysięcy mieszkańców, uplasowały się: kujawsko-pomorskie – (7113 nietrzeźwych, współczynnik 35,4 ), dolnośląskie (10078, 34,9) i świętokrzyskie (4092, 34,7).

Opolszczyzna zajęła piąte miejsce. W ubiegłym roku policja zatrzymała na opolskich drogach 2991 nietrzeźwych kierowców, co dało współczynnik 31,7.

Opolskie wysoko na

Mimo iż lokata jest wysoka i na pewno nie stanowi powodu do dumy, pocieszające jest to, że liczba nietrzeźwych kierowców w 2023 roku w porównaniu do dwóch poprzednich lat była niższa.

Jak podaje Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, w 2021 roku zatrzymano ogółem 3620 nietrzeźwych kierujących, a w 2022 było ich 3298.Natomiast w tym roku do policyjnych statystyk trafiło już 718 kierowców na podwójnym gazie (dane na 21 kwietnia). W tym samym okresie roku ubiegłego było ich 856.

Nie od dziś wiadomo, że nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego są w Polsce plagą. Nie pomagają policyjne apele i akcje prewencyjne. Nie odstrasza to, że jazda po alkoholu jest przestępstwem (po przekroczeniu 0,5 promila alkoholu w organizmie), za które grozi wysoka grzywna i utrata prawa jazdy.

Przepisy w tej kwestii zostały zaostrzone i od 14 marca dodatkowo nietrzeźwy kierujący muszą się liczyć z utratą samochodu (jeśli badanie wskaże w ich organizmie więcej niż 1,5 promila).Od chwili wejścia w życie bardziej restrykcyjnego prawa, opolska policja zabezpieczyła już 40 aut.

- Ale trzeba pamiętać, że chodzi tu nie tylko o sankcje karne, ale także o realne zagrożenie na drodze – mówi podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - 1,5 promila alkoholu, to jest bardzo duże stężenie. Tutaj nie można się tłumaczyć, że ktoś przez przypadek usiadł za kierownicę.

Niestety, konsekwencją jazdy po alkoholu są też wypadki drogowe.

- Badania naukowe wskazują, że nietrzeźwi kierowca reagują gorzej niż trzeźwi. Alkohol ma bezpośrednie przełożenie na szybkość reakcji, koncentrację, koordynację oko-ręka - tłumaczy podkom. Dariusz Świątczak. – Tutaj ustalenia naukowców są jednoznaczne.

Dlatego w związku z kumulacją dni wolnych policja zapowiada wzmożone kontrole drogowe. W ubiegłym roku w długi majowy weekend policjanci zatrzymali na Opolszczyźnie aż 50 nietrzeźwych kierowców, czyli codziennie aż 10. Przez 5 dni majówki wykonali aż 7 tys. badań na zawartość alkoholu.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska