Covid-19 jak grypa? Coraz więcej państw Europy tak traktuje zakażenia koronawirusem

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Lukasz Gdak
W coraz większej liczbie państw Europy decydenci rozważają, czy Covid-19 należy traktować jak chorobę endemiczną (do tej kategorii należy przeziębienie, grypa oraz AIDS). Takie podejście przyjęto już w Wielkiej Brytanii i Danii. Dyskusje na ten temat toczą się w Hiszpanii oraz we Włoszech. Światowa Organizacja Zdrowia nadal ostrzega, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

Choroby z grupy endemicznych to takie, gdzie transmisja (przenoszenie się) patogenu jest już oswojona przez daną populację. Cząsteczki chorobotwórcze rozprzestrzeniają się w sposób przewidywalny (w sytuacji epidemii wirus rozchodzi się gwałtowanie i bez kontroli). Do chorób endemicznych zalicza się m.in. przeziębienie, grypę oraz AIDS.

Rząd Wielkiej Brytanii już w 2021 roku doszedł do wniosku, że wirusa SARS-COV-2 oraz wywołanej nim choroby Covid-19 nie da się całkowicie wyeliminować, dlatego należy tego typu infekcje traktować jak grypę sezonową. Najpóźniej do Wielkanocy Londyn chce zaprzestać codziennego publikowania raportów o zakażeniach i zgonach spowodowanych przez Covid-19. W związku z tendencją spadkową w Anglii stopniowo znoszone są kolejne obostrzenia. Według mediów premier Johnson naciska, by Szkocja i Walia poszły w ślady Anglii.

W Danii rząd podjął decyzję, że od 1 lutego Covid-19 nie jest już traktowany jak choroba krytycznie groźna dla społeczeństwa. W związku z tym równocześnie ruszył proces stopniowego znoszenia obostrzeń w tym kraju. Przy wejściu do restauracji nie są już wymagane certyfikaty covidowe czy negatywne wyniki testów. Zniknęły też limity zgromadzeń oraz wymóg noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym.

O podobnych krokach dyskutują rządy w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega jednak, że pandemia się nie skończyła i cały czas mogą się pojawić nowe warianty. - Widzieliśmy, jak wirus ewoluuje, mutuje, więc będą jego kolejne warianty - mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej w Kapsztadzie (RPA), główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - Soumya Swaminathan

Ekspertka podkreśliła, że w skali globu każdego dnia z powodu Covid-19 umiera 11-12 tys. osób, w większości niezaszczepieni. Dlatego zdaniem Swaminathan należy zwiększyć produkcję szczepionek oraz zapewnić ich sprawiedliwą dystrybucję.

Według najnowszych danych amerykańskiego Center for Systems Science and Engineering (CSSE) Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku trwania pandemii na całym świecie oficjalnie odnotowano już ponad 406 mln przypadków infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Śmierć z powodu Covid-19 poniosło co najmniej 5,8 mln osób.

Jak dotąd najwięcej przypadków zakażeń zaraportowano w Stanach Zjednoczonych - ponad 77 mln. W Indiach wykryto ponad 42 mln przypadków, a w Brazylii - ponad 27 mln. USA zajmują też pierwsze miejsce pod względem zgonów spowodowanych przez Covid-19 - odnotowano ich w Stanach ponad 914 tys. W Brazylii koronawirus zabił ponad 636 tys., a w Indiach - ponad 507 tys. mieszkańców.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Covid-19 jak grypa? Coraz więcej państw Europy tak traktuje zakażenia koronawirusem - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska