Cyjanotypy Romana Barana nagrodzone w konkursie Muzeum Wsi Opolskiej [zdjęcia]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zabytkowa architektura wsi opolskiej wg Romana Barana.
Zabytkowa architektura wsi opolskiej wg Romana Barana. Roman Baran
Współpracujący z nto fotograf z Brzegu wrócił do konkursu Muzeum Wsi Opolskiej po 20 latach i zdobył pierwsze miejsce w kategorii 16+.

Do tegorocznej 21. edycji konkursu Roman Baran zgłosił zestaw pt. „Drewno i metal”. - Robiłem je we wrześniu w okolicach Namysłowa, Wołczyna i Byczyny. Wykonanie cyfrowych fotografii trwało dwa dni. Potem zaczęła się trudniejsza część pracy - wspomina.

- Zależało mi na zapewnieniu spójności między tematem i formą, więc negatywy cyfrowych fotografii odbiłem na papierze światłoczułym, własnoręcznie wykonanym XIX-wieczną techniką cyjanotypii. Naświetlałem je światłem słonecznym, co wiązało się z koniecznością powtarzania zdjęć - opowiada. - Cyjanotypy są niebieskie, więc do uzyskania efektu ciemnego brązu, jaki mają ściany i drzwi zabytkowych drewnianych kościołów, użyłem dodatkowo taniny.

Roman Baran prowadzi zajęcia fotograficzne w Brzeskim Centrum Kultury, ale też nieodpłatnie np. w przedszkolach i jak podkreśla, daje mu to wiele satysfakcji. Współpracuje też jako fotoreporter z nto. W konkursie MWO wystartował po raz drugi, po 20 latach. - Wówczas, jako słuchacz studium w Opolu, zdobyłem wyróżnienie - wspomina.

Pierwszą nagrodę w kategorii do 16 lat otrzymał Michał Sieczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska