Czy można wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Marek Długopolski
123rf
Schudnę, rzucę palenie papierosów, ograniczę spożycie alkoholu. Rzucę palenie papierosów, ograniczę spożycie alkoholu, schudnę. Choć kolejność bywa różna – jak świat długi i szeroki - to trzy najczęstsze noworoczne postanowienia.

Jak długo udaje nam się w nich wytrwać? Niestety, krótko. Już po kilku tygodniach większość z nas wraca do zgubnych przyzwyczajeń i ulubionych nałogów.

Konsekwencja i silny charakter

- Brakuje nam silnego charakteru, woli, konsekwencji – przekonuje większość ekspertów. Potwierdzają to również badania przeprowadzone m.in. przez CBOS. Wynika z nich, że choć blisko połowa Polaków robi takie postanowienia, to jedynie 10 proc. w nich trwa.

Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że sam szczyt noworocznej listy postanowień zajmują te najtrudniejsze do zrealizowania.
Schudnąć chcą prawie wszyscy, a przecież niełatwo jest wprowadzić rygorystyczny program ćwiczeń (wymaga to sporego wysiłku, niezwykłej dyscypliny i żelaznej konsekwencji), czy długotrwałą dietę (i nie mówimy tu o żadnych „cudownych” rozwiązaniach), by pozbyć się tych paru zbędnych kilogramów „kochanego ciałka”.

„Mniej jeść, zdrowiej się odżywiać, zrzucić wagę” – takich zmian życzą sobie nie tylko Polacy, ale także Amerykanie, co dobitnie pokazało badanie przeprowadzone m.in. przez magazyn „Inc.”. Za „wielką wodą” dużą wagę przykładają również do spraw finansowych, gdyż na drugim miejscu znalazło się oszczędzanie. W trójce jest też m.in. szybkie rozstanie z paleniem papierosów.

Bez papierosów i alkoholu

Tradycyjne papierosy i alkohol (w USA rozbrat z mocniejszymi trunkami nie jest aż tak popularnym życzeniem jak w Polsce) to największa zmora tego świata. I widać to doskonale w noworocznych postanowieniach.

Wystarczy tylko wspomnieć, że do regularnego palenia w Polsce przyznaje się – według sondażu CBOS – około 8,5 mln naszych rodaków, a to oznacza, że trującym dymkiem zaciąga się co najmniej 26 proc. dorosłych – kobiet i mężczyzn.

Czy widać nadzieję? Okazuje się, że palacze będą mieli w tym roku nieco łatwiej niż ci, którzy lubią oglądać dno pustego kieliszka. Dlaczego? Doskonałym pretekstem do rzucenia zgubnego nałogu może być zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i tych z mentolową kapsułką, który wchodzi w życie już 20 maja. Zakaz nie będzie jednak dotyczył e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu (pierwszym na rynku był IQOS), w których mentolowe wkłady będą nadal dostępne.

Pożegnanie z nałogami

Pożegnanie raz na zawsze z papierosowym dymem może być pierwszym krokiem w realizacji noworocznych życzeń. Jeśli później wykażemy się tylko odrobiną silnej woli, kolejne postanowienia będziemy mieli w zasięgu ręki. Może więc zrezygnujemy z napojów wyskokowych, zadbamy o zdrowie. A zdrowsi i bogatsi wyruszymy w świat!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska