Nasza Loteria

Czyste powietrze 2020. Zmiany i nowe zasady w programie od 15 maja 2020 roku

Tomasz Wróblewski
Czyste Powietrze 2020 - od 15 maja zmieniają się zasady programu, z którego możemy starać się o wsparcie na wymianę pieców czy termomodernizację budynków.
Czyste Powietrze 2020 - od 15 maja zmieniają się zasady programu, z którego możemy starać się o wsparcie na wymianę pieców czy termomodernizację budynków. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zmiany i nowe zasady w programie "Czyste Powietrze" od 15 maja 2020. Dzięki nim otrzymanie dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizacji domów jednorodzinnych będzie prostsze - zapowiada minister klimatu. Celem programu Czyste Powietrze – z budżetem 103 miliardy złotych na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych.

Czyste Powietrze. Od 15 maja – podstawowy poziom dofinansowania

Nabór wniosków o dofinansowanie z Czystego Powietrza na nowych zasadach rozpocznie się 15 maja 2020 roku.

 • Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł.
 • Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł.
 • Jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja 2020.

Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

Czyste Powietrze. Dla kogo ten program?

Program jest przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Wsparcie jest przeznaczone na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Czyste Powietrze 2020. Ile można dostać i na jakie inwestycje?

Opcja 1
Demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu.

25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej
30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):
demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych),
zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

Opcja 2
Demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż innego źródła ciepła niż wymienione w opcji 1 do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo zakup i montaż kotłowni gazowej.

Kwota maksymalnej dotacji:
20 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej
25 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

 • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub cwu (w tym kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyłącznie do cwu)
 • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
 • dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy

Opcja 3
Przedsięwzięcie nie obejmujące wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a obejmujące (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

 • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
 • wykonanie dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audytu energetycznego (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacji projektowej, ekspertyz.

Kwota maksymalnej dotacji: 10 000 zł

Czyste Powietrze - wniosek na gov.pl

W marcu i kwietniu 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska FOŚiGW i Gospodarki Wodnej testował – wraz z wojewódzkimi funduszami, bankami i alarmami smogowymi – nowy formularz wniosku do Czystego Powietrza.

Efektem prowadzonych prac i konsultacji było nie tylko wprowadzenie uwag do wzoru wniosku, ale również zmiana programu Czyste Powietrze, przewidująca możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji.

W ten sposób program Czyste Powietrze staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z Czystego Powietrza.

W maju, jeszcze przed uruchomieniem naboru do Czystego Powietrza na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się podstrona dedykowana programowi.

W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – z końcem maja – planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków do Czystego Powietrza na gov.pl.

Czyste Powietrze. Przepisy umożliwiające wsparcie najuboższych

W trakcie prac są także zmiany w prawie, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych.

Do podwyższonego poziomu dofinansowania – do 37 tys. zł – uprawnieni będą ci o przeciętnym dochodzie na jedną osobę w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Czyste Powietrze. Banki doceniły zmiany w programie

Uproszczenie „Czystego Powietrza”, w tym przede wszystkim formularza wniosku i sposobu aplikowania o środki, stworzyło sektorowi bankowemu możliwość efektywnego włączenia się do programu.

30 kwietnia NFOŚiGW oraz Związek Banków Polskich podpisały porozumienie, które docelowo pozwoli beneficjentom na występowanie przez banki z wnioskiem o dotację na częściową spłatę kapitału kredytu.

Dla wprowadzenia takiej możliwości potrzebne jest jeszcze wypracowanie do końca maja szczegółów technicznych procedur gwarantujących klientom pełną obsługę wniosków o dofinansowanie i kredytów.

PGNiG strategicznym partnerem Czystego Powietrza

Wraz z uruchomieniem naboru na nowych zasadach, czyli od 15 maja 2020, do programu Czyste Powietrze zaangażowane będzie także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, z którym fundusz podpisał porozumienie o współpracy.

Dzięki temu szybciej będzie można weryfikować dostępność sieci gazowej dla konkretnej nieruchomości, której właściciel składa wniosek o dofinansowanie.

Zgodnie z danymi PGNiG około 400 tysięcy polskich domów jednorodzinnych podłączonych do sieci gazowej korzysta z gazu jedynie dla potrzeb przygotowywania posiłków, a nie dla potrzeb ogrzewania.

To powoduje, że NFOŚiGW i PGNiG są dla siebie naturalnymi partnerami we wdrażaniu programu Czyste Powietrze i będą wspólnie działać na rzecz wymiany przestarzałych kopciuchów zainstalowanych w wielu z tych domów.

Czyste Powietrze. 103 miliardy złotych na walkę ze smogiem

Celem programu Czyste Powietrze – z budżetem 103 miliardy złotych na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Do 24 kwietnia 2020 roku złożono ponad 131,6 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 2,8 mld złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nobody

UWAGA: NTO manipuluje postingi czytelników! Moderator „Panienka” tworzy własne wersje i usuwa oryginalne postingi!

Zastanów się, zanim cos napiszesz, bo moderator albo to usunie, albo napisze po swojemu, Taki jest właśnie poziom NTO!

N
Nobody
11 maja, 17:06, Nobody:

Mieszkam w miejscowości, w której ponad 20 właścicieli budynków chętnie wymieniłoby kotły węglowe na kotły gazowe. Wszyscy złożyli wnioski na określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Problem w tym, że ta miejscowość (odległa poniżej 100m od gazociągu) nie jest zgazyfikowana!

Każdy z nich czeka na odpowiedź gazowni, bo w tym przypadku to ona decyduje, czy za jednym zamachem znacznie poprawi się jakość powietrza w naszej okolicy...

A to całkiem coś nowego: Moderator NTO „Panienka” przerobiła mój posting i usunęła pierwotny link: www.kopcimy.club Dlaczego? Dla kogo był niewygodny?

T
Tom

NIE WIERZCIE W TE UPROSZCZENIA. Złożyłem wniosek pół roku temu (do Poznania), zweryfikowany na zielono, wysłałem pocztę za potwierdzeniem. Wczoraj 18.05.2020 po pól roku dostałem pismo, że brakuje kilku zaświadczeń, dopuszczeń budynku z 58 roku do użytku i innych bzdur. Już nie składam braków, bo jak mi odpowiedzą za kolejne pół roku wygaśnie mi pozwolenie na budowę. Urząd nie określi terminu rozpatrzenie wniosku, pół roku, rok czy dwa. Mo odpisali, że mogę zrezygnować. Tak dział ta chora opcja i tak działają ich uproszczenia.

D
Danusia

Ułatwieni,ułatwienia lubię ułatwienia :) Gdy montowałam u siebie 5 lat temu panele poprzez Solartime to nie było ułatwień.Przynajmniej nie takich.

T
Tomasz

Fajnie że teraz można uzyskać dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.

Przykładowe wyliczenia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę

https://forum.mysun.pl/showthread.php?tid=13

J
Julka

@nobody Są jeszcze pompy ciepła albo kotły na ekogroszek czy pellet. Rozwiązania są i to tak naprawde kwestia zorientowania sie co kto może w zalezności od miejscowości i zapotrzebowania na ciepło i ewentualnie na ciepłą wodę. Spróbuj uderzyć do Levady. Oprócz tego że pomoga Ci ogarnąc tematy związane z dotacją to masz jeszcze całkiem spoko kredyty 0%

N
Nobody

Mieszkam w miejscowości, w której ponad 20 właścicieli budynków chętnie wymieniłoby kotły węglowe na kotły gazowe. Wszyscy złożyli wnioski na określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Problem w tym, że ta miejscowość (odległa poniżej 100m od gazociągu) nie jest zgazyfikowana!

Każdy z nich czeka na odpowiedź gazowni, bo w tym przypadku to ona decyduje, czy za jednym zamachem znacznie poprawi się jakość powietrza w naszej okolicy...

C
Clout

A co z mieszkańcami lokali własnościowych ?

Czytając ten artykuł zastanawiam się,czy państwo chce rzeczywiście pomóc,czy wprowadzili taki przepis,aby nie było za dużo tych,którzy by mogli rzeczywiście skorzystać.

Np. osoba samotna ,która zarabia najniższą krajową ok 2050 na rękę już się nie załapie,bo limit na gospodarstwo jedno-osobowe wynosi 1960 zł . Czyli ten program chyba jest dla bezdomnych ?

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska