Delegacja. Możesz pracować w UE przez dwa lata

Redakcja
Na jaki maksymalny okres można delegować pracownika do innego państwa członkowskiego? Na pytania odpowiada Henryk Jokiel, ekspert Wydziału Ubezpieczeń i Składek ZUS w Opolu.

- Zgodnie z art. 12 ust. 1 rozporządzenia nr 883/ 2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, osoba, która jest pracownikiem najemnym w państwie członkowskim, zatrudnionym przez pracodawcę, który tam prowadzi swoją działalność, i delegowana przez tego pracodawcę do innego państwa członkowskiego (do wykonywania pracy w jego imieniu), nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego.

Przewidywany czas takiej pracy nie powinien przekroczyć 24 miesięcy, a pracownik nie może być wysyłany w zastępstwie.

Oznacza to, że terenowa jednostka ZUS może poświadczyć formularz A1 na okres wynoszący maksymalnie 24 miesiące, jeżeli pracownik jest delegowany bez przerwy przez tego samego pracodawcę do tego samego państwa członkowskiego.

W przypadku konieczności dalszego wykonywania pracy przez pracownika w kraju delegowania możliwe jest wystąpienie, w trybie art. 16 rozporządzenia 883/2004, do instytucji łącznikowej kraju, w którym wykonywana jest praca, o zgodę na pozostanie pracownika w polskim systemie zabezpieczenia społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska