Dla niezadowolonych NSA

Jan Klimkiewicz bit Polska
W tym roku w procedurach przyznawania środków unijnych wprowadzono wiele zmian. Jedną z istotnych nowości jest możliwość odwołania się niezadowolonego z rozstrzygnięcia wnioskodawcy do sądu administracyjnego.

Dotychczas jedyną drogą odwoławczą w przypadku niekorzystnego wyniku konkursu w ramach programów operacyjnych było złożenie protestu do instytucji uczestniczących w procesie wdrażania funduszy unijnych. Jednak forma ta nie zawsze zadawalała skarżących, którzy oczekiwali rozstrzygnięcia skargi przez podmiot niezwiązany z procesem przyznawania funduszy, czy też nawet z daną oceną.

Obecnie po wyczerpaniu drogi odwoławczej na poziomie administracji związanej z wdrażaniem funduszy wnioskodawca będzie miał prawo odwołać się do sądu administracyjnego, a w przypadku niezadowolenia z wyroku wystąpić z kasacją do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co ważne podkreślenia sąd nie będzie rozpoznawał sprawy z punktu widzenia zasadności merytorycznej rozstrzygnięcia, lecz jedynie będzie badał sprawę pod względem formalno-prawnym, czyli czy nie nastąpiło złamanie prawa lub procedur w trakcie oceny projektu.

Jednak w obecnej sytuacji nie ma nadal skutecznego instrumentu  karania, a tym samym dyscyplinowania urzędników, którzy poprzez swoje błędy narazili wnioskodawców na utratę potencjalnej szansy otrzymania dotacji, gdyż nawet pozytywne rozstrzygnięcie w procedurze odwoławczej nie zawsze oznacza, że znajdą się środki na sfinansowanie naszego projektu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska