Dlaczego krew jest czerwona?

Małgorzata Fedorowicz <a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 576
Czerwona barwa krwi pochodzi od jednego z jej składników - erytrocytów.
Czerwona barwa krwi pochodzi od jednego z jej składników - erytrocytów.
W organizmie człowieka krąży jej od 5 do 5,5 litra. Ciekawe, jak długo można dalej bezpiecznie funkcjonować, jeśli krwi nam ubędzie?

- Wszystko zależy od objętości krwi oraz od szybkości, z jaką ją tracimy - wyjaśnia dr Kazimierz Błoński, ordynator szpitalnego oddziału ratunkowego w Nysie. - Jeśli odbywa się to w sposób powolny lub bardzo powolny, to organizm się adaptuje.

Nawet gdy w ciągu miesiąca ktoś straci 50 procent krwi, to może tego zbyt mocno nie odczuć. Choć pojawią się takie objawy jak: osłabienie, potliwość, niechęć do działania. Jeżeli jednak odbędzie się to w sposób gwałtowny, to już utrata 20 procent może stanowić zagrożenie dla życia.

Jeżeli utrata krwi jest gwałtowna, trzeba natychmiast szukać pomocy.
- Nie ma jakiejś granicy, która by określała, jak długo wtedy można czekać na ratunek - mówi dr Kazimierz Błoński. - Im szybciej wezwiemy pomoc, tym będzie bezpieczniej. Są sytuacje, gdy liczy się każda sekunda. Na przykład krwawienie z aorty czy z tętnicy szyjnej może pozbawić kogoś życia w ciągu trzech minut.

Ważne

Ważne

Jaką rolę pełni krew

rozprowadza po organizmie tlen, odprowadza do płuc dwutlenek węgla
rozprowadza substancje odżywcze, witaminy i hormony
broni organizm przed chorobotwórczymi drobnoustrojami
zapewnia możliwość regulacji termicznej i regulacji ciśnienia wewnątrz organizmu
odprowadza do nerek, płuc, wątroby i gruczołów potowych substancje zbędne lub szkodliwe
bierze udział w procesach krzepnięcia np. po zranieniu (to rola m.in. płytek krwi)

Najlepszym sposobem na zatrzymanie krwawienia jest leczenie operacyjne. Jeszcze kilkanaście lat temu czekano z zabiegiem, aż znajdzie się krew dla pacjenta i zrobi się z niej odpowiednią krzyżówkę. Dlatego finał nieraz był tragiczny.

- Obecnie staramy się operować natychmiast - podkreśla ordynator szpitalnego oddziału ratunkowego w Nysie. - Przetaczamy pacjentom krew grupy neutralnej 0 Rh- bez robienia próby krzyżowej. Medycyna poszła bowiem naprzód.

Mało kto się zastanawia, dlaczego krew jest czerwona, uznając to za fakt oczywisty. Odpowiedź na to pytanie też jest prosta. Otóż jej czerwony kolor pochodzi od erytrocytów (krwinek czerwonych), które - oprócz leukocytów (krwinek białych), płynnego osocza i trombocytów (płytek krwi) - wchodzą w skład krwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska