Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają edukację domową? Wyniki badania dotyczące motywacji rodziców

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą, potocznie nazywane edukacją domową, staje się w Polsce coraz popularniejszą formą nauki. Podczas konferencji „Edukacja (nie)domowa – rewolucja czy ewolucja w polskiej szkole?” przedstawione zostały wyniki badań, dotyczące motywacji, jakie kierują rodzicami przy wyborze edukacji domowej.

Spis treści

Polacy chętnie wybierają edukację domową. Dlaczego?

28 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Fundację Edukacji Domowej przy współpracy Centrum Nauczania Domowego. Wśród tematów poruszanych przez prowadzących i prelegentów były takie zagadnienia jak rozważania na temat przyszłości edukacji domowej, a także szanse i zagrożenia, jakie niosą ze sobą nowe technologie w edukacji.

dziewczynka czyta książkę przy biurku
Zobacz najnowszy raport Fundacji Edukacji Domowej „Motywacje podjęcia edukacji domowej”. freepik

Spotkanie rozpoczęło się od zaprezentowania badań, przeprowadzonych przy współpracy z Kołem Nauk Psychologicznych działającym przy Instytucie Psychologii Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim i próby odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy coraz częściej wybierają edukację domową. Wyniki badań zaprezentował Jakub Celij, wiceprezes Koła Nauk Psychologicznych Pragma.

Największą motywacją do wybierania takiej formy nauki jest niezadowolenie z tradycyjnego systemu nauczania (4,64). Kolejnymi ważnymi czynnikami okazały się: indywidualne potrzeby dziecka (3,92), problemy z rówieśnikami/nauczycielami dziecka (3,42), stan zdrowia dziecka (3,34) oraz styl życia rodziny (2,98).

wykresy
Zobacz, jakie są najważniejsze motywy do podjęcia edukacji domowej według respondentów. materiały prasowe Fundacji Edukacji Domowej

Problemy edukacji tradycyjnej i domowej

Zaznaczono, że dla rodziców największymi problemami edukacji konwencjonalnej, które zadecydowały, o tym, że chcą przenieść dzieci na edukację domową jest kolejno:

  • brak indywidualnego podejścia (4,50);
  • nadmierne skupienie na ocenach (4,28);
  • przeładowany program nauczania i niekompetentna kadra nauczycielska (średnia dla obu wyniosła 4,05);
  • konflikty rówieśnicze, bullying (3,71).
wykresy
Które problemy w edukacji konwencjonalnej sprawiły, że rodzice podjęli decyzję o edukacji domowej? materiały prasowe Fundacji Edukacji Domowej

Z kolei wśród problemów edukacji domowej znalazły się:

  • brak wsparcia tej formy edukacji ze strony państwa (4,03);
  • odpowiedzialność za edukację spoczywającą w pełni na rodzicach/opiekunach (3,2);
  • stygmatyzacja/brak akceptacji społecznej dla tego rodzaju edukacji (3,16);
  • realizacja tej samej podstawy programowej co w szkole tradycyjnej (3,04);
  • brak kontaktu z rówieśnikami (2,63).
wykresy
Rodzice, których dzieci realizują obowiązek szkolny poza szkołą mówią o problemach edukacji domowej. materiały prasowe Fundacji Edukacji Domowej

Zajęcia dodatkowe, czas na naukę i rozwój pasji w edukacji domowej

Zapytano także rodziców, czy ich dzieci korzystają z zajęć dodatkowych. Okazuje się, że większość z nich tak (78,66 proc.), z kolei 21,34 proc. nie uczęszcza na takie zajęcia. Najczęściej są to zajęcia związane z przedmiotami szkolnymi, takimi jak język angielski, inne języki obce czy matematyka. Popularne były również zajęcia sportowe, muzyczne, artystyczne czy harcerstwo.

wykresy
Największa grupa uczniów poświęca dwie lub trzy godziny dziennie na naukę. materiały prasowe Fundacji Edukacji Domowej

– Większość z osób badanych wymieniła wiele zajęć dodatkowych, co wskazuje na zapewnienie przez rodziców dziecku w edukacji domowej indywidualnego programu edukacji i rozwoju – podkreślają autorzy badania.

Ile zdaniem rodziców dzieci średnio poświęcają czasu na edukację domową? Im wyższy etap edukacji, tym więcej czasu poświęcanego na naukę. Większość osób – jak wynika z badania – w jednym dniu przyswaja wiedzę przez ok. dwie-trzy godziny (26,51 proc.) oraz jedną lub dwie godziny (25,86 proc.).

– W klasach 1-3 szkoły podstawowej najliczniej wybrana została opcja jedna-dwie godziny, podobnie w klasach 4-6. W klasach 7-8 jest to już bardziej zróżnicowane, najliczniejsze są wskazania na opcje dwie-trzy godziny oraz cztery-pięć godzin. W szkole ponadpodstawowej są to trzy-cztery godziny nauki dziennie – zaznaczono w raporcie z badania.

Najliczniejszą grupą są rodzice, którzy (nie licząc czasu nauki) spędzają ze swoimi dziećmi powyżej siedmiu godzin dziennie (36,42 proc.). Jak wynika z deklaracji, uczniowie mają czas na rozwój swoich zainteresowań, na pasję poświęcają tygodniowo powyżej 8 godzin (39,66 proc.).

wykresy
Najwięcej osób poświęca powyżej ośmiu godzin na rozwój pasji. materiały prasowe Fundacji Edukacji Domowej

Kto brał udział w badaniu?

Osobami, które najliczniej wzięły udział w badaniu, były kobiety (84,7 proc.). Zazwyczaj byli to mieszkańcy wsi (32,33 proc.) lub z miast powyżej 500 tys. (26,51 proc.).

– Taki wynik jest odzwierciedleniem ogólnokrajowego rozmieszczenia uczących się w edukacji domowej dzieci – czytamy w raporcie.

Większość osób, która brała udział w badaniu posiada wyższe wykształcenie (79,53 proc.). Jeżeli chodzi o wykonywany zawód, to najczęściej byli to nauczyciele, osoby prowadzące własną działalność, osoby pracujące w zawodach medycznych i psychologowie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają edukację domową? Wyniki badania dotyczące motywacji rodziców - Strefa Edukacji

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska