Nasza Loteria

Do Jakubowic wracają seniorzy ze szpitala MSWiA w Głuchołazach. Zgodę wydał wojewoda. Kiedy ośrodek zacznie przyjmować nowych pacjentów?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
DPS w Jakubowicach znów będzie się zajmować opieką nad pacjentami w wieku senioralnym. W sumie wróci tam ponad 30 osób.

"Dziś (poniedziałek 20.04.2020 -przyp. red) do DPS w Jakubowicach wróci 20 pensjonariuszy, którzy byli hospitalizowani w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach. Pacjenci ci mają podwójny wynik ujemny na obecność SARS- CoV-2" - poinformował w poniedziałek po godzinie 16.00 wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wcześniej wojewoda podjął decyzję o wznowieniu działalności DPS w Jakubowicach. To on wcześniej zawiesił placówkę, kierując seniorów m.in. do szpitala zakaźnego w Koźlu, a potem do Głuchołaz. Ci ze szpitala w Koźlu już wrócili do DPS-u. - W sumie w niedzielę przetransportowano trzynastu zdrowych pacjentów do ośrodka w Jakubowicach - informuje Adam Lecibil, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu.

Nasza kadra odpoczęła, jesteśmy gotowi z powrotem zajmować się naszymi seniorami - mówi Jolanta Moroń-Świerszcz, lekarka i właścicielka prywatnego ośrodka w Jakubowicach.

Na razie nie wiadomo, kiedy DPS zacznie przyjmować nowych podopiecznych. Wojewoda opolski nie wyraża na razie zgody na zwiększanie liczby pacjentów o nowe osoby.

Jednocześnie Jolanta Moroń-Świercz odniosła się w rozmowie z dziennikarzem nto do zarzutów, że w placówce zignorowano niektóre zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego, wskutek czego doszło do zakażenia ponad 40 osób, w tym pacjentów i personelu.

Przyznała, że placówka przyjęła kilka osób już po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem. Jednocześnie dodała, że ośrodek miał prawo przyjmować nowych pacjentów, bo decyzja wojewody w sprawie wstrzymania przyjęć zapadła na początku kwietnia.

Pierwszy przypadek zakażenia w Jakubowicach wykryto w połowie marca.

Właścicielka ośrodka tłumaczy, że w samym ośrodku nie umarł żaden z seniorów z powodu koronawirusa. Dodaje jednocześnie, że nie może informować o ewentualnych zgonach wcześniejszych podopiecznych DPS, które miały miejsce już w szpitalach. Wg nieoficjalnych informacji nto.pl w szpitalu zakaźnym w Koźlu z powodu koronawirusa zmarły co najmniej dwie osoby, które wcześniej przebywały w DPS Jakubowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska