Dodatek węglowy na Opolszczyźnie. Bardzo duże zainteresowanie świadczeniem w Opolu. Kiedy będą wypłaty pieniędzy na konta?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Do tej pory opolski magistrat otrzymał ok. 3200 wniosków o dodatek węglowy na łączną kwotę ok. 10 mln zł.
Do tej pory opolski magistrat otrzymał ok. 3200 wniosków o dodatek węglowy na łączną kwotę ok. 10 mln zł. Polska Press
Opolskie gminy wciąż czekają na środki, które umożliwią im wypłatę dodatku węglowego dla swoich mieszkańców. W chwili obecnej w całym Opolu złożono 3200 wniosków o dodatek, z kolei w podopolskiej Dąbrowie ok. 1700.

Wiele osób wnioski o wypłatę środków złożyła już ponad miesiąc temu. Zgodnie z informacjami odnośnie dodatku, jego wypłata miała nastąpić w przeciągu miesiąca. Okazuje się jednak, że środków cały czas uprawnieni do nich mieszkańcy nie mają na swoich kontach.

- Czekamy, aż pieniądze w końcu wpłyną na konto Opola. Nie możemy bowiem przekazać środków, których sami nie dostaliśmy – wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Do Opola ma trafić nawet 10 mln zł

Rząd nie przekazał jeszcze samorządowym pieniędzy na realizację tego zadania. Dlatego wszyscy mieszkańcy, którzy zdążyli już złożyć stosowne wnioski na uzyskanie dotacji na zakup węgla, muszą się uzbroić w cierpliwość.

Do tej pory opolski magistrat otrzymał ok. 3200 wniosków o dodatek węglowy na łączną kwotę ok. 10 mln zł.

- W ostatnich tygodniach niektóre gospodarstwa, które deklarowały palenie innymi paliwami, zmieniały swoje deklaracje ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB) – przyznaje Leszczyński.

W Dąbrowie większość mieszkańców ogrzewa się węglem

Z problemem braku pieniędzy na wypłatę świadczeń zmagają się także inne gminy na Opolszczyźnie.

- Wnioski są już przygotowywane, jednak wciąż musimy poczekać na pieniądze rządowe. Bez nich nie możemy nikomu wypłacić dodatku. Obecnie takich wniosków jest ok. 1700. To dużo, ponieważ w naszej gminie dominują domy jednorodzinne, które w większości ogrzewają się węglem – wyjaśnia Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

Prawo do dodatku węglowego w wysokości 3000 zł na każde gospodarstwo domowe mają ci, którzy korzystają z węgla jako głównego źródła ogrzewania. Ponadto piec, jakiego używamy, musi być zgłoszony jako źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kiedy pieniądze trafią na konta mieszkańców?

W czwartek (15 września) na konferencji prasowej pytana była o pieniądze dla miast i gmin Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Jak przyznała, wpłynęły już wszystkie wnioski od wojewodów, którzy pośredniczą w przekazywaniu funduszy dalej.

- Otrzymaliśmy wypłatę z Ministerstwa Finansów, dzisiaj i jutro przekazujemy środki do wojewodów, którzy następnie przekażą je do wszystkich gmin – ogłosiła w czwartek minister Anna Moskwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska