Doktor Uniwersytetu Opolskiego doceniona za pracę z zakresu etyki biznesu

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Swoją nagrodę dr Beata Balicka-Błagitka (na zdjęciu czwarta od prawej) odebrała podczas gali w Ministerstwie Gospodarki. Towarzyszył jej promotor, ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec (trzeci od prawej).
Swoją nagrodę dr Beata Balicka-Błagitka (na zdjęciu czwarta od prawej) odebrała podczas gali w Ministerstwie Gospodarki. Towarzyszył jej promotor, ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec (trzeci od prawej). archiwum
Dr Beata Balicka-Błagitka opracowała model kształcenia etycznego inspirowany biznesowymi rozwiązaniami. I dostała nagrodę.

Praca doktorska Beaty Balickiej-Błagitki - „Instytucjonalizacja etyki w działalności podmiotów ekonomii społecznej”, napisana pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Piotra Morcińca w Katedrze Bioetyki i Etyki Społecznej Wydziału Teologicznego UO, zajęła drugie miejsce podczas X Edycji Konkursu Verba Veritatis na najlepszą pracę z zakresu etyki biznesu, organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Akademię Leona Koźmińskiego.

Dr Beata Balicka-Błagitka od 15 lat zajmuje się ekonomią społeczną, pracując w Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, która prowadzi Dom Matki i Dziecka, ośrodek adopcyjny oraz poradnię rodzinną. Do napisania pracy zainspirowały ją zawodowe doświadczenia.

- Kilka lat temu jedna z podopiecznych Fundacji została zarekomendowana do pracy jako osoba sprzątająca. Niestety po czasie okazało się, że okradła gabinet dyrektora. Zadałam sobie wtedy pytanie, co takiego przeoczyliśmy, że osoba ta, otrzymując życiową szansę, w taki sposób ją zaprzepaściła - tłumaczy dr Beata Balicka-Błagitka. - Postawiłam tezę, że nie zwróciliśmy uwagi na system kształtowania wartości. Dla osób na granicy wykluczenia społecznego kradzież chleba ze sklepu to nie kradzież, tylko sposób na to, by nakarmić dzieci. Na co dzień w fundacji dokładamy wszelkich starań, by nieść pomoc psychologiczną, społeczną, prawną. Jeśli jednak nie wesprzemy również procesu kształtowania moralnego kręgosłupa tych osób, okaże się, że te działania te nie przyniosą spodziewanego efektu - dodaje.

Opolska naukowiec w swojej pracy starała się pokazać, jak wartości, np. prawdomówność, rzetelność, odpowiedzialność przekuć na praktyczne zachowania. W tym celu opracowała specjalny model kształcenia etycznego inspirowany biznesowymi rozwiązaniami.

- Jestem teraz na etapie jego wdrażania. To, co wypracowałam w doktoracie na płaszczyźnie naukowej, chcę przenieść teraz do rzeczywistości. Zamierzam w tym zakresie wykorzystać nowoczesne metody kształcenia w postaci tzw. grywalizacji, pozwalającej łączyć naukę z rozrywką, po to, by wzmocnić efekt edukacyjny. Kieruję się w tym zasadą, że „robak na haczyku powinien smakować rybie, a nie wędkarzowi”. Dlatego wszystkie gry czy ćwiczenia muszą być dostosowane do potrzeb naszych beneficjentów. Dziś można edukować w taki sposób, by naturalnie przyswajać pewne zachowania - dodaje dr Beata Balicka-Błagitka.

Na co dzień pani doktor pracuje nie tylko w Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, ale także na Wydziale Teologicznym, gdzie prowadzi wykłady z ekonomii społecznej i uczy metodologii pisania projektów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska