Dolny Śląsk to raj dla rowerzystów. Są trasy dla początkujących i wytrawnych cyklistów. Długość tras wynosi aż 4 tysiące kilometrów

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Rajd rowerowy Wrocław - Uraz
Rajd rowerowy Wrocław - Uraz

Nie tylko piesi turyści ciągną na Dolny Śląsk, by wędrować po Karkonoszach, Górach Stołowych, Górach Izerskich i innych. Ciągną w ten region także cykliści, którzy chwalą ogromny wybór tras i ich zróżnicowanie. Na ścieżkach spotkamy osoby uprawiające sport amatorsko i zawodowo. Są seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami.

Na rowerowych trasach Dolnego Śląska coraz częściej spotkać możemy osoby z różnorakimi niepełnosprawnościami. Dla nich turystyka i rekreacja są także bardzo ważną formą rehabilitacji i aktywizacji. To tylko potwierdza, że niepełnosprawność nie jest żadną barierą w realizacji pasji czy marzeń - podkreśla Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Rowerem z aplikacją i pociągiem

Długość szlaków rowerowych na Dolnym Śląsku szacowana jest na 4000 km. Ponad 200 pomysłów na rowerowe wycieczki o różnym stopniu trudności można znaleźć na stronie internetowej dolnyslaskrowerem.pl oraz w darmowej aplikacji mobilnej Dolny Śląsk rowerem (dostępnej na telefony z Androidem), w której znajdują się trasy wraz z opisami oraz zdjęciami.

Dolny Śląsk to bogactwo tras rowerowych – dla mniej i bardziej doświadczonych cyklistów, zarówno na nizinach, jak i w górskim terenie. Prowadząc kampanię #ZnajdźSwojąTrasę, chcemy pokazać potencjał naszego regionu i zachęcić do odkrywania jego uroków z perspektywy dwóch kółek - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Co ważne, nawet jeśli nie ma się własnego roweru, można korzystać z wycieczek, bowiem w regionie jest sporo wypożyczalni oferujących rowery górskie i turystyczne oraz rowery elektryczne.

od 16 lat

Realizację rowerowej pasji ułatwiają Koleje Dolnośląskie, które w swoich składach mają wagony z miejscami dla rowerów. To nie koniec udogodnień. KD jako pierwszy przewoźnik w Polsce udostępniły zaadaptowane do przewozu rowerów specjalne wagony towarowe, umożliwiając miłośnikom dwóch kółek wygodne dotarcie do malowniczych tras Dolnego Śląska.

Pociąg z wagonem dla 36 rowerów kursuje latem w weekendy na trasie Wrocław Główny – Jaworzyna Śląska przez Sobótkę i Sobótkę Zachodnią oraz Świdnicę. Warto wcześniej kupić bilet na przewóz roweru w wagonie rowerowym lub oddzielnego biletu na przewóz roweru, bo połączenia do turystycznych miejscowości cieszą się ogromną popularnością.

Single tracki dla doświadczonych rowerzystów

Wybór tras rowerowych na Dolnym Śląsku jest imponujący. To tutaj znajduje się m.in. Singletrack Glacensis największa sieć singletracków (wąskich, jednokierunkowych ścieżek) w Europie. Trasy przebiegają przez malowniczą Kotlinę Kłodzką (Glacensis to jej łacińska nazwa).

Na południu na żądnych wrażeń cyklistów czekają wyzwania Gór Sowich, Izerskich i Karkonoszy. Wielu przyjeżdża sprawdzić swoje umiejętności na trasach Pasma Rowerowego Olbrzymy. Jeździ na nich nawet Maja Włoszczowska.

Pasmo Rowerowe Olbrzymy znajduje się na terenie trzech gmin: Jeleniej Góry, Piechowic i Podgórzyna. Jest to teren górski i trasy charakteryzują się licznymi podjazdami oraz fragmentami ze skalistym podłożem. Trud włożony w jazdę wynagradzają malownicze krajobrazy Karkonoszy. W sumie pasjonaci rowerowi mają do dyspozycji ponad 70 km dróg.

Miejsce do ekstremalnych zjazdów znalazło się również w dolinie pomiędzy Górami Sowimi a Bardzkimi. Na tym terenie powstało wiele tras o różnym stopniu trudności, a wśród nich trasy enduro należące do strefy MTB Sudety. Enduro kojarzy się z szybkimi zjazdami, górskimi widokami oraz ekscytującą jazdą i rzeczywiście Srebrna Góra takie cechy posiada.

Szybkie zjazdy zapewniają trasy na Czarnej Górze w Masywie Śnieżnika. Zanim w górach pojawi się śnieg, tu można cieszyć się dwunastoma trasami w Bike Parku. To miejsce stworzone dla tych, którzy nie boją wyzwań.

Dla rodzinnych wypraw trasy wokół jezior i do wież widokowych

Mniej wprawni cykliści na Dolnym Śląsku także znajdą coś dla siebie. Dolina Baryczy to miejsce wymarzone na przejażdżki z dziećmi, nawet tymi zaczynającymi przygodę z jednośladami. Wiele pętli nie ma więcej niż 10 km i dzieci sobie świetnie poradzą. Małych i dużych cyklistów zachwycą piękne widoki w rezerwacie Stawy Milickie. Po drodze są punkty, z których można prowadzić obserwacje ptaków. Ścieżki są łatwe, utwardzone i szerokie. Wiele z nich prowadzi przez las, co w upalne lato jest dodatkową przyjemnością. Spośród wielu na familijne wycieczki rowerowe warto wybrać pętlę wokół stawu Grabownica oraz ścieżkę przyrodniczą na Stawy Krośnickie. Niedaleko znajduje się Krośnicka Kolej Wąskotorowa – idealna atrakcja dla dzieci.

Do rodzinnej turystyki rowerowej doskonale nadają się również tereny Gór i Pogórza Kaczawskiego – niewielkie wzniesienia nie powinny sprawić problemów amatorom jazdy na rowerze. Powulkaniczne krajobrazy z ciekawymi formacjami, jak Organy Wielisławskie, to raj dla wszystkich, którzy interesują się przyrodą. W tym rejonie zwanym Krainą Wygasłych Wulkanów postawiono wiele wież widokowych. To może być znakomity cel wycieczki. Można dojechać rowerem i poznawać okolicę, spoglądając na nią z wieży.

Dzieci poradzą sobie także na singletracku Szklarska Poręba. Często na tej trasie można spotkać maluszki samodzielnie pedałujące na swoich rowerkach. Taka wyprawa z dziećmi to również świetna okazja do zrobienia pikniku w otoczeniu natury.

Kolejna trasa przeznaczona dla rodzin to Pętla Międzygórze. To droga nadająca się na wyprawę rodzin z nieco starszymi dziećmi albo bardziej doświadczonymi, liczy bowiem 30 km.

Rowerem do pałaców i innych zabytków

Dolny Śląsk znany jest z zabytków, wśród których królują pałace z imponującymi parkami. Do nich można także dojechać na rowerze. W Borach Dolnośląskich są ciekawe tras wokół Bolesławca i wiodące dalej do Zamku Kliczków. W tym samym regionie możecie zwiedzić na rowerze Zamek Grodziec, późnogotycką warownię, która imponuje rozmachem i ciekawą historią.

W Kotlinie Jeleniogórskiej cykliści często odwiedzają pałace w Łomnicy, Wojanowie, Karpnikach, Bukowcu i Pakoszowie. To znakomite połączenie turystki historycznej z aktywnością. W parkach, które są przy tych zabytkach, można odpocząć i ruszać dalej.

Z kolei turyści udający się na zwiedzanie Zamku Książ mogą skorzystać z propozycji wycieczki wokół Książańskiego Parku albo na dwóch kółkach zdobyć Chełmiec, szczyt Gór Wałbrzyskich.

Cały czas dążymy do tego, żeby być najbardziej przyjaznym regionem dla rowerzystów w Polsce. Wciąż rozwijamy aplikację Dolny Śląsk Rowerem, która pomaga w dobraniu trasy na wycieczkę idealnie dopasowanej do potrzeb i poziomu umiejętności. Jestem przekonany, że Dolny Śląsk zachwyci niejednego rowerzystę - mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dolny Śląsk to raj dla rowerzystów. Są trasy dla początkujących i wytrawnych cyklistów. Długość tras wynosi aż 4 tysiące kilometrów - Gazeta Wrocławska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska