Domów nie budujemy już tak dużych, jak dawniej

lina szejner
fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne
Rozmowa z Andrzejem Zatwarnickim, architektem z Opola.

- Ze względu na trudności z otrzymaniem kredytu coraz więcej osób myśli o rozłożeniu budowy w czasie i dobudowywaniu brakującej powierzchni. Co pan sądzi o takim pomyśle?

- Dziś nie buduje się, jak dawniej, dużych domów z myślą o dzieciach, tylko takie na miarę potrzeb jednej rodziny. Zatem dom, którego budowę rozkładamy na raty, będzie niewielki, mimo to jego pierwsza, wcześniej zasiedlona część musi spełniać wszystkie funkcje.

 

- Jakie pomieszczenia są niezbędne młodej rodzinie z dzieckiem, by mogła zamieszkać? - Pokój dzienny, kuchnia, sypialnia rodziców, sypialnia dzieci oraz pomieszczenie gospodarcze.

 

- Czy lepiej rozbudowywać dom w poziomie, dobudowując po kilku latach brakującą powierzchnię, czy lepiej zbudować taki z użytkowym poddaszem i jego wykończenie odłożyć na później?

- Ta pierwsza koncepcja jest znacznie mniej popularna i mniej praktyczna, ale można ją brać pod uwagę, jeśli wielkość działki na to pozwala. Jeśli rodzina ma problemy finansowe, lepiej jednak zamieszkać na parterze domu, a wykończenie poddasza pozostawić na później.

 

- A co z instalacjami?

- Powinny zostać pociągnięte na piętro i odpowiednio zabezpieczone.


- Czy dotyczy to także instalacji grzewczej?
- Ta powinna być wykonana w pierwszym etapie, bo inaczej trzeba będzie położyć solidną izolację na stropie, co jest kosztowne. Grzejników można nie wieszać, choć ze względów ekonomicznych bardziej sensowny wydaje się ich montaż i nastawienie na minimum.

 

- Jakie prace i wydatki przy ratalnym systemie budowy można odłożyć na później?

- Zarówno na parterze, czyli w części przeznaczonej do natychmiastowego użytku, jak i w tej pozostałej można przełożyć na później wiele prac - nie budować kominka, nie kafelkować łazienek, nie kłaść od razu podłóg „docelowych”, lecz poprzestać na tanich wykładzinach. Na pewno wykańczanie takiego domu będzie później kłopotliwe, ale przecież cel został osiągnięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska