reklama

Doradca wojewody Arkadiusz Sz. 36 razy łamał przepisy. Siedem razy przyłapano go na jeździe autem pomimo utraty prawa jazdy

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Arkadiusz Sz.
Arkadiusz Sz. Piotr Guzik
Prokuratura ustaliła, że Arkadiusz Sz., doradcy wojewoda i radny klubu PiS w Opolu, w sumie siedem razy łapany był na jeździe autem pomimo utraty prawa jazdy. Od 1997 roku 36 razy zatrzymano go za łamanie przepisów drogowych. Stowarzyszenie „Prawo na drodze” wskazuje, że taką osobę zwykło się określać mianem „pirata drogowego” i domaga się wyższej kary niż ta, o którą zawnioskowała prokuratura.

Ostatni raz Arkadiusz Sz. został przyłapany na jeżdżeniu samochodem bez prawa jazdy pod koniec stycznia 2019. Zaparkował zbyt blisko przejścia dla pieszych na wysokości komendy policji w Nysie. Arkadiusz Sz. poinformował policjantów, że nie ma przy sobie prawa jazdy i wylegitymował się dowodem osobistym.

Arkadiusz Sz. 36 razy złamał przepisy

Mundurowi ustalili, że Arkadiusz Sz. ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Sprawa trafiła do prokuratury. Ta ustaliła, że doradca wojewody oraz radny PiS w Opolu (jest jednym z wiceprzewodniczących rady miasta z ramienia klubu) stracił prawo jazdy w lutym 2007 roku, 12 lat temu.

Stowarzyszenie „Prawo na drodze” uzyskało akt oskarżenia przygotowany przez prokuraturę w Lwówku Śląskim, która prowadziła postępowanie wobec Arkadiusza Sz. Śledczy ustalili, że od momentu utraty prawa jazdy Arkadiusz Sz. był zatrzymywany przez policję siedem razy – oprócz stycznia 2019 roku miało to miejsce raz w roku 2007, trzy razy w roku 2009 oraz po razie w 2011 oraz w 2015 roku.

Co więcej, w od 1997 roku był zatrzymywany za różne wykroczenia drogowe łącznie 36 razy.

Śledczy ustalili również, że Arkadiusz Sz. miał wydzielone miejsce parkingowe w strefie przed gmachem urzędu wojewódzkiego. Posiadał też pilot do szlabanu przy wjeździe na parking. Świadkowie zeznali, że doradca wojewody parkował przed urzędem. Prokuratura zaznacza, że wjazd i wyjazd poszczególnych pojazdów z parkingu nie jest rejestrowany, przez co nie sposób ustalić jak często Arkadiusz Sz. korzystał z tej możliwości.

Prokuratura wnioskuje o warunkowe umorzenie postępowania

Prokuratura stwierdziła, że Arkadiusz Sz. w okresie od 18 maja 2015 roku do 26 stycznia 2019 roku w różnych miejscowościach na terenie Polski, w tym w Opolu i w Nysie, w krótkich odstępach czasu prowadził samochody osobowe i że nie działał wtedy w stanie wyższej konieczności, a ze z góry powziętym zamiarem.

Prokuratura zarzuciła Arkadiuszowi Sz. naruszenie artykułu 180a Kodeksu Karnego: „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Na początku lipca śledczy przekazali do Sądu Rejonowego w Nysie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec Arkadiusza Sz. Zawnioskowali o wyznaczenie mu dwóch lat okresu próbnego, podczas którego nie może złamać prawa, w przeciwnym razie grozi mu powrót do sądu oraz wyrok skazujący.

Czytaj także

Oprócz tego prokuratura chce rocznego zakazu prowadzenia pojazdów dla doradcy wojewody oraz wpłacenia przez niego 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Prokuratura wskazuje, że szkodliwość społeczna czynu Arkadiusza Sz. oraz jego wina nie są znaczne. Marek Śledziona, szef prokuratury w Lwówku Śląskim, wskazuje, że od lutego 2015 roku Arkadiusz Sz. nie był notowany w rejestrze osób naruszających przepisy ruchu drogowego, a pod koniec kwietnia tego roku odzyskał on prawo jazdy. Na koniec wyraża przekonanie, że Arkadiusz Sz. będzie przestrzegał porządku prawnego i nie złamie prawa.

Stowarzyszenie „Prawo na drodze” chce wyższej kary

Jeśli sąd przychyli się do wniosku prokuratury i Arkadiusz Sz. będzie objęty okresem próby, to jeśli w tym czasie nie złamie prawa będzie miał status osoby niekaranej. To z kolei umożliwi mu pełnienie funkcji publicznych bez przeszkód. Inaczej byłoby, gdyby był ukarany wyrokiem sądu.

Zaskakiwać może też fakt, że prokuratura nie zawnioskowała o surowszą karę mając na uwadze, że śledczy ustalili, iż radny klubu PiS na przestrzeni lat wielokrotnie łamał przepisy.

Uwagę na to zwraca Stowarzyszenie „Prawo na drodze”. Wskazuje, że taką osobę zwykło się określać mianem „pirata drogowego”.

„Wyrażamy stanowisko, że zastosowanie takiego środka wobec osoby, która celowo naruszała zakaz oraz przepisy ruchu drogowego będzie niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych uczestników ruchu drogowego i wnosimy o skierowanie sprawy na rozprawę” – wskazuje Tomasz Hankus z SPnD.

Tomasz Hankus przypomina, że Sąd Rejonowy w Nysie rozpatrywał już podobne sprawy. W jednej z nich sąd stwierdził, że mężczyzna przyłapany na jeździe samochodem pomimo braku prawa jazdy dopuścił się czynu o dużej szkodliwości społecznej i że naruszył „dobro, jakim jest respektowanie ostatecznych decyzji administracyjnych”.

„Co ciekawe, w tej sprawie oskarżono sprawcę o poruszanie się pojazdem tylko w jednym dniu, a nie przez okres 3,5 roku, jak w przypadku Arkadiusza Sz. Co bardziej podkreśla, że społeczna szkodliwość czynu i wina w przypadku były znaczące. A więc w świetle prawa warunkowe umorzenie postępowania jest w tej sprawie niedopuszczalne” – komentuje Tomasz Hankus.

Stowarzyszenie domaga się też surowszej kary dla Arkadiusza Sz. oraz dopuszczenia do udziału w postępowaniu sądowym. Wnioskuje dla doradcy wojewody o sześć miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres 1 roku oraz zobowiązanie go do wykonywania 30 godzin miesięcznie nieodpłatnych prac na cele społecznych.

Arkadiusz Sz. nadal w komisji egzaminacyjnej

Dwa dni przed przyłapaniem na jeździe samochodem bez prawa jazdy, Arkadiusz Sz. decyzją wojewody Adriana Czubaka został członkiem do komisji sprawdzającej kwalifikacje osób odpowiedzialnych za szkolenie kierowców (instruktorów i wykładowców).

Czytaj także

Doradca wojewody nadal jest jej członkiem. Co prawda wojewoda Adrian Czubak 14 kwietnia wydał nowe zarządzenie w sprawie składu komisji, ale na jego mocy został on poszerzony z pięciu do ośmiu osób. Wśród nich jest Arkadiusz Sz. Skład komisji do tej pory nie został zmieniony.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-30T21:53:53 02:00, Gość:

Nic prostrzego, powiadomić Prezesa i go wykopie na zieloną trawkę razem z tym Czubkiem...czy Czybakiem...jakoś tak się nazywa ? Ten co go powołał na doradcę swojego.

Dajesz: biuro@pis.org.pl

Mają komisję etyki, szefową jest Min. Witek. Możesz wysłać maila i zobaczysz...

G
Gość

Tu wyczyny kolejnego PISowca

https://www.tvn24.pl/bydgoszcz-sprawa-bylego-radnego-ktory-mial-znecac-sie-nad-zona,957271,s.html

G
Gość

Ten artykuł powinie się powtarzać w NTO ciagle. Tak jak inne np o nowych zasadach NFZ dot sanatoriów. Dlaczego tak nie jest?

G
Gość
2019-07-30T21:53:53 02:00, Gość:

Nic prostrzego, powiadomić Prezesa i go wykopie na zieloną trawkę razem z tym Czubkiem...czy Czybakiem...jakoś tak się nazywa ? Ten co go powołał na doradcę swojego.

U wojewody 4 doradców oraz dyrektor gabinetu - polityczne posadki na koszt podatnika dla biernych i wiernych wyznawców. Czy to, że ktoś nie został np. burmistrzem-oznacza, że i tak należy mu się jakiś stołek? Miały być inne standardy-miało być prawo i sprawiedliwość...a mamy to co mamy

G
Gość

I to jest urzędnik państwowy wg standardów PiS, a zachowuje się jak zwykły gangster

G
Gość
2019-07-30T19:13:29 02:00, Gość:

Urabianie sprawy, aby gościa nie karać. Normalny człowiek dostałby tak po tyłku żeby mu się pierdnąć nawet nie chciało!

PRAWO mamy w dupie a SPRAWIEDLIWOŚĆ jest już oo naszej stronie. A gdzie jest ta obsrana opozycja i dlaczego nie trąbi o tej patologii?

O
Opolanin

Pan Jaki, który kapitał polityczny zbił mówiąc o układach teraz milczy??? Jest teraz pole do popisu i udowodnienia, że nie jest się zwykłym pieniaczem

G
Gość

Nic prostrzego, powiadomić Prezesa i go wykopie na zieloną trawkę razem z tym Czubkiem...czy Czybakiem...jakoś tak się nazywa ? Ten co go powołał na doradcę swojego.

G
Gość
2019-07-30T19:48:15 02:00, Gość:

Przeciez ten idiota nie zdawał sobie sprawy, ze jakby spowodowal wypadek to by sie nie wyplacil do konca zycia.

2019-07-30T20:59:47 02:00, Gość:

A gdzie tam. Doskonale sobie zdawał sprawę, ale wiedział, że w razie czego przed sądem winna będzie ofiara. Bo wtargnęła/wjechała/wymusiła/nie użyła świateł/cokolwiek innego.

Aaa, i zawsze jakby co mogą zaginąć dowody.

Jaki idiota, przecież to ludzie pierwszego sortu, nieomylni bo z Pisu. Łopaty takim i do kopania rowów a nie do koryta!

G
Gość

Zwykły obywatel już by siedział, ale w tym pseudo kraju i tak zwycięży Prawo i Sprawiedliwość. A lud w to wierzy. Brak słów.

G
Gość
2019-07-30T19:48:15 02:00, Gość:

Przeciez ten idiota nie zdawał sobie sprawy, ze jakby spowodowal wypadek to by sie nie wyplacil do konca zycia.

A gdzie tam. Doskonale sobie zdawał sprawę, ale wiedział, że w razie czego przed sądem winna będzie ofiara. Bo wtargnęła/wjechała/wymusiła/nie użyła świateł/cokolwiek innego.

Aaa, i zawsze jakby co mogą zaginąć dowody.

ż
że co?
2019-07-30T17:01:31 02:00, Gość:

Skończcie te wojnę Polsko-Polska!!!I nie dzielcie Polaków i nie siejcie nienawiść i.Prawo ma być prawem dla każdego obywatela bez kategorii przynależności partyjnej.Teraz tak jest!.Ale za PO-PSL i SLD tak nie było.Przezylam i wiem

Teraz jest inaczej i to cieszy.

Że co? Jak jest skoro włos mu z głowy nie spadł? Spróbuj jeździć bez prawka i nich 2 razy zatrzyma cię drogówka. Wtedy napisz jak to jest z równością wobec prawa za pisu...

G
Gość

Przeciez ten idiota nie zdawał sobie sprawy, ze jakby spowodowal wypadek to by sie nie wyplacil do konca zycia.

G
Gość

Urabianie sprawy, aby gościa nie karać. Normalny człowiek dostałby tak po tyłku żeby mu się pierdnąć nawet nie chciało!

G
Gość

https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/1022075197967613

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3