Doradca zawodowy. Jaka jest jego rola?

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Tadeusz Ruksza. (fot. Paweł Stauffer)
Tadeusz Ruksza. (fot. Paweł Stauffer)
Rozmowa z Tadeuszem Rukszą, doradcą zawodowym opolskiego Powiatowego Urzędu Pracy, o tym, jak i gdzie szukać pracy.

- Jaka jest rola doradcy zawodowego?

- Rolą doradcy zawodowego jest zdiagnozowanie, dlaczego konkretna osoba ma kłopoty ze znalezieniem pracy. U każdego może to być coś innego. Jedna osoba może nie radzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, inna z kolei nie potrafi w ogóle szukać posady.

Zobacz: Kobiety nie poddają się bezrobociu

Często się mówi, że doradcy zawodowi pomagają osobom bezrobotnym. Tak do końca nie jest. Doradzamy, jak i gdzie szukać pracy. Nie przedstawiamy „gotowca”, jak postąpić i co zrobić. Wskazujemy jedynie drogę, dzięki której można osiągnąć upragniony cel. Resztę każdy musi zrobić sam.

Pomagamy też znaleźć motywację do szukania pracy. Jest to szczególnie ważne wśród osób długotrwale bezrobotnych lub takich, które jeszcze nigdy nie pracowały i potrzebują bodźca, by rozpocząć życie zawodowe.

- A z jakimi problemami najczęściej zwracają się do was osoby bezrobotne?

- Jest sporo osób, które potrzebują porady w określeniu swoich predyspozycji zawodowych i tego, co chcą robić w życiu. Wtedy zwykle najpierw odbywa się rozmowa doradcza, a potem osoba bezrobotna rozwiązuje test pod nazwą „Kwestionariusz zainteresowań zawodowych”. Dzięki temu możemy doradzić, czy dla kogoś lepsza będzie praca z ludźmi czy z maszynami, samodzielna czy w grupie.

Zobacz: Czy pracodawca może pytać o stan cywilny?

Jednak najwięcej osób, które do nas przychodzą, wiedzą, czego chcą. Mają natomiast trudności z tym, by ten cel osiągnąć. Wtedy doradzamy, jak efektywnie poszukiwać pracy. Co zrobić, by przebić się na rynku, gdy ofert jest zdecydowanie mniej niż osób ubiegających się o dane stanowisko.

- Czy można się do was również zwrócić, gdy ma się problem z napisaniem życiorysu czy listu motywacyjnego?

- Tak, jak najbardziej. Udzielamy także takich porad. Poza tym pomagamy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodatkowo uczymy, jak czytać ogłoszenia o pracę. To ważna umiejętność, bo dzięki niej możemy się dowiedzieć, jakiej osoby poszukuje pracodawca, jakie są jego oczekiwania. A to pozwala na wstępne przygotowanie się.

Zawsze powtarzam: jeśli znajdziemy u siebie co najmniej 50 proc. cech, których oczekuje pracodawca - warto złożyć swoje dokumenty aplikacyjne i zawalczyć o tę pracę.

- W jaki sposób udzielacie porad? Są to wyłącznie spotkania indywidualne?

- Nie, mamy poradnictwo indywidualne i zajęcia grupowe. Te pierwsze są bardzo skuteczne w wyznaczaniu celu zawodowego, planowaniu zadań i wspieraniu do działania.

Zajęcia grupowe odnoszą duży skutek w obszarze motywacji. Gdy uczestnik spotyka się z innymi osobami, które są w podobnej sytuacji, widzi, że nie jest sam. Widzi, że inni też borykają się z podobnymi problemami, a jednak walczą. To motywuje do działania.

Na grupowych zajęciach mówimy o sposobach poszukiwania pracy i aktualnej sytuacji na rynku. Robimy też ćwiczenia w parach. To dobry sposób, by przygotować się m.in. do rozmowy kwalifikacyjnej, bo „na gorąco” widzimy, jak na naszą ofertę może reagować nasz partner.

Najlepsze efekty daje udział w zajęciach indywidualnych i grupowych.

- Jak można skorzystać z pomocy doradcy?

- Na grupowe zajęcia prowadzimy zapisy, bo musi się zebrać grupa, by je przeprowadzić. Jeśli ktoś chce się z nami spotkać indywidualnie, wystarczy przyjść do PUP lub zadzwonić (Opole, ul. mjr. Hubala 21 (os. Armii Krajowej, tel. 77 44 22 929).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska