Doradcy zawodowi też ciągle się uczą

Edyta Hanszke <a href="mailto: [email protected]">[email protected]</a> 077 44 32 587
- Zaprzyjaźniamy się z bezrobotnymi podczas szkoleń - mówi Danuta Kancelarczyk.
- Zaprzyjaźniamy się z bezrobotnymi podczas szkoleń - mówi Danuta Kancelarczyk.
Projekt 29. Danuta Kancelarczyk pracuje w urzędzie pracy w Oleśnie. Za jej szkolenie zapłaci UE.

Pani Danuta podkreśla, że sytuacja na rynku pracy zmienia się, więc i ona musi uczyć się nowych technik prowadzenia szkoleń z poszukującymi pracy. Doradcą zawodowym jest ponad 10 lat.
Jak zmienili się przez ten czas bezrobotni z Olesna? - Dziś są bardziej aktywni - odpowiada pracownica Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnie. - Wydaje się, że wiąże się to z otwaciem zagranicznych rynków pracy. Wielu młodych przychodzi do nas z założeniem, że w Polsce nawet nie będzie szukać zajęcia, tylko od razu po skończeniu szkoły wyjeżdża za granicę.

Najtrudniejsza w tym zawodzie, jej zdaniem, jest zmiana mentalności osób pozostających długo bez pracy. - Uważają, że to pracownicy urzędu pracy powinni wystarać się o stanowiska dla nich - opisuje najtrudniejsze przypadki.
Specyfiką pracy doradcy zawodowego jest nawiązywanie bliskich kontaktów z bezrobotnymi. - Zaprzyjaźniamy się jakby mimo woli - opowiada pani Danuta. - Bo na szkoleniach dzielimy się przecież własnymi przeżyciami.

Dla 24 doradców zawodowych takich jak pani Danuta Europejskie Centrum Edukacyjne z Opola przygotowało szkolenie. - Są to pracownicy powiatowych i wojewódzkiego urzędu pracy oraz Ochotniczego Hufca Pracy z naszego województwa - mówi o uczestnikach szkolenia Lucjan Dzumla, prezes ECEO i koordynator tego projektu. - Między innymi z Olesna, Krapkowic, Namysłowa.
Szkolenie rusza w przyszłym tygodniu. ECEO dostało na ten projekt dotację z Europejskiego Funduszu Społecznego Rozwój Zasobów Ludzkich (EFSRZL) z działania 1.1. Ponad 77 tys. zł. Dotację przyznawało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Partnerem Europejskiego Centrum Edukacyjnego jest niemiecka firma szkoleniowa. Lucjan Dzumla mówi, że metodę szkolenia, której nauczą się opolscy doradcy zawodowi, opracowano właśnie w Niemczech.
- Uczestnicy nauczą się wskazywać mocne i słabe strony bezrobotnego i motywować go do szukania pracy - opowiada prezes ECEO. - To szczególnie skuteczna metoda w pracy z osobami, które długo nie pracowały - przekonuje.
- Po spotkaniach z trenerami ECEO przekażemy doradcom opisy zadań i ćwiczeń indywidualnych i grupowych oraz testy, które będą mogli wykorzystywać w swojej pracy.
Szkolenie ma wyglądać tak, że najpierw na czterodniowym spotkaniu uczestnicy wcielą się w role bezrobotnych. A potem sami przeprowadzą takie same warsztaty w swoich miejscach pracy z poszukującymi pracy. Towarzyszyć im będzie trener z opolskiej firmy. Na zakończenie doradcy spotkają się na dwudniowym podsumowaniu. Całość ma się zakończyć w listopadzie br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska